Opactwo terytorialne Einsiedeln


Na mapach: 47°07′36″N 8°45′05″E/47,126667 8,751472

Opactwo terytorialne Einsiedeln w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Opactwo terytorialne Einsiedeln (łac Abbatia Territorialis Einsiedlensis) jest opactwem terytorialnym Kościoła katolickiego, zakonu benedyktynów, w Szwajcarii, bezpośrednio podlegającym Stolicy Apostolskiej. W 2007 roku mieszkało 88 katolików na 90 mieszkańców.

Spis treści

Terytorium | edytuj kod

Opactwo ma status diecezji intra muros, obejmuje więc tylko teren klasztoru w miejscowości Einsiedeln w kantonie Schwyz.

Jurysdykcji opata podlegają wyłącznie zakonnicy i osoby duchowne jako rezydenci. Kościół klasztorny jest jednocześnie kościołem parafialnym, a sama parafia pod względem duszpasterskim podlega diecezji Chur. Opat ma prawo wyznaczenia proboszcza i wikariuszy, którzy wymagają formalnego zatwierdzenia przez biskupa diecezjalnego.

Opat jest członkiem konferencji episkopatu Szwajcarii, mimo że nie posiada sakry biskupiej. Z tego względu nie może pełnić funkcji przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego.

Kościół klasztorny | edytuj kod

Kościół klasztorny w obecnej formie, wzniesiono w 1719 na polecenie ówczesnego opata, Thomas Schenklin, i został zbudowany według projektu Caspara Moosbruggera, architekta i benedyktyna.

Budynek wybudowano w stylu barokowym i rokokowym z jedną nawą, zwieńczony kopułą, w centrum kościoła stoi kaplica Czarnej Madonny,

Jest to jeden z najważniejszych przykładów niemieckiego rokoka.

Historia | edytuj kod

Na terenie, gdzie obecnie znajduje się opactwo, pustelnik św. Medard († 861) wybudował kaplicę.

Opactwo terytorialne zostało zbudowane w 934 przez Everarda, który był pierwszym opatem. W okresie średniowiecza opactwo było ważnym przystankiem wzdłuż Drogi Świętego Jakuba; w XIV wieku stało się z kolei miejscem pielgrzymek do posągu Czarnej Madonny. Obecny pomnik, późnogotycki, pochodzi z połowy XV wieku, zastąpił wcześniejszą romańską figurę.

Jest to najważniejsze sanktuarium maryjne w Szwajcarii.

Lista opatów | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Opactwo terytorialne):
Na podstawie artykułu: "Opactwo terytorialne Einsiedeln" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy