Opactwo terytorialne Saint-Maurice


Na mapach: 46°13′10″N 7°00′12″E/46,219444 7,003333

Opactwo terytorialne Saint-Maurice w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Opactwo St. Maurice (fr. Abbaye de Saint-Maurice d'Agaune lub Saint-Maurice-en-Wallis) klasztor kanoników regularnych w Saint-Maurice, kantonu Valais (Szwajcaria), pochodzący z VI wieku. Jest położony pod klifem w odcinku drogi między Genewą i przełęczą Simplon (na północy Włoch). Ma status opactwa terytorialnego. Jest szwajcarskim zabytkiem o znaczeniu krajowym.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Opactwo św Maurycego jest zbudowane na ruinach rzymskiej świątyni z I wieku p.n.e., poświęconej bogowi Merkuremu. W 515 Bazylika św. Maurycego Agaunum stała się kościołem klasztoru ufundowanego przez króla Burgundii Zygmunta. W 888 koronował się w nim ma króla Burgundii Rudolf I.

Klasztor pozostał własnością Królestwa Burgundii do 1033 (klęski w bitwie pod Eudes), kiedy został przekazany pod kontrolę dynastii sabaudzkiej. Amadeusz III Krzyżowiec opiniował wybory opatów klasztoru od 1103. Przyczynił się do ożywienia religijności w opactwie, instalując tam (w miejsce świeckich duchownych) w 1128 wspólnotę kanoników regularnych, którzy nadal mieszkają w klasztorze pod regułą św. Augustyna.

Strategiczne położenie klasztoru na głównej drodze prowadzącej z Genewy do przełęczy alpejskich wystawiało go na niebezpieczeństwo wojny. Zakonnicy wielokrotnie musieli płacić okupy lub kwaterować żołnierzy.

Dzisiaj opactwo składa się z około 40 zakonników i 2 braci świeckich. Wspólnota zakonna służy zarówno potrzebom opactwa jak i pięciu parafii w diecezji Sion. Zakonnicy prowadzą też szkoły średnie.

Architektura | edytuj kod

Opactwo zostało zbudowane ponad 1500 lat temu, następnie wielokrotnie przebudowywane. Wykopaliska na miejscu wykazały, pozostałości baptysterium z IV lub V wieku, serię czterech głównych kościołów zbudowanych między IV a XI wiekiem oraz krypt zbudowanych między IV a VIII wiekiem.

Obecny kościół został zbudowany w XVII wieku, wieża pochodzi z XI wieku – została przebudowana w 1945 roku w wyniku napraw szkód spowodowanych przez upadek skały z klifu w 1942 roku.

Lista opatów | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Opactwo terytorialne):
Na podstawie artykułu: "Opactwo terytorialne Saint-Maurice" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy