Opactwo terytorialne Tŏkwon


Na mapach: 39,19°N 127,37°E/39,194000 127,374000

Opactwo terytorialne Tŏkwon w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Opactwo terytorialne Tŏkwon (łac. Territorialis Abbatia Tokvonensis, kor. 천주교 덕원자치수도원구) – rzymskokatolickie benedyktyńskie opactwo terytorialne ze stolicą w Tŏkwon, w Korei Północnej. Obecnie z powodu antyklerykalnej polityki komunistycznych władz tego państwa opactwo nie prowadzi żadnej oficjalnej działalności, a Kościół katolicki jest tam prześladowany.

Obecnie jest to jedno z 11 opactw terytorialnych na świecie i jedyne, które znajduje się poza Europą.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Klasztor benedyktyński w Tŏkwon powstał w 1927. Przy klasztorze działało seminarium duchowne.

12 stycznia 1940 papież Pius XII bullą Libenter Romanus Pontifex erygował opactwo terytorialne Tŏkwon. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do wikariatu apostolskiego Wonsan (obecnie diecezja Hamhŭng).

W 1944 na terytorium podległym opatowi Tŏkwon mieszkało 5 370 katolików, prowadzono 4 parafie i 35 stacji misyjnych. Opactwo liczyło wtedy 23 ojców i 73 braci zakonnych.

W 1949 mieszkańcy opactwa, którzy nie uciekli wcześniej na południe, zostali aresztowani przez komunistów. 8 z nich, w tym opat bp Bonifatius Sauer, zmarło w następnym roku w pjongjańskim więzieniu. Ponadto 5 księży, 10 braci zakonnych i 2 siostry zakonne zginęło w komunistycznych obozach koncentracyjnych. Od tego czasu opactwo nigdy nie wznowiło działalności.

Od śmierci pierwszego opata bp. Bonifatiusa Sauera w 1950 nie udało się mianować jego następcy. Od tego czasu mianowani są administratorzy apostolscy opactwa, lecz z powodów politycznych nie mają oni realnej władzy na terytorium opactwa.

42 niemieckich kapłanów i zakonników pozostało uwięzionych do 1954 kiedy to deportowano ich do Niemiec.

Obecnie budynki opactwa zajmuje Uniwersytet Rolniczy w Wŏnsan.

W 2007 ruszył proces beatyfikacyjny 36 męczenników, którzy zginęli za wiarę w pierwszych latach komunistycznej Korei. Proces ten jest zatytułowany beatyfikacja opata biskupa Bonifacego Sauera OSB, ks. Benedykta Kima OSB i towarzyszy[1].

Opaci Tŏkwon | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. AsiaNews
  2. Niemiec

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Opactwo terytorialne Tŏkwon" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy