Opalenizna


Opalenizna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Opalenizna Opalanie się - kąpiel słoneczna

Opalenizna – ściemnienie barwy skóry w wyniku naturalnej, fizjologicznej reakcji, która zachodzi podczas ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe światła słonecznego (lub w solarium). Przy nadmiernej ekspozycji na to promieniowanie, na skórze może wystąpić oparzenie słoneczne. Jedną z zalet opalania się jest to, że pod wpływem odpowiedniej dawki promieniowania słonecznego w skórze dochodzi do zsyntetyzowania takiej ilości witaminy D3, która pokrywa dzienne zapotrzebowanie na nią praktycznie w 100%.

Moda | edytuj kod

Opalona skóra uważana jest w niektórych społeczeństwach za objaw zdrowia, młodości i atrakcyjności seksualnej.[potrzebny przypis]

W przeszłości kobiety unikały światła słonecznego i opalenia się, a także specjalnie wybielały skórę, ponieważ opalona skóra uważana była za cechę osób niższego stanu, które trudniły się pracą fizyczną[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. MagdalenaM. Wieczorkowska MagdalenaM., Cera alabastrowa a cera opalona – współczesne praktyki opalania, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, 2017 .

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Na podstawie artykułu: "Opalenizna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy