OpenBSD


OpenBSD w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

OpenBSDwolnodostępny system operacyjny typu UNIX z rodziny BSD zgodny z normą POSIX. Projekt powstał w 1995 roku jako efekt rozłamu w zespole NetBSD, jego inicjatorem był kanadyjski programista Theo de Raadt. Logo i maskotka systemu to rozdymka o imieniu Puffy.

Spis treści

Historia i popularność | edytuj kod

W grudniu 1994 roku współzałożyciel projektu NetBSD Theo de Raadt został poproszony o rezygnację ze stanowiska starszego programisty i członkostwa w podstawowym składzie zespołu NetBSD[3].

We wrześniu 1995 roku de Raadt rozpoczął projekt OpenBSD będący odgałęzieniem NetBSD w wersji 1.0. Początkowa wersja OpenBSD nosiła numer 1.2. Została opublikowana w lipcu 1996 roku. Kolejną była wersja 2.0 wydana we wrześniu tego samego roku. Od tego momentu każda nowa wersja systemu pojawiała się co pół roku. Dla każdej z wydanych wersji świadczone jest roczne wsparcie.

W 2005 roku BSD Certification Group przeprowadziła ankietę próbującą oszacować popularność poszczególnych odmian systemów BSD. Wynikało z niej, że 32,8% ankietowanych używa systemu OpenBSD, 77% FreeBSD a 16,3% NetBSD[4].

W lipcu 2007 roku ogłoszono utworzenie Fundacji OpenBSD, której celem jest zbieranie środków zapewniających wsparcie projektowi.

Charakterystyka | edytuj kod

Nacisk przy tworzeniu systemu został położony przede wszystkim na bezpieczeństwo. Po rozłamie przyjęty za bazę projektu kod NetBSD został poddany audytowi w celu wykrycia i usunięcia wszelkich dziur i błędów, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu systemu.

Domyślnie wszystkie usługi dostępne w systemie, a które nie są niezbędne do jego działania, są wyłączone (motto: Secure by Default (ang.) – domyślnie bezpieczny). W związku umiejscowieniem siedziby poza USA w początkowej fazie rozwoju nie dotyczyły go restrykcje eksportowe narzucone na zaawansowane metody kryptograficzne. Dzięki temu OpenBSD od początku mogło załączać zarówno program OpenSSH (otwarta wersja SSH), czy też bibliotekę OpenSSL (otwarta implementacja protokołu SSL, obecnie trwają prace nad zastąpieniem jej przez LibreSSL[5]), gdy tylko one powstały.

Dziedzictwo po NetBSD zaowocowało sporą przenośnością systemu (możliwość użycia portów NetBSD). Obecnie OpenBSD jest dostępny[6] dla następujących platform: i386, SPARC, SPARC64, HP300, Amiga, MacPPC, Mvme68k, Alpha, ARM, AMD64, HPPA, Mvme88k, socppc.

OpenBSD pozwala uruchamiać binaria skompilowane dla następujących systemów: SVR4, Solaris, FreeBSD, Linux, BSD/OS, SunOS, Zaurus, SGI oraz HP-UX.

Zastosowania | edytuj kod

Powszechnie stosowany jako system do tworzenia systemów zapór sieciowych (firewall), serwerów dostępowych czy bramkowych podłączających w bezpieczny sposób mniejsze sieci do Internetu.

OpenBSD jest używany również na komputerach osobistych. System jest dostarczany z X Window System i trzema menedżerami okien: domyślnym FVWM, minimalistycznym cwm i Twm[7]. Dodatkowe środowiska graficzne takie jak GNOME i KDE oraz inne oprogramowanie desktopowe może być zainstalowane z paczek lub portów.

Dostępność i dystrybucja | edytuj kod

Wolny i darmowy system operacyjny rozprowadzany z pełnym kodem źródłowym na licencji BSD. Binaria oraz źródła dostępne są poprzez sieć, lub na CD-ROMach. Twórcy projektu nie udostępniają pełnych obrazów ISO, wychodząc z założenia, że przychody ze sprzedaży płyt CD i gadżetów (koszulki) pozwalają na finansowanie kosztów prowadzenia projektu. Dostępny jest tylko mini obraz ISO, który umożliwia rozpoczęcie instalacji. Zestawy dystrybucyjne OpenBSD (ang. distribution set) są następnie pobierane z Internetu poprzez FTP z wybranego przez użytkownika serwera lustrzanego (ang. mirror).

Kod źródłowy systemu dostępny jest w centralnym repozytorium opartym na systemie kontroli wersji CVS (z dostępem anonimowym). Projekt OpenBSD był jednym z pionierów wykorzystania CVS i publicznego udostępniania kodu źródłowego (włącznie z dostępem do kodu za pomocą przeglądarki WWW dzięki narzędziu cvsweb).

Informacje techniczne | edytuj kod

Jądro systemu – monolityczne, typu UNIX. Powłoka – każda zgodna z POSIX. System plikówBerkeley FFS (od wersji 4.2 obsługiwany jest system plików FFS2). Format binariów – obecnie ELF, do wersji 3.4 a.out.

Do instalacji oprogramowania spoza systemu podstawowego, OpenBSD używa openports – OpenBSD package collection. Jest to zbiór skryptów Makefile, które pozwalają pobrać, skompilować i zainstalować dany program. Poza instalacją z wykorzystaniem systemu portów istnieje możliwość instalacji oprogramowania z wcześniej przygotowanych paczek tgz.

Wydania | edytuj kod

Jako datę powstania projektu wskazuje się 18 października 1995, kiedy to Theo de Raadt utworzył oficjalne repozytorium źródeł w systemie CVS. Umownie przyjmuje się, iż była to wersja systemu 1.1[8]. Dokładnie rok później 18 października 1996 ukazała się oficjalna wersja oznaczona jako 2.0[9].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. OpenBSD 6.5, www.openbsd.org [dostęp 2019-08-03] .
 2. Licencja OpenBSD.
 3. Wiadomość, którą wysłał Adam Glass na listę mailingową netbsd-users: Theo De Raadt.
 4. Wersja PDF ankiety.
 5. Bob Beck: LibreSSL: The first 30 days, and where we go from here (ang.). 2014-05-17.
 6. OpenBSD supported platforms.
 7. „OpenBSD ships with the cwm(1), fvwm(1) and twm(1) window managers (...)” OpenBSD FAQ – The X Window System.
 8. OpenBSD Turns Eleven, undeadly.org [dostęp 2017-11-25]  (ang.).
 9. http://www.monkey.org/openbsd/archive2/announce/199610/msg00001.html.
 10. http://marc.info/?l=openbsd-misc&m=134684483311987&w=2.
 11. OpenBSD 5.0 Release.
 12. OpenBSD 4.9 Release.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Security-focused operating system):
Na podstawie artykułu: "OpenBSD" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy