Operacja Karez


Operacja Karez w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Operacja Karez – operacja wojskowa przeprowadzona w dniach 13 maja 2008-23 maja 2008 przez ISAF z udziałem wojsk norweskich i niemieckich wspieranych przez siły rządowe w Afganistanie przeciwko talibom. Celem operacji było wyeliminowanie obecności talibów, którzy mieli rządzić w Badghis (prowincja) w następstwie operacja Harekate Yolo z koniec 2007. Nazwa operacji pochodzi od afgańskiego słowo kareez, który jest stosowany system zarządzania wodą, aby zapewnić niezawodne dostawy wody do nawadniania i osiedli ludzkich w gorące, suche i półpustynne klimatach.

Spis treści

Operacja | edytuj kod

Długo planowane działanie zostało wszczęte 13 maja i trwało dziesięć dni. Pierwszego dnia operacji, 250 Norweski żołnierze rozbili obóz miał obok wsi Karez. Nagle norwescy żołnierze zostali potraktowani ogniem od talibów uzbrojonych w karabiny, rakiety i granaty. Norwegowie szybko przejęli kontrolę nad sytuacją, i wspierane przez pojazdy opancerzone CV 9030 i moździerz, żołnierze z batalionu Telemark mogli z powodzeniem odpierać atak talibów. Walka była bardzo zacięta, lecz po dosyć długiej wymianie ognia talibowie uciekli. 14 maja i 16 maja żołnierze z batalionu Telemark zaangażowali się w walkę z talibami w dwóch dalszych konfrontacjach z bezpiecznej odległości, ponownie wspierane przez pojazdy opancerzone CV 9030, moździerzy, NATO bliskiego wsparcia powietrznego, jak również przez afgańskich sił bezpieczeństwa. Był to pierwszy raz w historii w gdy Telemark batalion brał udział w rzeczywistej walce[2].

Niemieckie uczestnictwo w operacji | edytuj kod

Udział niemieckich żołnierzy w operacji jest kwestionowana. Chociaż niemieckie źródła stwierdziły, że wojska uczestniczyły w operacji Karez w związku z afgańską armią i norweskim Telemark batalion, to niemiecki magazyn Spiegel twierdzi, że niemiecki rząd zwlekał do wydania decyzji o udział w walce. Niemieckie wojska za to na pewno wspierały walczące armie rozpoznawczo i logistycznie, co pierwotnie obiecał niemiecki rząd.

Następstwa | edytuj kod

23 maja 2008 wojska ISAF ogłosiły zwycięstwo z uwagi na wycofanie się talibów z walki. Operacja ta była największą operacją norweską przeprowadzoną w tym kraju. Wiadomo, że żaden żołnierz koalicji nie ucierpiał, za to szacuje się, że w walkach zginęło 13-15 talibów.

Przypisy | edytuj kod

  1. Telemark batalion
  2. Telemark Battalion in new combat with Taliban - Aftenposten - News in English - Aftenposten.no

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Operacja Karez" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy