Operacja Piorun (film)


Operacja Piorun (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Operacja Piorun (ang. Thunderball) – czwarty oficjalny film o przygodach brytyjskiego agenta Jamesa Bonda, w reżyserii Terence’a Younga na podstawie powieści Iana Fleminga Operacja Piorun. Po raz czwarty w rolę agenta 007 wcielił się Sean Connery.

Film opowiada o walce Jamesa Bonda z Emilio Largo, żądającym ogromnego okupu pod groźbą zniszczenia jednego miasta w USA i jednego miasta w Anglii.

W 1966 film otrzymał Oscara za efekty specjalne podczas 38. ceremonii wręczenia nagród.

W 1983 powstał remake Operacji Piorun pod tytułem Nigdy nie mów nigdy z Seanem Connerym w roli głównej.

Fabuła | edytuj kod

Jet pack

Emilio Largo z międzynarodowej organizacji przestępczej WIDMO wraz ze współpracownikami kradnie samolot należący do NATO, na którego pokładzie znajdują się dwie bomby atomowe. Następnie szef organizacji WIDMO, Ernst Stavro Blofeld (Numer 1), wysyła do premiera Wielkiej Brytanii nagranie, w którym żąda wypłacenia okupu w wysokości 100 milionów funtów szterlingów, pod groźbą zrzucenia bomb na duże miasto w Wielkiej Brytanii lub USA.

James Bond staje przed wyjątkowo trudnym zadaniem – musi odnaleźć miejsce przechowywania bomb. Z pomocą pięknej Domino, kochanki Emilio Largo, i siostry majora Dervala z NATO Jamesowi Bondowi udaje się zlokalizować karaibską kryjówkę wiceszefa WIDMA. Agent 007 odkrywa także, że bomby umieszczono w podwodnej grocie, ale zanim zdoła przekazać tę informację do CIA, zostaje schwytany i uwięziony.

Obsada | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

James Bond

Filmy w reżyserii Terence’a Younga Kontrola autorytatywna (film):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Operacja Piorun (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy