Operacja Plover


Operacja Plover w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Operacja Plover[a] − australijsko-holenderska operacja wojskowa, która odbyła się w lipcu 1942, mająca za zadanie odzyskanie kontroli nad kilkoma niewielkimi wyspami w pobliżu Indonezji, na północ od Darwin. Aliantom udało się przerzucić trzy niewielkie garnizony ale pomimo tego wyspy zostały w kilka tygodnie później zajęte przez siły japońskie.

Spis treści

Tło historyczne | edytuj kod

W marcu 1942 część wysp należących do Holenderskich Indii Wschodnich nie znajdowała się jeszcze pod okupacją japońską, niemniej na wielu wyspach panowały bardzo silne projapońskie sentymenty. Holandia nie utrzymywała na większości wysp żadnych garnizonów wojskowych co stawiało lokalne siły policji w bardzo trudnej sytuacji. W czerwcu 1942 przeciwko obecności Holendrów zbuntowała się między innymi rdzenna ludność w Saumlaki (Wyspy Tanimbar) i Toeal (Wyspy Kai)[1]. Pomimo, że sytuacja została opanowana przez miejscowe siły policji[1], 5 maja z Saumlaki ewakuowano 24 cywili którzy przybyli do Darwin 7 maja na pokładzie HMAS „Warrnambool”[2].

Zdając sobie sprawę ze strategicznego znaczenia tych wysp, 27 czerwca 1942 generał Douglas MacArthur poinstruował swojego szefa sztabu, generała Richarda Sutherlanda aby opracował plan okupacji tych wysp i przywrócenia porządku oraz kontroli nad nimi[1].

Operacja | edytuj kod

Do wykonania zadania przeznaczono niewielkie siły składające się z około 80 żołnierzy holenderskich[b][1][3]. Alianci nie spodziewali się w tym czasie żadnej reakcji japońskiej[1]. Do przewiezienia sił lądowych użyto fregaty HMAS „Warrnambool” i szkunera HMAS „Southern Cross”[2]. Przed lądowaniami samoloty RAAF-u dokonały kilku lotów rozpoznawczych, dodatkowo bombardując wyspy tuż przed desantem sił lądowych Dobo (wyspy Aru) (12 lipca) i Saumlaki (13 lipca) w celu zastraszenia miejscowej ludności i zniechęcenia jej do prób stawiania oporu[1].

Na Toeal 12 lipca przerzucono oddział holenderski składający się z 27 podoficerów i żołnierzy pod dowództwem porucznika F. Hieronymusa, w tym samym dniu, Dobo zostało zajęte przez 41 żołnierzy holenderskich. Dodatkowo na Saumlaki wylądował 13-osobowy oddział pod dowództwem sierżanta Juliusa Tahija[3].

28 lipca przystąpiono do drugiej fazy operacji, zadaniem której miało być wzmocnienie niewielkiego garnizonu na Saumlaki. Do wykonania tego zadania przeznaczono okręt „Southern Cross” i kecz HMAS „Chinampa”. Tuż przed przybyciem do celu australijskich okrętów o 4:10 rano, 30 lipca na wyspie wylądował japoński desant w sile ok. 300 żołnierzy wyrzucony przez dwa okręty (najprawdopodobniej duże niszczyciele). Holenderscy obrońcy zadali atakującym im japońskim żołnierzom poważne straty, ale w wymianie ognia zginęło także siedmiu Holendrów. Sześciu pozostałych przy życiu obrońców schroniło się w buszu i do godziny szóstej wyspa znalazła się w japońskich rękach i japońskie okręty oddaliły się od wyspy[2]. „Chinampa” i „Southern Cross” w tym czasie znajdowały się jeszcze w drodze na wyspę. Około 9.30 na „Southern Cross” doszło do awarii silnika i „Chinampa” weszła sama do przystani w Saumlaki, rzucając kotwicę w znacznej odległości od brzegu. Dowódca okrętu commissioned warrant officer[c] Frederick John Henderson udał się na brzeg ale został ostrzelany i powrócił na pokład „Chinampy”, oczekując przybycia „Southern Cross”. Następnego ranka, po przybyciu drugiego okrętu, okręt „Chinampa” próbował podejść do mola w Saumlaki aby wysadzić tam desant australijskich żołnierzy i zaopatrzenie, ale ponownie został ostrzelany przez Japończyków. Dowódca okrętu został śmiertelnie ranny, ranny został także lieutenant W. F. Anderson i jeden marynarz. „Chinampa” i „Southern Cross” zrezygnowały z prób lądowania na wyspie i 2 sierpnia powróciły do Darwin. W późniejszym czasie pozostałym przy życiu holenderskim obrońcom wyspy udało się przedostać na wyspę Larat (także w archipelagu Tanimbar) i wraz z innymi uchodźcami przybyli na pokładzie statku na Wyspę Bathursta, 14 sierpnia[4]. Sierżant Tahija został w późniejszym czasie odznaczony najwyższym holenderskim odznaczeniem wojskowym - Militaire Willems-Orde[3][5][6].

Pozostałe wyspy także zostały szybko zajęte przez Japończyków po desantach dokonanych 30 lipca. Toeal zostało zajęte przez kompanię i pluton japońskiej piechoty morskiej. Oddział holenderski stawił opór japońskiej inwazji ale szybko został zepchnięty do dżungli. Z całego oddziału uratował się jedynie kapral Jered Malawau z kilkoma żołnierzami którzy uciekli z wyspy na żaglówce, pozostali żołnierze zostali wzięci do niewoli. Dobo zostało zajęte bez walki[3].

We wrześniu ponownie przybył na wyspy Aru, tym razam aby uratować niedobitków operacji Plover i innych żołnierzy, którym udało się uniknąć japońskiej niewoli. Okręt wyruszył z Darwin o godzinie 3:00, 15 września i przybył na wyspę Ngaibor wieczorem następnego dnia. Z wyspy uratowano jednego oficera i 40 żołnierzy holenderskich oraz jednego pracownika cywilnego z żoną i siedmiorgiem dzieci[4]. Cała operacja Plover została określona jako „katastrofa” (disaster)[1].

Uwagi | edytuj kod

  1. Źródła nie podają pochodzenia nazwy operacji, ale w języku angielskim słowo „plover” ma tylko jedno znaczenie, jest to nazwa podrodziny ptaków sieweczki.
  2. W źródłach istnieją rozbieżności co do ilości żołnierzy którzy wzięli udział w tej operacji.
  3. Brak bezpośredniego polskiego odpowiednika w marynarce wojennej, stopień był zazwyczaj tymczasowy i był uznawany za stopień oficerski, znajdował się pomiędzy stopniami midshipman i sub-lieutenant.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g The Churchill Wing Offensive Operations. „ADF Serials Telegraph News”. 1 (2), s. 1-2, 2011. 
  2. a b c G Hermon Gill, Royal Australian Navy, 1939–1942 (1st edition, 1957), s. 212
  3. a b c d The Banda Sea Operations 1941-1942 (ang.). [dostęp 2012-02-20].
  4. a b G Hermon Gill, Royal Australian Navy, 1939–1942 (1st edition, 1957), s. 213
  5. Leading oil figure Julius Tahija dies (ang.). „Jakarta Post”, 2002-07-31. [dostęp 2012-02-20].
  6. Biographical and historical background – Jean and Julius Tahija (ang.). teman-teman.com. [dostęp 2012-02-20].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Operacja Plover" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy