Opieka wytchnieniowa


Opieka wytchnieniowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Opieka wytchnieniowa – element systemu pomocy społecznej; czasowa[1] (weekendowa, kilku-, kilkunastodniowa) usługa opiekuńcza nad osobą niesamodzielną (zależną), dokonująca się w zastępstwie za opiekuna faktycznego (np. rodzica lub dzieci) w związku z zaistniałym zdarzeniem losowym, potrzebą załatwienia spraw dnia codziennego lub odpoczynkiem opiekuna faktycznego[2].

Opieka taka organizowana jest w Polsce przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach usług opiekuńczych, a realizowana przez opiekunki środowiskowe[3]. Może być też świadczona przez przedsiębiorstwa na rynku komercyjnym. Polega na pomocy w poruszaniu się i przemieszczaniu, pielęgnacji, zapewnieniu przygotowania i podania posiłków, higieny osobistej i kontroli czynności fizjologicznych, czystości w miejscu przebywania oraz wspólnym spędzaniu czasu.

Opieka wytchnieniowa realizowana może być m. in. poprzez zapewnienie usług w dziennych ośrodkach wsparcia, placówkach całodobowych, jednostkach systemu oświaty, ośrodkach urlopowych, zakładach opiekuńczo-pielęgnacyjnych i innych[4], jak również poprzez pomoc w miejscu zamieszkania[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. praca zbiorowa, Pogłębione studium usług opiekuńczych skierowanych do osób starszych. Środowiskowa opieka formalna i nieformalna. Raport z badań, Obserwatorium Integracji Społecznej, Poznań, 2017, s.29, przypis
  2. Wytyczne w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Regionalnego na lata 2014-2020, Ministerstwo Rozwoju i Finansów, Warszawa, 2014, s.8, MR/2014-2020/18(04)
  3. Gazeta Prawna, Opieka wytchnieniowa: Gminy wyręczą zmęczonych krewnych w opiece nad niepełnosprawnymi
  4. red. Mariola Racław, Publiczna troska, prywatna opieka, Instytut Spraw Publicznych, Warszawa, 2011, s.298, ISBN 978-83-7689-022-7
  5. OPS Szprotawa, Ustawa „Za życiem” - opieka wytchnieniowa
Na podstawie artykułu: "Opieka wytchnieniowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy