Opoczka (obwód pskowski)


Na mapach: 56°43′N 28°39′E/56,716667 28,650000

Opoczka (obwód pskowski) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Opoczka (ros. Опочка) – miasto w obwodzie pskowskim, w Rosji, nad rzeką Wielikają, położone 130 km na południe od stolicy obwodu – Pskowa.

Liczba mieszkańców miasta w 2008 roku wynosiła 13 054 osób.

Miasto zostało założone w 1414, natomiast prawa miejskie otrzymało dopiero w 1777 roku.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W 1414 roku w zakolu rzeki Wielikaja założono twierdzę, którą nazwano Opoczka, datę tę uznaje się za datę założenia miasta. W pobliżu Opoczki biegła północna granica Litwy, a następnie I Rzeczypospolitej.

Car Piotr I wydał dekret przypisania miasto Opoczka do guberni ingermanlandzkiej, ustanowionej w 1708 roku. Utworzenie w 1727 roku guberni nowogrodzkiej spowodowało, przyłączenie do niej miasta. Opoczka została włączona do prowincji pskowskiej.

Opoczka na pocz. XX w.

W 1772 roku powstała gubernia pskowska, centralnym miastem guberni została Opoczka, gubernia zawarła dwie prowincje z guberni nowogrodzkiej: pskowską i welkołudzką, a po I rozbiorze Polski do guberni zostały przyłączone nowe prowincje: Dźwinska (Polskie Inflanty) i Połocka z terenów byłego województwa witebskiego zostawały nazwane drugą białorsią, Opoczka do 1776 roku pozostała miastem gubernialnym. W 1777 roku Opoczka została miasteczkiem ujezdnym w nowo powstałym pskowskim namiestnictwie. W 1927 roku opoczecki ujezd został podzielony na trzy rejony podlegające pod obwód leningradzki, a miasto stało się centrum rejonu Opoczka, który w sierpniu 1944 roku został włączony do nowo powstałego obwodu pskowskiego.

Zabytki | edytuj kod

W mieście znajdują się dobrze zachowane zabytkowe budowle o wartości historycznej, w tym przykłady architektury drewnianej.

Przedsiębiorstwa | edytuj kod

  • Lespromhoz
  • Mezhleshoz
  • Piekarnia

Ciekawostki | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Федеральная служба государственной статистики, pskovstat.gks.ru [dostęp 2019-09-17]  (ros.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (jednostka podziału terytorialnego Rosji):
Na podstawie artykułu: "Opoczka (obwód pskowski)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy