Opowieści o Alvinie Stwórcy


Opowieści o Alvinie Stwórcy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Opowieści o Alvinie Stwórcy (ang. The Tales of Alvin Maker) – cykl utworów fantasy autorstwa amerykańskiego pisarza Orsona Scotta Carda, rozgrywających się w alternatywnym świecie, gdzie magia istnieje realnie.

Bohaterem utworów jest Alvin Miller, syn młynarza, ale przede wszystkim siódmy syn siódmego syna. Oznacza to, iż jest postacią niezwykłą, stworzoną do rzeczy mających zmienić otaczający go świat. W kolejnych powieściach Alvin uczy się dysponować swoją mocą, poznaje możliwości swego umysłu, szuka swojego miejsca w świecie. Opiekuje się nim Peggy – „żagiew”, czyli osoba widząca przyszłe ścieżki ludzkich losów.

Akcja powieści rozgrywa się w Ameryce Północnej w XIX wieku, jednakże historia w świecie Alvina potoczyła się odmiennie od naszej. Punktem zwrotnym był odmienny przebieg angielskiej wojny domowej i osoba Lorda protektora, Olivera Cromwella, który nie zmarł przedwcześnie, lecz rządził do późnego wieku, dzięki czemu nie doszło do restauracji Stuartów. Rezultatem jest odmienna historia Europy, ale przede wszystkim Ameryki. W purytańskiej Anglii magia została wypleniona i zakazana. W Ameryce zaś, ziemi Indian i kolonizatorów, a także murzyńskich niewolników z Afryki, jest wciąż żywa. Powszechną rzeczą są „talenty” – magiczne umiejętności, z którymi rodzą się ludzie (np. talent do równego wykreślania linii prostej czy talent do rozpoznawania, czy ktoś mówi prawdę).

Alvin także ma talent, ale jest to talent niezwykły, chłopiec jest Stwórcą – ma zdolność do sprawiania by rzeczy były jednością, zarówno w sensie fizycznym – potrafi gołymi rękami złączyć dwie rzeczy ze sobą tak, jakby tak zostały stworzone, ale także w sensie metaforycznym - umie łączyć pragnienia i dążenia ludzi. Jego misją jest stworzenie miejsca, gdzie wszyscy ludzie byliby wolni i szczęśliwi – Kryształowego Miasta.

Spis treści

Części cyklu | edytuj kod

Powieści | edytuj kod

W Polsce wszystkie książki wydało wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Krótkie formy | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

Postacie historyczne | edytuj kod

W cyklu występują postacie historyczne:

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Opowieści o Alvinie Stwórcy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy