Order „Gwiazda Przyjaźni między Narodami”


Order „Gwiazda Przyjaźni między Narodami” w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Erich Honecker wręcza Wielką Gwiazdę Przyjaźni między Narodami Edgarowi Bronfmanowi, 1988 rok

Order „Gwiazda Przyjaźni między Narodami” (niem. Orden „Stern der Völkerfreundschaft”) – odznaczenie Niemieckiej Republiki Demokratycznej, nadawane od w latach 1959–1990.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Order został ustanowiony 20 sierpnia 1959 roku przez Radę Państwa NRD i był nadawany „za znamienite zasługi dla NRD, dla walki o porozumienie i przyjaźń między narodami i za walkę o pokój”. Posiadał trzy klasy:

  • Wielka Gwiazda Przyjaźni między Narodami
  • Złota Gwiazda Przyjaźni między Narodami
  • Srebrna Gwiazda Przyjaźni między Narodami.

Order, nadawany przez Radę Państwa NRD, mogły otrzymać instytucje oraz osoby fizyczne, zarówno cudzoziemcy, jak i obywatele NRD. W każdej klasie mógł być nadany tylko raz.

Oznaka | edytuj kod

Oznaki wszystkich trzech klas orderu

Oznakę orderu stanowi złota lub srebrna pięcioramienna gwiazda średnicy 55 mm, o polerowanych ramionach. Pośrodku umieszczone jest czerwono emaliowane godło NRD, które wieńczy gołąbek pokoju. Pod ramionami gwiazdy znajduje się stylizowany wieniec z liści dębowych. Oznaka jest noszone na szpilce, bez wstążki.

Oznaką Wielkiej Gwiazdy jest taka sama gwiazda, lecz bez dębowego wieńca, zawieszona na szerokiej czerwonej wstędze z czarno-czerwono-złotymi brzegami, noszona przez prawe ramię. Oprócz tego na piersi noszona jest analogiczna gwiazda średnicy 74 mm, z pękami promieni między ramionami.

Do roku 1974 oznaki I i II klasy wykonywano w złocie wysokiej próby.

Baretka jest czarno-czerwono-złota, z miniaturą gwiazdy odpowiedniej klasy pośrodku.

Odznaczeni | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem „Gwiazda Przyjaźni między Narodami”.

Do grona odznaczonych orderem należeli m.in. Leonid Breżniew, Josip Broz Tito (1965), Zbigniew Messner (1986), Nelson Mandela (1988) i Dymitr Szostakowicz (1972).

Bibliografia | edytuj kod

  • Frank Bartel, Auszeichnungen der Deutschen Demokratischen Republik, Berlin 1979
  • Paul Hieronymussen, Orders, Medals and Decorations of Britain and Europe in Colour, London 1978
Na podstawie artykułu: "Order „Gwiazda Przyjaźni między Narodami”" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy