Order Franciszka Skaryny


Order Franciszka Skaryny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Order Franciszka Skaryny (biał. Ордэн Францыска Скарыны, ros. Орден Франциска Скорины) – białoruskie odznaczenie państwowe.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Odznaczenie zostało ustanowione ustawą Rady Najwyższej Republiki Białoruskiej nr 3726 - XII z dnia 13 kwietnia 1995 roku art. 8 pkt. 7[1]. Ustawa ta określała, że order ten jest nadawany osobom za wybitne osiągnięcia w działalności humanitarnej i charytatywna, działaniach mających na celu ożywienie narodowo-państwowej postawy w społeczeństwie, działaniach w ochrony godności i praw człowieka oraz praw obywateli Białorusi. Patronem tego odznaczenia jest wybitny humanista białoruski z XVI wieku Franciszek Skaryna.

W dniu 6 września 1999 roku dekretem Prezydenta Białorusi nr 516 określono jego wygląd[2], a w dniu 18 maja 2004 r. Ustawą Prezydenta Białorusi nr 288-3 [3] uchylono ustawę z 1995 roku, zachowując na podstawie art. 4 to odznaczenie, a w art. 12 ustalono za jakie zasługi jest nadawany.

Pierwsze nadanie miało miejsce w 18 lutego 1997 roku[4].

Zasady nadawania | edytuj kod

Order posiada jeden stopień i jest nadawany zasłużonym osobom za wybitne osiągnięcia w działalności państwowotwórczej i społecznej, a zwłaszcza:

  • za znaczący wkład w działania mające na celu ożywienie ducha narodowego i państwowego, wybitne prace w dziedzinie badania historii Białorusi, działania mające na celu rozwój języka narodowego, literatury, sztuki, wydawaniu książek, rozwoju działalności kulturalnej i edukacyjnej oraz promowanie dziedzictwa kulturowego narodu białoruskiego;
  • za wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności humanitarnej, charytatywnej, działaniach w zakresie ochrony godności ludzkiej, praw człowieka i obywatela oraz promowania miłości i innych dobrych uczynków[3].

Odznaczenie jest nadawane przez Prezydenta Białorusi.

Do chwili obecnej odznaczeniem tym wyróżniono 156 osób[a].

Opis odznaki | edytuj kod

Odznaka odznaczenia jest wykonana ze srebra i pozłacana. Odznaką jest czteroramienna gwiazda, na którą nałożona jest okrągła tarcza. Na tarczy znajduje się popiersie Franciszka Skaryny, poniżej niego wieniec z liści laurowych. Na końcach ramion gwiazdy umieszczone są wstążki pokryte emalią koloru ciemnoniebieskiego a na nich złoty napis w języku białoruskim ФРАНЦЫСК ГЕОРГIЙ СКАРЫНА (pol. Franciszek Georgij Skaryna), na dolnym ramieniu natomiast kokarda emaliowana na biało z ciemnoniebieskim paskiem w środku, pomiędzy ramionami gwiazdy znajduje się wstążka koloru białego z ciemnoniebieskim paskiem w środku. Rewers odznaki jest gładki z numerem odznaczenia.[2]

Odznaka zawieszona na wstędze orderowej i noszona jest na szyi. Baretka orderu jest koloru ciemnoniebieskiego.

Uwagi | edytuj kod

  1. Stan na dzień 1 stycznia 2012.

Przypisy | edytuj kod

  1. Закон Республики Беларусь от 13 апреля 1995 г. № 3726-XII (Ведомости Верховного Совета Республики Беларусь, 1995 г., N 22-23, ст. 304; газеты: „Звязда” от 4 мая 1995 г., „Народная газета” от 16 мая 1995 г.)
  2. a b Указ Президента Республики Беларусь от 6 сентября 1999 г. № 516 „Об утверждении описания орденов, медалей и нагрудных знаков к почетным званиям Республики Беларусь”
  3. a b Закон Республики Беларусь 18 мая 2004 г. № 288-З О Государственных Наградах Республики Беларусь
  4. Указ Президента Республики Беларусь от 18 февраля 1997 г. №155 "О награждении М.А.Савицкого орденом Франциска Скорины"

Bibliografia | edytuj kod

  • І.К. Ісаева: Узнагароды Рэспублікі Беларусь / Награды Республики Беларусь. Беларусь, 2004, s. 10, 60-61. ISBN 985-01-0531-3. (ros. • biał.)
Na podstawie artykułu: "Order Franciszka Skaryny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy