Order Korony (Belgia)


Order Korony (Belgia) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Insygnia Orderu Korony

Order Korony (fr. Ordre de la Couronne, nl. De Kroonorde) – belgijskie odznaczenie za zasługi cywilne i wojskowe.

Spis treści

Zarys historii | edytuj kod

Order Korony został ustanowiony przez króla Belgii Leopolda II 15 października 1897 jako odznaczenie dla prywatnego państwa tego monarchy, Konga, później zwanego Kongo Belgijskie, ale już w roku 1908, po przejęciu Konga przez państwo jako kolonii belgijskiej, został włączony do systemu odznaczeń Belgii. Nadawany jest przez dekret królewski zarówno obywatelom własnym jak i obcym za osiągnięcia artystyczne, literackie, naukowe oraz w dziedzinach przemysłu i handlu i badań nad kulturą afrykańską. Z przyznaniem orderu wojskowemu niższego stopnia niż oficerski związana jest renta.

Organizacja | edytuj kod

Order stworzony na wzór schematu francuskiej Legii Honorowej, posiada pięć klas, od Wielkiego Krzyża do Krzyża Kawalerskiego, oraz związane z nim dwa dodatkowe odznaczenia, Palmy (złote i srebrne) oraz Medal (złoty, srebrny i brązowy). Nadawany jest dwa razy w roku: 8 kwietnia (dzień narodzin króla Alberta I) i 15 listopada (tzw. Dzień Korony).

Insygnia | edytuj kod

Insygnia orderu, również wzorowane na Legii Honorowej, to pięcioramienna gwiazda z emaliowanymi na biało promieniami w kształcie ramion krzyża maltańskiego, z prostymi promieniami między ramionami oznaki, na awersie z okrągłym, emaliowanym na ciemnoniebiesko medalionem środkowym, ukazującym złotą koronę królewską, zaś na rewersie z monogramem L w medalionie środkowym. Oznaki klasy I do IV są złote, oznaka klasy V srebrna. Zawieszką jest wieniec laurowy.

Gwiazda I. klasy jest dziesięciopromienna z pięcioma złotymi i pięcioma srebrnymi wiązkami promieni z ostrymi zakończeniami, z nałożonym na nią awersem oznaki orderowej, gwiazda II. klasy to duża srebrna gwiazda z 5 członami o kształcie ramion krzyża maltańskiego, z nałożonymi na nie 5 wiązkami złotych promieni i z awersem oznaki orderowej.

Order noszony jest na kasztanowej wstędze według schematu Legii Honorowej.

Odznaczeni | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Korony (Belgia).  Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Orderem Korony (Belgia).

Bibliografia | edytuj kod

  • Paul Hieronymussen, Orders, Medals and Decorations of Britain and Europe in Colour, London 1975
  • Vacláv Měřička, Book of Orders and Decorations. Praha 1978

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Order Korony (Belgia)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy