Order Rewolucji Październikowej


Order Rewolucji Październikowej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Order Rewolucji Październikowej (ros. Oрден Октябрьской революции) – order ustanowiony decyzją Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 31 października 1967 roku na cześć 50-lecia rewolucji październikowej.

Zgodnie ze statutem orderem nagradzani byli: obywatele ZSRR, przedsiębiorstwa, urzędy, organizacje i inne kolektywy pracowników, jednostki wojskowe i związki taktyczne, a także republiki, kraje, województwa i miasta. Mogli być także nagradzani obywatele innych państw.

Nagradzano orderem za: aktywną działalność rewolucyjną, duży wkład w ustanowienie i rozwój władzy radzieckiej, za wybitne zasługi w budownictwie socjalizmu i komunizmu, za zasługi w rozwoju gospodarki narodowej, nauki i kultury, za szczególną odwagę i męstwo w walce zbrojnej z wrogami państwa radzieckiego, za zasługi w umocnieniu obronności państwa, za szczególną działalność państwową i społeczną, za aktywną działalność związaną z rozwojem i pogłębieniem wszechstronnych przyjacielskich więzi pomiędzy narodami ZSRR i innych państw, utrzymanie pokoju między narodami.

Order wykonany jest ze srebra i nosi się go na lewej piersi, za Orderem Lenina. Po śmierci nagrodzonego order pozostawia się rodzinie.

Odznaczeni | edytuj kod

 Z tym tematem związane są kategorie: Odznaczeni Orderem Rewolucji Październikowej, Czasopisma odznaczone Orderem Rewolucji Październikowej, Jednostki wojskowe odznaczone Orderem Rewolucji Październikowej.

Pierwsze odznaczenia zostały przyznane w dniu 4 listopada 1967 roku miastom: Leningradowi i Moskwie za wybitne zasługi robotników tych miast w ruchu rewolucyjnym w czasie rewolucji październikowej, umocnienie władzy sowieckiej, męstwo i bohaterstwo w walkach, za sukcesy w budowie komunizmu. 19 grudnia 1967 roku za takie same zasługi nagrodzona została Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka, a 22 grudnia Ukraińska SRR. 22 lutego 1968 roku na cześć 50-lecia Armii Radzieckiej orderem został nagrodzony krążownik Aurora, a także grupa dowódców Armii Radzieckiej (marszałkowie: Wasilewski, Golikow, Jeriomienko, Żukow, Koniew, Kryłow, Mierieckow, Moskalenko, Rokossowski, Sokołowski, Timoszenko, Czujkow, admirał floty Gorszkow, główny marszałek lotnictwa Wierszynin, główny marszałek artylerii Woronin). Nieco później wyróżniono: marszałków Batickiego i Zacharowa, generałów armii Gorbatowa, Żadowa i Kuroczkina.

Bibliografia | edytuj kod

  • Kolesnikow G.A, Rożkow A.M (1974) Ordiena i miedali SSSR, Wyd. MO SSSR, Moskwa.
Na podstawie artykułu: "Order Rewolucji Październikowej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy