Order Zasługi Nadrenii-Palatynatu


Order Zasługi Nadrenii-Palatynatu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Order Zasługi Nadrenii-Palatynatu (niem. Verdienstorden des Landes Rheinland-Pfalz) – odznaczenie za zasługi, nadawane przez niemiecki kraj związkowy Nadrenia-Palatynat.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Order został ustanowiony 2 października 1981 roku przez landtag Nadrenii-Palatynatu jako nagroda za wybitne zasługi dla landu lub jego ludności. Nadawany jest przez krajowego prezesa Rady Ministrów, wnioski o nadanie kieruje się do prezesa landtagu lub ministrów poszczególnych resortów. Liczba żyjących posiadaczy orderu nie może przekroczyć ilości 800 osób. Od chwili utworzenia orderu do roku 2007 otrzymało go 980 osób, 713 mężczyzn i 257 kobiet.

Insygnium | edytuj kod

Oznaka jednoklasowego orderu to emaliowany na czerwono krzyż maltański ze złotym obramowaniem, bez kulek na szczytach ramion. W medalionie środkowym awersu znajduje się emaliowany herb Nadrenii-Palatynatu w złotym polu. Rewers jest złoty i nieemaliowany, bez jakichkolwiek napisów. Order noszony jest na agrafie na lewej piersi. Wstęga orderu, używana tylko przy miniaturce lub rozetce, jest czarno-czerwono-złota (barwy flagi RFN).

Niektórzy posiadacze odznaczenia | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Order Zasługi Nadrenii-Palatynatu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy