Order Zasługi dla Ojczyzny (NRD)


Order Zasługi dla Ojczyzny (NRD) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Order Zasługi dla Ojczyzny (niem. Vaterländischer Verdienstorden) – odznaczenie państwowe nadawane w latach 1954–1990 w Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Order został ustanowiony 21 kwietnia 1954 przez Radę Państwa Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Nadawany był przez Przewodniczącego Rady Państwa NRD „za zasługi dla niemieckiego i międzynarodowego ruchu robotniczego, zasługi przy budowie i wzmacnianiu NRD, zasługi dla walki o pokój”. Otrzymać go mogły zarówno osoby prywatne jak zakłady pracy, kombinaty, socjalistyczne spółdzielnie, jednostki sił zbrojnych, miasta i gminy.

Order był podzielony na trzy klasy:

  • klasa I – Złoty Order,
  • klasa II – Srebrny Order,
  • klasa III – Brązowy Order.

15 kwietnia 1965 stworzono dla niego dodatkową dekorację nadawaną jako szczególne wyróżnienie, tzw. Ehrenspange – zawieszkę w postaci liści dębowych.

Przy nadaniach dla grup poniżej 10 osób każda z nich otrzymywała własną oznakę. Do 1974 z nadaniem orderu osobom prywatnym związana była roczna renta. Osoby odznaczone I, II i III klasą otrzymywały odpowiednio: 1000, 500 lub 250 marek. Po 1974 nowoodznaczonym wypłacano już tylko jednorazową premię w wysokości 10000, 5000 lub 2500 marek, ale pozostawiono renty osobom odznaczonym przed 1974.

Oznaka | edytuj kod

Oznaką orderu była gwiazda z 10 pękami promieni. Na jej awersie znajdował się medalion z godłem NRD, przy I i II klasie umieszczony w emaliowanym na czerwono polu. Rewers był gładki, bez napisów. Order noszony był na lewej piersi na prostokątnej klamerce (będącej też baretką orderu) z gałązkami dębowymi poniżej, z nałożoną wstążką z czarno-czerwono-złotych poziomych pasków. Posiadacze „liści dębowych” nosili odznaczenie na dwóch stylizowanych gałązkach dębowych jako zawieszce, bez klamerki ze wstążką.

Gwiazdy orderowe I i II klasy do 1974 wykonywano w złocie lub srebrze, później już tylko w pozłacanym lub posrebrzanym tombaku.

Odznaczeni | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Zasługi dla Ojczyzny (NRD).

Niektórzy wyróżnieni Orderem Zasługi dla Ojczyzny:

Złoty Order
Srebrny Order
Brązowy Order

Bibliografia | edytuj kod

  • Paul Hieronymussen: Orders, Medals and Decorations of Britain and Europe in Colour, Londyn, 1978
  • Frank Bartel: Auszeichnungen der Deutschen Demokratischen Republik, Berlin, 1979
  • Lech Janicki: Ustrój polityczny Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Poznań: Instytut Zachodni, 1964, s. 153.
  • Lech Janicki: Ewolucja ustroju politycznego Niemieckiej Republiki. Poznań: Instytut Zachodni, 1974, s. 189.
Na podstawie artykułu: "Order Zasługi dla Ojczyzny (NRD)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy