Ordynariat Personalny Matki Bożej z Walsingham


Ordynariat Personalny Matki Bożej z Walsingham w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ordynariat Personalny Matki Bożej z Walsingham - ordynariat dla byłych członków Kościoła Anglii i Kościoła Walii, którzy w drodze konwersji przeszli do Kościoła katolickiego zachowując jednocześnie swoje tradycje liturgiczne, duchowe i duszpasterskie.

Ordynariat został erygowany 15 stycznia 2011 roku przez Kongregację Nauki Wiary na mocy konstytucji apostolskiej Anglicanorum coetibus. Jego ordynariuszem jest były biskup anglikański, Keith Newton.

Ordynariat jest pierwszym na świecie ordynariatem personalnym dla byłych anglikanów, którzy przystąpili do pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim. Skupia on wiernych świeckich, duchowieństwo oraz członków instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, pierwotnie wyznających anglikanizm, a po akcie konwersji przyjmujących doktrynę katolicyzmu, albo tych, którzy otrzymują sakramenty inicjacji chrześcijańskiej w obrębie jurysdykcji ordynariatu personalnego w Anglii i Walii.

Patronami ordynariatu są: Matka Boża z Walsingham oraz John Henry Newman.

Liturgia | edytuj kod

Duchowni ordynariatu Matki Bożej z Walsingham podczas sprawowania mszy świętej korzystają najczęściej z rytu rzymskiego. Od 2013 roku używany jest także opracowany specjalnie dla tej wspólnoty ryt anglikański.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Personal Ordinariate of Our Lady of Walsingham (ang.). catholic-hierarchy.org. [dostęp 2017-03-14].

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ordynariat Personalny Matki Bożej z Walsingham" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy