Organika Budowlani Łódź


Budowlani Łódź (piłka siatkowa kobiet) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Organika Budowlani Łódź) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Budowlani Łódź – polski kobiecy klub siatkarski z siedzibą w Łodzi, utworzony w 2006 roku jako jedna z sekcji klubu Budowlani Łódź. Wicemistrz i brązowy medalista mistrzostw Polski, dwukrotny zdobywca Pucharu Polski oraz uczestnik Ligi Mistrzyń[3] i Pucharu CEV[4].

Od 14 października 2009 roku klub działa jako spółka akcyjna[5].

Od 2009 roku zespół występuje w Lidze Siatkówki Kobiet[6].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Siatkarki Budowlanych Łódź wywodzą swą historię od Klubu Sportowego "Budowlani" działającego w Łodzi od 1948 roku. Sekcję siatkówki kobiet utworzono w latach 70., lecz jedynym sukcesem, jaki zanotowała w ciągu kolejnych kilkunastu lat był awans do II ligi. Pod koniec lat 80. jej działalność została zawieszona, a klub skupił się na innych dyscyplinach sportowych[7].

Po blisko dwóch dekadach podjęto próby reaktywacji drużyny siatkarskiej. W sezonie 2005/2006 Budowlani połączyli siły z najbardziej utytułowanym łódzkim zespołem w historii kobiecej siatkówki – Startem, wystawiając drużynę Budowlani−Start w rozgrywkach I ligi. W jej składzie znalazły się takie siatkarki jak m.in. Swietłana Riabko, Anna Rudzka-Adamiak, Joanna Bednarek czy Julija Szełuchina, a funkcję trenera powierzono Jackowi Pasińskiemu[8]. Łodzianki zakończyły rozgrywki na 3. pozycji ustępując jedynie Gedanii Gdańsk i MKS-owi Dąbrowa Górnicza[9], a działacze obu zespołów nie porozumieli się w sprawie dalszej współpracy[10]. Następnie pojawiła się szansa na fuzję z innym słynnym klubem − ŁKS-em, ale rozmowy zakończyły się fiaskiem[11].

Nieudane próby współdziałania z lokalnymi drużynami doprowadziły do tego, że władze Budowlanych zdecydowały o samodzielnym stworzeniu zespołu. W 2006 roku podczas jednego ze spotkań Ligi Światowej w Pałacu Sportu, prezes klubu – Wiesław Chudzik rozmawiał z Sylwestrem Szymalakiem, prezesem Organika SA na temat sponsorowania rugbistów. Ten nie chciał finansować rugby, ale kiedy Chudzik zaproponował mu udział przy tworzeniu siatkarskiej drużyny, przystał na propozycję[12]. Podpisano umowę z firmą Organika SA Łódź, zgodnie z którą została strategicznym sponsorem sekcji siatkówki kobiet. Organika Budowlani Łódź wystartowała w sezonie 2006/2007 w rozgrywkach III ligi[13].

Sezon 2006/2007

Skład nowo powstałego zespołu zasiliły zawodniczki grające dotychczas w innych łódzkich klubach oraz w regionie. Ze Startu przeszli Anna Rudzka-Adamiak i trener Jacek Pasiński, zaś z ŁKS-u dołączyły m.in. Agnieszka Wołoszyn, Katarzyna Ciesielska oraz Sylwia Jasińska[13]. Przed decydującymi spotkaniami sezonu klub wzmocniła Katarzyna Ligwińska[14].

Budowlane nie miały najmniejszych problemów z uzyskaniem awansu do II ligi. Jeden z turniejów finałowych III ligi został rozegrany w hali OSiR Angelica położonej przy ulicy Rzgowskiej, należącej do Wyższej Szkoły Informatyki w Łodzi. Przed własną publicznością zawody wygrały gospodynie, pokonując w ostatnim meczu MKS Olimpijczyka Gdańsk 3:0. Wcześniej w podobnym stosunku zwyciężyły MKS Wodzisław Śląski i MUKS Poprad Stary Sącz[15]. W półfinałach bez straty seta pokonały w turnieju rozgrywanym w Sandomierzu MKS Maraton Krzeszowice, MUKS Piątka Sandomierz oraz USPS Stal Nowa Dęba[16]. Walkę o II ligę rozpoczęły od zwycięstwa w turnieju o mistrzostwo wojewódzkie, w którym wyprzedziły MMKS Łęczyca, ŁMLKS Łask oraz Skrę II Bełchatów[17]. Łodzianki wygrały w III lidze grupie 1 wszystkie spotkania nie tracąc ani jednego seta[18].

Sezon 2007/2008 Przed zmaganiami w II lidze klub wzmocnił się kilkoma siatkarkami. Pozyskano Joannę Bednarek, Martę Wankiewicz, Magdalenę Blomberg oraz Kingę Baran[19]. Największą niespodzianką okazał się powrót do Łodzi mistrzyni Europy z 2003 rokuMałgorzaty Niemczyk, która została kapitanem zespołu oraz asystentką trenera Pasińskiego[20].
Łodzianki zrobiły kolejny krok do najwyższej klasy rozgrywkowej. Awansowały do I ligi pokonując w barażach 3:0 w stanie rywalizacji TPS Rumia[21]. W fazie play-off zwyciężyły w półfinałach AZS AWF Warszawa w trzech meczach oraz w takim samym stosunku w finałach Legionovię Legionowo[22]. Wcześniej zajęły 1 miejsce w 3 grupie II ligi przegrywając zaledwie jeden mecz[23].

Zespół po raz pierwszy w swojej historii wziął udział w Pucharze Polski. Znalazły się w dwunastce najlepszych drużyn, obok 10 klubów LSK i jednego z I ligi. Zajęły 11. miejsce wygrywając trzy z dwunastu spotkań[24]. Po drodze wyeliminowały Piasta Szczecin (II runda), Politechnikę Częstochowską (III runda) i Skrę Bełchatów (IV runda)[25].

Sezon 2008/2009

Do pierwszoligowych Organiki Budowlanych przeszły m.in. cztery siatkarki, które ostatnio występowały w Lidze Siatkówki Kobiet. Do rodzimej Łodzi wróciła Katarzyna Jaszewska, która karierę zaczynała w ŁKS-ie, a także Marta Pluta, Karolina Wiśniewska oraz Julija Szełuchina, będąca wcześniej siatkarką Budowlanych-Startu[27]. Ukraińska środkowa dołączyła do drużyny w połowie sezonu w związku z przerwą spowodowaną urodzeniem dziecka[28]. W ramach przedsezonowych przygotowań rozegrany został w Łodzi w dniach 5-6 września 2008 roku turniej Organika Cup. Zawody w hali przy ulicy Małachowskiego wygrały gospodynie, pokonując Calisię Kalisz, Stal Mielec oraz Budowlanych Toruń[29].

Łodzianki osiągnęły cel, jaki był założony w momencie powstania drużyny, czyli awans do PlusLigi Kobiet. W finale play-off pokonały 3:0 w stanie rywalizacji Piasta Szczecin. W półfinałach w identycznym stosunku meczów zwyciężyły TPS Rumia[30]. Rundę zasadniczą zakończyły na 1. pozycji, przegrywając tylko dwa spotkania[31].

W Pucharze Polski, łodzianki ponownie znalazły się w dwunastce najlepszych drużyn. Po drodze pokonały Sokoła Chorzów (III runda), AZS Politechnikę Sląską Gliwice (IV runda) oraz Piasta Szczecin (V runda)[32]. Odpadły w VI rundzie po przegranym dwumeczu z MKS-em Dąbrowa Górnicza[33].

Sezon 2009/2010

Niemczyk z trofeum za zajęcie 4. miejsca w PlusLidze

Klub do walki z najlepszymi zespołami w Polsce pozyskał m.in. Katarzynę Zaroślińską, Karolinę Kosek i Michelę Teixeirę. Funkcję pierwszego trenera powierzono Wiesławowi Popikowi, zaś Jacek Pasiński został jego asystentem[35]. Zespołowi nie mogła pomóc Katarzyna Jaszewska, która przebywała na urlopie macierzyńskim. W trakcie sezonu dołączyła brazylijska środkowa Luana de Paula[36], a z klubem rozstał się trener Pasiński[37].

Pierwszy sezon dla Budowlanych w najwyższej klasie rozgrywkowej był bardzo udany. Będąc beniaminkiem zajęły 4. miejsce w klasyfikacji końcowej PlusLigi Kobiet[38]. W fazie play-off w ćwierćfinałach pokonały drużynę PTPS Piła w stanie rywalizacji 3:0. W półfinałach łodzianki nie sprostały Aluprofowi Bielsko-Biała w stosunku meczów 1:3. W walce o brązowy medal musiały uznać wyższość ekipy z Dąbrowy Górniczej w stanie rywalizacji 1:3[39]. Spotkania z dąbrowiankami rozegrano w łódzkiej Atlas Arenie. 19 maja 2010 roku rywalizację z MKS-em obejrzało około 8 tysięcy kibiców, co jest rekordem frekwencji na meczach PlusLigi zarówno siatkarek jak i siatkarzy[40]. Poprzedni najlepszy rezultat wynosił 6,5 tys. widzów i odnotowano go również w tym sezonie, w bydgoskiej Łuczniczce, który został ustanowiony 28 listopada 2009 roku podczas spotkania Delecty Bydgoszcz ze PGE Skrą Bełchatów[41]. Zespół zakończył rundę zasadniczą na czwartej pozycji, wygrywając jedenaście spotkań z osiemnastu[42].

Łodzianki sięgnęły po pierwszy, historyczny Puchar Polski, pokonując w finale mistrzynie PolskiBank BPS Muszyniankę Fakro Muszyna 3:1, podczas turnieju finałowego, rozgrywanego w poznańskiej Arenie. W półfinale wygrały z wicemistrzyniami Polski i obrończyniami tytułu – drużyną Aluprofu Bielsko-Biała w identycznym stosunku.

Budowlane podczas jednego z meczów o brązowy medal

Nagrodami indywidualnymi zostały wyróżnione Katarzyna Zaroślińska (najlepsza atakująca), Marta Pluta (najlepsza rozgrywająca), Luana de Paula (najlepsza blokująca) oraz Katarzyna Ciesielska (najlepsza przyjmująca). Tytuł MVP otrzymała Karolina Kosek[3]. W ćwierćfinale wyeliminowały w dwumeczu Centrostal Bydgoszcz[43]. Dzięki zdobyciu pucharu zespół wywalczył prawo gry w kolejnej edycji siatkarskiej Ligi Mistrzyń.

W marcu 2010 roku siatkarki Budowlanych zostały oficjalnymi Ambasadorkami Stowarzyszenia "Łódzkie Hospicjum dla Dzieci", które w swych działaniach będzie wykorzystywało m.in. wizerunek zawodniczek. Jednym z pierwszych przedsięwzięć Stowarzyszenia pod patronatem siatkarek jest budowa na obrzeżach Lasu Łagiewnickiego w Łodzi Wieloprofilowego Ośrodka dla Przewlekle Chorych Dzieci, w którym na kompleksową pomoc będą mogły liczyć nieuleczalnie chore dzieci i ich rodziny[44].

Sezon 2010/2011

W trakcie okna transferowego zespół wzmocniły dwukrotna mistrzyni Europy Joanna Mirek, Marta Szymańska, Sylwia Wojcieska oraz Amerykanka Kathleen Olsovsky[46]. Prezes Marcin Chudzik podpisał umowę 24 sierpnia 2010 roku, zgodnie z którą od sezonu 2010/2011 drużyna będzie trenować i rozgrywać swoje mecze w Hali Sportowej MOSiR[47]. W trakcie sezonu doszło do zmian kadrowych w zespole. Podczas rewanżowego spotkania w Lidze Mistrzyń z VK Modřanská Prostějov poważnej kontuzji doznała Marta Wójcik. Okazało się, że zerwała więzadła w kolanie i nie zagra do końca sezonu[48]. W zaistniałej sytuacji władze klubu podjęły decyzję o zakontraktowaniu nowej zawodniczki, którą została rozgrywająca reprezentacji DominikanyKarla Echenique[49]. Dość nieoczekiwanie z gry w klubie zrezygnowała Olsovsky, która nie wróciła z urlopu z USA, gdzie spędzała święta[50]. W związku z niesatysfakcjonującymi wynikami zespołu, za porozumieniem stron rozwiązano umowę z trenerem Popikiem. Jego miejsce zajęła Małgorzata Niemczyk[51].

W ramach przygotowań do sezonu, w dniach 5-7 listopada 2010 roku rozegrano I Międzynarodowy Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi. Zawody z kompletem zwycięstw wygrały łodzianki, wyprzedzając drużyny Atomu Trefla Sopot, BKS Aluprofu Bielsko-Biała oraz LP Viesti Salo z Finlandii. Podczas otwarcia turnieju oficjalnie pożegnano byłą kapitan Budowlanych – Małgorzatę Niemczyk, która postanowiła zakończyć karierę sportową[52]. Tradycyjnie przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych został rozegrany mecz o Superpuchar Polski pomiędzy mistrzem kraju a zdobywcą pucharu. Łodzianki musiały uznać wyższość rywalek, przegrywając z bielszczankami 1:3. Marta Wójcik otrzymała nagrodę dla najlepszej rozgrywającej spotkania[53].

Łodzianki w swoich drugim sezonie w PlusLidze zajęły 6. miejsce w klasyfikacji końcowej[54]. Mecze o 5. lokatę przegrały z Gwardią Wrocław w stanie rywalizacji 0:2. Wcześniej w spotkaniach o miejsca 5-8 pokonały Centrostal Bydgoszcz w stosunku 2:0. Walkę o mistrzostwo Polski zakończyły w ćwierćfinałach, przegrywając z Muszynianką w stanie rywalizacji 0:3[55]. W rundzie zasadniczej uplasowały się na 8. miejscu, wygrywając 8 spotkań i ponosząc 10 porażek[56].

Łodzianki po zwycięskim meczu w Lidze Mistrzyń nad Prostějovem

Zmagania w Pucharze Polski obrończynie tytułu rozpoczęły od 1/8 finału pokonując na wyjeździe pierwszoligowy AZS UEK Kraków i kwalifikując się do turnieju finałowego w Inowrocławiu[57]. W ćwierćfinale nie sprostały Treflowi Sopot odpadając z dalszej rywalizacji[58].

Budowlane w swoim debiutanckim sezonie w Lidze Mistrzyń znalazły się w grupie D z wicemistrzyniami Włoch GSO Villa Cortese, mistrzyniami Francji RC Cannes oraz mistrzyniami Czech VK Modřanská Prostějov. Odniosły jedno zwycięstwo z Czeszkami kończąc swoje występy na 4. pozycji[59]. Będąc jedną z czterech drużyn z najlepszym bilansem, które odpadły z Ligi Mistrzyń przeszły automatycznie do rundy Challenge Pucharu CEV[4]. Przegrały dwumecz z Chateau d'Ax Urbino, kończąc występy w tegorocznych europejskich pucharach[60].

Sezon 2011/2012

Siatkarki Budowlanych podczas przedsezonowej prezentacji zespołu

W klubie przed sezonem pojawiło się kilka nowych siatkarek. Z szwajcarskiego Voléro Zurych przeszły Ana Grbac i Hélène Rousseaux, z Pałacu Bydgoszcz pozyskano Katarzynę Mróz, z TPS Rumia dołączyła Ewelina Mikołajewska oraz ze Stali Mielec sprowadzono Anitę Kwiatkowską i Dominikę Golec, dla której był to powrót do Łodzi po rocznej przerwie[62]. Trenerem został Włoch Mauro Masacci, który w przeszłości był asystentem Marco Bonitty, kiedy ten prowadził reprezentację Polski siatkarek[63]. Do zmagań ligowych zespół przystąpił pod oryginalną nazwą "Budowlani Łódź", gdyż Organika SA przestała być sponsorem tytularnym drużyny[64]. W trakcie rozgrywek za porozumieniem stron rozwiązano umowę z Karoliną Kosek, którą zastąpiła Chorwatka Matea Ikić reprezentująca w zeszłym sezonie MKS Dąbrowa Górnicza[65]. 24 stycznia 2012 r. również za porozumieniem stron rozwiązano umowę z trenerem Mauro Masaccim. Jego miejsce zajął dotychczasowy asystent oraz statystyk klubu Maciej Kosmol[66]. Po I fazie play-off z klubu odeszła Hélène Rousseaux[67].

Podczas przygotowań do sezonu łodzianki wzięły udział w towarzyskim turnieju Enea Szamotuły Cup. Budowlane zwyciężyły Muszyniankę i BKS Aluprof oraz przegrały z Treflem Sopot zajmując ostatecznie drugie miejsce[68].

W PlusLidze łodzianki zajęły 8. pozycję w klasyfikacji końcowej. W meczach o miejsca 5-8 przegrały dwukrotnie z PTPS Piła w stosunku 1:3. W ćwierćfinałach nie sprostały zawodniczkom Atomu Trefla Sopot ulegając im w stanie rywalizacji 0:2[69]. Rundę zasadniczą zakończyły na 7. miejscu wygrywając 7 spotkań i ponosząc 11 porażek[70].

Zmagania o Puchar Polski zespół rozpoczął od V rundy zwyciężając Stal Mielec 3:1. W ćwierćfinałach nie sprostały ekipie Aluprofu Bielsko-Biała odpadając z dalszej rywalizacji[71]. Do sezonu 2011/2012 sponsorem tytularnym zespołu były zakłady chemiczne Organika SA Łódź[64].

Sezon 2012/2013

Zespół Budowlanych podczas prezentacji na Jarmarku Wojewódzkim

Przed sezonem 2012/2013 w klubie doszło do sporych zmian kadrowych. Pozyskano dwie siatkarki z zagranicy: z portorykańskiego Lancheras de Cataño srebrną medalistkę Igrzysk Olimpijskich w Londynie Amerykankę Courtney Thompson oraz z włoskiego Acqua Paradiso Busnago Brazylijkę Soraię dos Santos. W przygotowaniach do rozgrywek uczestniczyły także reprezentantka Wenezueli Luz Delfines Meléndez, a później Amerykanka Irene Hester, lecz władze klubu nie zdecydowały się na podpisanie z nimi kontraktów[73][74]. Z polskich zawodniczek dołączyły mistrzyni Europy z 2005 roku Sylwia Pycia ze Stali Mielec, Aleksandra Kruk i Agata Durajczyk z AZS Białystok, Dorota Ściurka z MKS Dąbrowa Górnicza oraz Aleksandra Sikorska ze Sparty Warszawa[75]. Siatkarką zamykającą skład została Magdalena Piątek, która przez ostatnie dwa lata reprezentowała barwy Muszynianki Muszyna, dołączając do zespołu przed drugą kolejką ligową[76]. Funkcję asystenta trenera Kosmola na początku sezonu pełnił Włoch Alessandro Lodi[77]. W grudniu do zespołu dołączyła kolumbijska atakująca Paola Ampudia zastępując na tej pozycji Soraię dos Santos, z którą rozwiązano umowę za porozumieniem stron[78]. Przed fazą play-off z gry w klubie zrezygnowała Katarzyna Bryda[79].

Łodzianki zakończyły sezon na 7. pozycji Orlen Ligi. W walce o mistrzostwo Polski nie sprostały w ćwierćfinałach Aluprofowi Bielsko-Biała. W meczach o miejsca 5-8 dwukrotnie uległy Impelowi Wrocław[80]. W rundzie zasadniczej uplasowały się na 6. lokacie z dorobkiem 8 zwycięstw i 10 przegranych[81].

Rozgrywki o Puchar Polski zespół rozpoczął od VI. rundy. Łodzianki przegrały w dwumeczu z AZS UE Kraków i odpadły z dalszej rywalizacji[82].

Sezon 2013/2014

Zespół Budowlanych w sezonie 2013/2014

Sezon 2013/2014 klub rozpoczął z nowym sponsorem tytularnym – Zakładami Przemysłu Mięsnego „Biernacki” i przystąpił do rozgrywek pod nazwą Beef Master Budowlani[84]. Na stanowisku trenera Macieja Kosmola zastąpił Adam Grabowski, który w poprzednim sezonie prowadząc Atom Trefl Sopot zdobył mistrzostwo Polski. W składzie wymieniono osiem zawodniczek. Na rozegranie sprowadzono Magdalenę Śliwę oraz Ewę Cabajewską. Nowymi przyjmującymi zostały Tabitha Love, Natalia Nuszel i Martyna Grajber, zaś środek wzmocniła Olha Tracz. Na pozycję atakującej zakontraktowano Noris Cabrerę, a także Anitę Kwiatkowską, która po roku powróciła do Łodzi[85].

Budowlani rundę zasadniczą ukończyli na 7. miejscu z dorobkiem 8 zwycięstw i 10 przegranych[86]. Tę samą pozycję zajęły na koniec rozgrywek ulegając kolejno, w ćwierćfinałach trzykrotnie Atomowi Trefl Sopot, zaś w meczach o miejsca 5-8 dwukrotnie Muszyniance Muszyna[87].

Rozgrywki o Puchar Polski zespół rozpoczął od VI rundy. Łodzianki przegrały w dwumeczu z PGNiG Naftą Piła i odpadły z dalszej rywalizacji[88]. W sezonie 2013/2014 sponsorem tytularnym była firma ZPM Biernacki, właściciel marki Beef Master[89].

Sezon 2014/2015

Zespół Budowlanych w sezonie 2014/2015

W zespole, trenowanym w dalszym ciągu przez Adama Grabowskiego, nastąpiły spore zmiany. Pozyskano kilka reprezentantek kraju w różnych kategoriach wiekowych: na rozegraniu do Magdaleny Śliwy dołączyła Emilia Kajzer, nową przyjmującą została Ewelina Sieczka, zaś środek wzmocniła Gabriela Polańska, wracająca na boiska po urlopie macierzyńskim. Drugą środkową została reprezentantka kraju juniorek Joanna Pacak, a nową libero Dorota Medyńska. Największym hitem transferowym było podpisanie umowy z reprezentacyjną chorwacką atakującą Sanją Popović. Niestety, podczas jednego z przedsezonowych meczów towarzyskich Dorota Medyńska doznała groźnej kontuzji zerwania więzadeł krzyżowych, która wykluczyła ją z gry do końca sezonu. Na szczęście tuż przed sezonem podpisano umowę z reprezentacyjną libero drużyny Belgii – Valérie Courtois. Po nieudanym początku sezonu z zespołem pożegnał się trener Grabowski, a jego miejsce zajął dotychczasowy asystent Błażej Krzyształowicz, któremu pomagać miał, na stanowisku trenera koordynatora, doświadczony szkoleniowiec Jacek Nawrocki[91].

Nieudany początek sezonu spowodował, że Budowlane po raz kolejny zakończyły rundę zasadniczą na 7. miejscu z równą liczbą 11 meczów wygranych i przegranych[92]. Tę samą pozycję zajęły na koniec rozgrywek, po wyjątkowo skomplikowanej fazie play-off, ulegając najpierw dwukrotnie Atomowi Trefl Sopot, potem pokonując dwukrotnie Pałac Bydgoszcz, następnie dwukrotnie przegrywając z MKS Dąbrowa Górnicza i ostatecznie pokonując BKS Bielsko Biała[91].

Rozgrywki o Puchar Polski zespół rozpoczął od IV rundy. Dzięki kolejnym zwycięstwom z Zawiszą Sulechów, Developresem SkyRes Rzeszów i Muszynianką Muszyna łodzianki zagrały w finale, gdzie uległy w meczu półfinałowym Atomowi Trefl Sopot i zajęły ex aequo trzecie miejsce[93].

Sezon 2015/2016

Zespół Budowlanych w sezonie 2015/2016

Także przed tym sezonem w zespole nastąpiła wymiana ponad połowy kadry. Zmienił się również trener – do zespołu powrócił po kilku latach przerwy Jacek Pasiński, który miał prowadzić zespół wraz z dotychczasowym trenerem, Błażejem Krzyształowiczem. Największą gwiazdą zespołu miała być, pozyskana z Bielska-Białej, reprezentantka Niemiec Heike Beier. Inne zawodniczki zagraniczne, z którymi podpisano kontrakty, to rozgrywająca kadry narodowej Czech Pavla Vincourová oraz doświadczona reprezentacyjna rumuńska atakująca Daiana Mureșan, dla której był to powrót do polskiej ligi. Do składu dokooptowano młode zawodniczki, mające w swych sportowych życiorysach powołania do reprezentacji narodowej – przyjmującą Julię Twardowską z KS Pałac Bydgoszcz, rozgrywającą Ewelinę Tobiasz z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski oraz przyjmującą Aleksandrę Gromadowską z Impelu Wrocław. Kadrę zamknęła doświadczona środkowa Aleksandra Liniarska z MKS Dąbrowa Górnicza. W trakcie sezonu skład uzupełniały zawodniczki z Młodej Ligi: Magdalena Woźniczka, Julia Brzezińska i Kinga Wysokińska[95].

Bardzo dobre występy w trakcie sezonu zasadniczego zaowocowały piątym miejscem w tabeli, choć drużyna walczyła o awans do czołowej czwórki do ostatnich kolejek. W trakcie sezonu zespół wygrał 13, a przegrał 9 spotkań[96]. Tę samą pozycję Budowlane zajęły na koniec rozgrywek, w fazie play-off zwyciężając dwukrotnie w stosunku 2:0 z zespołami BKS Bielsko-Biała i MKS Muszyna[95]. Miejsce to jest premiowane udziałem w rozgrywkach Pucharu CEV[97].

W rozgrywkach o Puchar Polski zespół rozpoczął od ćwierćfinału. Po wygranej z MKS Dąbrowa Górnicza, łodzianki zagrały w finale, gdzie po przegranej w meczu półfinałowym z późniejszym triumfatorem imprezy, Chemikiem Police, zajęły, jak rok wcześniej, ex aequo trzecie miejsce[98].

Sezon 2016/2017

Zespół Budowlanych w sezonie 2016/2017

W nowym sezonie, odmiennie niż w kilku ostatnich latach, trzon kadry pozostał prawie niezmieniony. Do doświadczonych zawodniczek: Sylwii Pyci, Heike Beier, Gabrieli Polańskiej oraz młodych kadrowiczek: Martyny Grajber, Julii Twardowskiej, Eweliny Tobiasz i Pavli Vincourovej, dokooptowano reprezentacyjną libero Paulinę Maj-Erwardt oraz utalentowaną belgijską atakującą polskiego pochodzenia Kaję Grobelną, znacząco wzmacniając skład. Kadrę uzupełniły: środkowa Sylwia Pelc, przyjmująca Natalia Strózik i atakująca Monika Kutyła. Drużynę poprowadził rodzinny tandem Błażej Krzyształowicz, jako pierwszy trener oraz jego ojciec, Tadeusz, jako asystent. Pod koniec rozgrywek w składzie pojawiała się zawodniczka z Młodej Ligi Simona Dreczka. W trakcie sezonu zespół pozyskał sponsora tytularnego, Zakłady Przetwórstwa Mięsnego GROT i od grudnia 2016 r. występował pod nazwą Grot Budowlani Łódź[100].

Po znakomitym sezonie Budowlane skończyły zasadniczą rundę na trzecim miejscu w tabeli, wygrywając 22, a przegrywając zaledwie 4 spotkania[101]. W bardzo uproszczonej w tym sezonie, fazie play-off łodzianki dwukrotnie zwyciężyły drugie w tabeli zawodniczki Impelu Wrocław w stosunku 3:1 i 3:2. W finale uległy dwukrotnie Chemikowi Police 0:3 i 1:3, zdobywając pierwszy w historii klubu medal i tytuł Wicemistrzyń Polski[102]. W rozgrywkach o Puchar Polski zespół rozpoczął od ćwierćfinału. Po wygranej z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski i Muszynianką Muszyna, łodzianki kolejny rok z rzędu zagrały w turnieju finałowym, gdzie po dramatycznej walce pokonały Impel Wrocław, zaś w finale uległy triumfatorowi imprezy, Chemikowi Police, zajmując drugie miejsce[103].

Wysokie miejsce zajęte w poprzednim sezonie dało drużynie prawo do występów w Pucharze CEV. Łódzka drużyna rozpoczęła rozgrywki od 1/16 finału, pokonując dwukrotnie 3:0 czarnogórski zespół ŽOK Luka Bar. W 1/8 finału przeciwnikiem była utytułowana drużyna RC Cannes, po pierwszym meczu u siebie wygranym 3:0, w rewanżu drużyna przegrała 2:3, ale wygrane dwa sety wystarczyły do awansu. Zespół Budowlanych zakończył udział w pucharach na ćwierćfinale, przegrywając dwukrotnie 1:3 i 0:3 z tureckim potentatem Galatasaray Stambuł.

Sezon 2017/2018

Zespół Budowlanych w sezonie 2017/2018

W kolejnym sezonie trzon drużyny stanowiły grające kolejny rok reprezentantki swoich krajów: Pavla Vincourova, Gabriela Polańska, Kaja Grobelna, Julia Twardowska i Martyna Grajber. Niestety, z zespołu ubyły trzy inne podstawowe zawodniczki - dotychczasowa kapitan, Sylwia Pycia zakończyła karierę, podobnie jak Heike Beier, natomiast Paulina Maj-Erwardt zdecydowała się na urlop macierzyński. W ich miejsce zespół pozyskał reprezentacyjną środkową Agnieszkę Kąkolewską, chorwacką przyjmującą Hanę Čuturę oraz kolejną reprezentantkę kraju, libero Agatę Witkowską, dla której był to powrót do Łodzi po 3 latach. Kadrę uzupełniły młode zawodniczki, środkowa Julia Piotrowska, przyjmująca Adrianna Muszyńska i rozgrywająca Ewelina Polak. W składzie drużyny pojawiła się jeszcze była reprezentacyjna atakująca Zuzanna Czyżnielewska, ale niezaleczona kontuzja sprawiła, że nie rozegrała żadnego meczu, zaś przed rundą rewanżową wróciła do macierzystej Bydgoszczy. Jej miejsce zajęła zawodniczka juniorskiego zespołu, Justyna Kędziora. Kadrę szkoleniową stanowili, jak w poprzednim roku, Błażej i Tadeusz Krzyształowiczowie[105].

Tuż przed rozpoczęciem sezonu Budowlane nieoczekiwanie pokonały faworyzowanego mistrza kraju, Chemika Police i zdobyły Superpuchar Polski[106]. W sezonie zasadniczym zespół zanotował kilka porażek z niżej notowanymi ekipami, przez co końcówka rozgrywek była nieco nerwowa. Ostatecznie Budowlani zajęły 4. miejsce na koniec sezonu zasadniczego, wygrywając 17 i przegrywając 9 meczów[107]. W fazie play-off, rozgrywanej między zespołami z miejsc 1-4, łodzianki najpierw uległy po walce późniejszym mistrzyniom, Chemikowi Police, 1:3, 3:0 i 1:3, a w równie zaciętych meczach o 3. miejsce wygrały z wyżej notowanym zespołem KS DevelopRes Rzeszów 2:3, 3:0 i 3:2, zdobywając brązowy medal i zapewniając sobie udział w europejskich pucharach[108].

W Pucharze Polski Budowlani grali od V rundy, pokonując Muszyniankę Muszyna 3:2 i BKS Bielsko-Biała 3:0. W turnieju finałowym, rozgrywanym w Zielonej Górze, wygrały najpierw z rewelacją rozgrywek, Radomką Radom 3:1, a w finale zdecydowanie pokonały lokalnego rywala, ŁKS Łódź 3:0, zdobywając drugi raz w historii Puchar Polski[109]. Także po raz drugi w historii Budowlane brały udział w rozgrywkach Ligi Mistrzyń. Niestety, losowanie było wyjątkowo nieprzychylne, łódzki zespół trafił do grupy D razem z bardzo silnymi zespołami z Turcji i Rosji: Galatasaray Stambuł, VakifBank Stambuł oraz Dinamo Moskwa. W sześciu meczach zawodniczki Budowlanych nie odniosły żadnego zwycięstwa, wygrywając zaledwie 2 sety i zajęły ostatnie miejsce w grupie[110].

Sezon 2018/2019

W sezonie z drużyny ubyły podstawowe zawodniczki - Kaja Grobelna i Agnieszka Kąkolewska przeniosły się do ligi włoskiej, Martyna Grajber zmieniła klub na Chemika Police, natomiast Pavla Vincourova i Agata Witkowska zdecydowały się na przerwę w karierze. W ich miejsce drużyna pozyskała reprezentacyjną rozgrywającą kadry narodowej Holandii Femke Stoltenborg, słowacką środkową Jaroslavę Pencovą, w składzie znalazły się także polskie zawodniczki: reprezentacyjna libero Maria Stenzel, Małgorzata Śmieszek, Koleta Łyszkiewicz, Agata Babicz, Oliwia Urban i Ewelina Tobiasz, która wróciła do zespołu po roku w Dąbrowie Górniczej. Największym hitem transferowym w całej lidze było jednak pozyskanie znakomitej serbskiej atakującej Jovany Brakočević-Canzian. Trenerem pozostał Błażej Krzyształowicz[112]. W trakcie sezonu Julia Twardowska doznała kontuzji, która wykluczyła ją z gry na większą część rozgrywek. Jej miejsce zajęła młoda atakująca, Anna Bączyńska[113]. Również w trakcie sezonu zespół opuściła Koleta Łyszkiewicz. W drugiej połowie sezonu do zespołu dołączyła reprezentacyjna atakująca drużyny juniorek Magdalena Stysiak, która wcześniej rozstała się z zespołem Chemika Police w kontrowersyjnych okolicznościach[114].

Przed rozpoczęciem sezonu Budowlane drugi raz z rzędu pokonały mistrza kraju, Chemika Police i zdobyły Superpuchar Polski[115]. W sezonie zasadniczym zespół grał ze zmiannym szczęściem, przegrywając u siebie z kilkoma niżej notowanymi rywalami, natomiast zwyciężając we wszystkich spotkaniach wyjazdowych. Ostatecznie, tak jak rok wcześniej, Budowlane zajęły 4. miejsce na koniec sezonu zasadniczego, wygrywając 17 i przegrywając 5 meczów[116]. W fazie play-off, rozgrywanej najpierw między zespołami z miejsc 3-6, łodzianki łatwo dwukrotnie zwycięzyły Pałac Bydgosszcz 3:0, a w półfinale niespodziewanie dwukrotnie pokonały faworyzowanego obrońcę tytułu, Chemika Police 3:1 i 3:0. W finale, po bardzo zaciętych meczach, trzykrotnie przegrały z lokalnym rywalem, ŁKS Commercecon Łódź po 2:3, wracając po roku przerwy na pozycję wicemistrza Polski i zapewniając sobie udział w europejskich pucharach[117]. W Pucharze Polski Budowlane grały od razu w turnieju finałowym, rozgrywanym w Nysie. Tam w ćwierćfinale wygrały najpierw z Legionovią Legionowo 3:0, w półfinale przegrały 0:3 z Chemikiem Police i zajęły 3. miejsce[118]. Kolejny raz Budowlane brały udział w rozgrywkach Ligi Mistrzyń. Aby się zakwalifikować do fazy grupowej drużyna Budowlanych musiała wygrać fazę kwalifikacyjną. Rozgrywki te zespół rozpoczął od II rundy, w której pokonał mistrza Węgier, Linamar Békéscsabai RSE 3:1 i 3:0, a w II rundzie trzecią drużynę ligi francuskiej, ASPTT Miluza 3:1 i 3:2. W przeciwieństwie do ubiegłego roku losowanie grupowe było łaskawsze, łódzki zespół trafił do grupy C razem z zespołami: Igor Gorgonzola Novara Volley, RC Cannes oraz Minczanka Mińsk. Drużyna Budowlanych tym razem wygrała 4 z 6 spotkań, zajmując 2. miejsce w grupie, mimo to, niestety, nie awansowała do kolejnej fazy rozgrywek[119].

Sukcesy | edytuj kod

Władze klubu | edytuj kod

 • Prezes Budowlani SSA – Marcin Chudzik
 • Członek Zarządu Budowlani SSA – Herbert Zych
 • Członkowie Rady Nadzorczej – Zygmunt Pater, Artur Grot, Wiesław Chudzik, Piotr Kalinowski, Krzysztof Salwach, Zbigniew Knobloch, Sylwester Szymalak, Zbigniew Zacharkiewicz[121]

Skład zespołu | edytuj kod

Zawodniczki | edytuj kod

– kapitan drużyny. Średnia wieku: 22,3; średnia wzrostu: 180,7 cm.

Sztab szkoleniowy | edytuj kod

Transfery | edytuj kod

Obcokrajowcy w zespole | edytuj kod

Prezesi i trenerzy klubu | edytuj kod

Prezesi | edytuj kod

Prezesi i trenerzy klubu Błażej Krzyształowicz Jacek Pasiński Adam Grabowski Maciej Kosmol Mauro Masacci Małgorzata Niemczyk Wiesław Popik Marcin Chudzik

Trenerzy | edytuj kod

Hala sportowa | edytuj kod

hala im. Józefa Żylińskiego

Od sezonu 2018/2019 zespół rozgrywa swoje spotkania w hali im. Józefa Żylińskiego. Obiekt położony przy alei Unii Lubelskiej 2 został oddany do użytku w maju 2018 roku[135]. Widownia może pomieścić ok. 3000 osób. W latach 2006–2010 łodzianki występowały w hali CSiR Parkowa położonej przy ulicy Małachowskiego 5/7[136], zaś w latach 2010–2012 Budowlani rozgrywali swoje mecze w Hali Sportowej MOSiR mieszczącej się przy ul. ks. Skorupki 21. W latach 2012-2018 miejscem rozgrywania spotkań łódzkich siatkarek była Atlas Arena. Obiekt położony przy alei Bandurskiego 7 został oddany do użytku w czerwcu 2009 roku i jest jednym z największych obiektów tego typu w Polsce[137]. Posiada największą wśród wszystkich polskich hal sportowych widownię stałą mogącą pomieścić 10 049 osób, a pojemność całkowita to 13 806 miejsc[138].

Europejskie puchary | edytuj kod

Sponsorzy i partnerzy | edytuj kod

Sponsorzy tytularni:

 • Urząd Miasta Łodzi

Sponsorzy główni:

 • Przedsiębiorstwo Robót Mostowych "Mosty-Łódź" SA
 • Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Termy Uniejów Sp. z o.o. w Uniejowie
 • Centrum Elektryczne "Ania" Boguccy Sp. z o.o. Sp.k.
 • Technitel Polska SA

Partnerzy:

 • Energomontaż-Północ Bełchatów Sp. z o.o.
 • beli.pl
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania – Łódź Sp. z o.o.
 • Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Łodzi
 • Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
 • "Gross" Sp.j.
 • Remondis Sp. z o.o.
 • Veolia Energia Łódź SA
 • Medical SPA Hotel Lawendowe Termy
 • SKB Development Sp. z o.o. Sp.k.
 • Zakłady Chemiczne "Organika" SA
 • Klub I'm Fit
 • Pruszyński Sp. z o.o.[140]

Przypisy | edytuj kod

 1. PlusLiga Kobiet: Organika – Muszyna 1:3. www.mmlodz.pl. [dostęp 11 lipca 2011].
 2. Dane kontaktowe Organika Budowlani SSA (pol.). budowlanilodz.pl. [dostęp 11 lipca 2011].
 3. a b Puchar Polski dla Organiki Budowlani (pol.). www.lodz.naszemiasto.pl. [dostęp 22 maja 2010].
 4. a b Znamy kolejnych przeciwników w europejskich pucharach (pol.). www.siatka.org. [dostęp 9 lipca 2012].
 5. a b Organika Budowlani – przymiarka do elity (pol.). lodz.naszemiasto.pl. [dostęp 23 września 2013].
 6. Profil drużyny na oficjalnej stronie ligi (pol.). www.orlenliga.pl. [dostęp 13 października 2013].
 7. Informacje o klubie (pol.). budowlanilodz.pl. [dostęp 21 października 2011].
 8. Prezentacja zespołu Budowlani-Start Łódź (pol.). www.siatka.org. [dostęp 11 lutego 2011].
 9. Ligi polskie: sezon 2005/2006: I liga kobiet: runda zasadnicza (pol.). www.siatka.org. [dostęp 11 lutego 2011].
 10. Rozwód Startu Łódź z Budowlanymi (pol.). www.siatka.org. [dostęp 12 lutego 2013].
 11. Siatkarskie zamieszanie po łódzku (pol.). www.siatka.org. [dostęp 12 lutego 2013].
 12. Sylwestr J. Szymalak: Łódź może być stolicą siatkówki (pol.). www.naszemiasto.pl. [dostęp 11 lutego 2011].
 13. a b c d e Budowlani Łódź, czyli awans po roku (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 14. a b Budowlani Łódź z nową zawodniczką powalczą o II ligę (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 15. a b Sukces Budowlanych Organiki (pol.). wsinf.edu.pl. [dostęp 3 stycznia 2013].
 16. Ligi polskie: sezon 2006/2007: III liga kobiet: półfinały: Sandomierz (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 17. Turniej finałowy III ligi wojewódzkiej (łódzkiej) 2006/2007 (pol.). www.siatka-lodzkie.pl. [dostęp 8 kwietnia 2011].
 18. III liga wojewódzka (łódzka) 2006/2007 (pol.). www.siatka-lodzkie.pl. [dostęp 8 kwietnia 2011].
 19. a b Siatkarki Budowlanych chcą wywalczyć pierwszą ligę (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 20. a b Małgorzata Niemczyk wraca do Łodzi (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 21. Ligi polskie: sezon 2007/2008: II liga kobiet: baraże (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 22. Ligi polskie: sezon 2007/2008: II liga kobiet: grupa 3: play-off (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 23. Ligi polskie: sezon 2007/2008: II liga kobiet: grupa 3: runda zasadnicza (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 24. Puchar Polski: 2007/2008: kobiety: runda eliminacyjna (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 25. Puchar Polski: 2007/2008: kobiety: rundy I-IV (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 26. Budowlani-Organika zagrają z mistrzem Polski (pol.). www.siatka.org. [dostęp 11 lipca 2011].
 27. a b Ligi polskie: sezon 2008/2009: Transfery: I liga kobiet (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 28. Julia Szeluchina odmówiła występów w reprezentacji (pol.). www.siatka.org. [dostęp 4 maja 2011].
 29. Organika Cup – pewne zwycięstwo łódzkich siatkarek (pol.). www.mmlodz.pl. [dostęp 13 sierpnia 2009].
 30. Ligi polskie: sezon 2008/2009: I liga kobiet: play-off (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 31. Ligi polskie: sezon 2008/2009: I liga kobiet: runda zasadnicza (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 32. Puchar Polski: 2008/2009: kobiety: rundy II-V (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 33. Puchar Polski: 2008/2009: kobiety: runda VI (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 34. Ligi polskie: sezon 2008/2009: I liga kobiet: skarb kibica (pol.). www.siatka.org. [dostęp 15 marca 2012].
 35. a b Ligi polskie: sezon 2009/2010: Transfery: PlusLiga Kobiet (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 36. a b Luana Vanessa de Paula trenuje z drużyną Organiki (pol.). www.siatka.org. [dostęp 4 maja 2011].
 37. a b Budowlani Łódź już bez Jacka Pasińskiego (pol.). www.siatka.org. [dostęp 3 stycznia 2013].
 38. Ligi polskie: sezon 2009/2010: PlusLiga Kobiet: klasyfikacja (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 39. Ligi polskie: sezon 2009/2010: PlusLiga Kobiet: play-off (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 40. Rekordowa liczba widzów obejrzała porażkę Budowlanych (pol.). www.siatka.org. [dostęp 22 maja 2010].
 41. W Atlas Arenie Organika walczy w środę z MKS Dąbrowa Górnicza (pol.). www.lodz.naszemiasto.pl. [dostęp 22 maja 2010].
 42. Ligi polskie: sezon 2009/2010: PlusLiga Kobiet: runda zasadnicza (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 43. Puchar Polski: 2009/2010: kobiety: 1/4 finału (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 44. Łódzkie siatkarki zostały ambasadorkami hospicjum dla dzieci (pol.). eurosport.onet.pl. [dostęp 23 września 2013].
 45. Skład Budowlanych Łódź 2009/2010 (pol.). www.orlen-liga.pl. [dostęp 27 września 2012].
 46. a b Ligi polskie: sezon 2010/2011: Transfery: PlusLiga Kobiet (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
 47. Organika Łódź będzie grać w hali przy ul. Skorupki (pol.). www.mmlodz.p. [dostęp 18 marca 2011].
 48. Kontuzja Marty Wójcik jednak poważna (pol.). www.siatka.org. [dostęp 12 marca 2011].
 49. a b Karla Echenique w Organice, ale z Wybrzeżem Rumia nie zagra? (pol.). lodz.naszemiasto.pl. [dostęp 17 stycznia 2011].
 50. a b Amerykanka uciekła z Organiki (pol.). www.przegladsportowy.pl. [dostęp 5 marca 2014].
 51. a b c d Małgorzata Niemczyk trenerem Organiki (pol.). sportowefakty.wp.pl. [dostęp 17 kwietnia 2011].
 52. Siatkarki Organiki Budowlanych z Pucharem Prezydenta Łodzi (pol.). www.dzienniklodzki.pl. [dostęp 16 listopada 2010].
 53. BKS Bielsko-Biała zdobywcą Superpucharu (pol.). www.siatka.org. [dostęp 8 kwietnia 2011].
 54. Ligi polskie: sezon 2010/2011: PlusLiga Kobiet: klasyfikacja końcowa (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2011].
 55. Ligi polskie: sezon 2010/2011: PlusLiga Kobiet: play-off (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2011].
 56. Ligi polskie: sezon 2010/2011: PlusLiga Kobiet: runda zasadnicza (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2011].
 57. Łodzianki wciąż z szansą na obronę Pucharu Polski (pol.). www.siatka.org. [dostęp 9 kwietnia 2011].
 58. PP: Atom Trefl Sopot ostatnim półfinalistą (pol.). www.siatka.org. [dostęp 9 kwietnia 2011].
 59. a b Europejskie puchary: sezon 2010/2011: Liga Mistrzyń: runda grupowa: grupa D (pol.). www.siatka.org. [dostęp 28 czerwca 2010].
 60. Puchar CEV nie dla Budowlanych Łódź (pol.). www.siatka.org. [dostęp 11 marca 2011].
 61. Skład Budowlanych Łódź 2010/2011 (pol.). www.orlen-liga.pl. [dostęp 27 września 2012].
 62. a b Ligi polskie: sezon 2011/2012: Transfery: PlusLiga Kobiet (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2011].
 63. a b Mauro Masacci już oficjalnie w Budowlanych (pol.). www.siatka.org. [dostęp 7 czerwca 2011].
 64. a b Budowlani w końcu w pełnym składzie, ale bez sponsora tytularnego (pol.). www.siatka.org. [dostęp 13 grudnia 2011].
 65. a b Matea Ikić: W Polsce czuję się jak w domu (pol.). sportowefakty.wp.pl. [dostęp 28 grudnia 2011].
 66. a b c Mauro Masacci nie jest już trenerem Budowlanych (pol.). www.siatka.org. [dostęp 27 stycznia 2011].
 67. a b Helene Rousseaux opuszcza Łódź (pol.). budowlanilodz.pl. [dostęp 21 lutego 2011].
 68. Atom Trefl Sopot wygrał w Szamotułach, Superpuchar dla Muszyny (pol.). www.siatka.org. [dostęp 29 grudnia 2011].
 69. Ligi polskie: sezon 2011/2012: PlusLiga Kobiet: play-off (pol.). www.siatka.org. [dostęp 5 marca 2012].
 70. Ligi polskie: sezon 2011/2012: PlusLiga Kobiet: runda zasadnicza (pol.). www.siatka.org. [dostęp 5 marca 2012].
 71. Puchar Polski: 2011/2012: kobiety: rundy V-VI (pol.). www.siatka.org. [dostęp 5 marca 2012].
 72. Skład Budowlanych Łódź 2011/2012 (pol.). www.orlen-liga.pl. [dostęp 27 września 2012].
 73. Luz Delfines Melendez żegna się z Budowlanymi. Jest nowy sponsor (pol.). www.siatka.org. [dostęp 20 września 2012].
 74. Budowlani zrezygnowali z Hester, czy w sobotę dotrą certyfikaty? (pol.). www.siatka.org. [dostęp 12 października 2012].
 75. a b Ligi polskie: sezon 2012/2013: Transfery: ORLEN Liga (pol.). www.siatka.org. [dostęp 10 września 2012].
 76. Budowlani zakontraktowali Magdalenę Piątek (pol.). www.siatka.org. [dostęp 12 października 2012].
 77. a b Dorota Ściurka zagra w Budowlanych Łódź (pol.). www.siatka.org. [dostęp 10 września 2012].
 78. a b c Marcin Chudzik: Chcieliśmy wzmocnić atak (pol.). www.siatka.org. [dostęp 12 lutego 2013].
 79. a b Katarzyna Bryda odeszła z Budowlanych Łódź (pol.). www.siatka.org. [dostęp 19 marca 2013].
 80. Ligi polskie: sezon 2012/2013: ORLEN Liga: play-off (pol.). www.siatka.org. [dostęp 27 kwietnia 2013].
 81. Ligi polskie: sezon 2012/2013: ORLEN Liga: runda zasadnicza (pol.). www.siatka.org. [dostęp 27 kwietnia 2013].
 82. PP: Łodzianki zwycięskie, ale bez awansu (pol.). www.siatka.org. [dostęp 28 lutego 2013].
 83. Skład Budowlanych Łódź 2012/2013 (pol.). www.orlen-liga.pl. [dostęp 13 października 2013].
 84. Beef Master sponsorem tytularnym Budowlanych Łódź (pol.). www.siatka.org. [dostęp 4 grudnia 2014].
 85. a b Ligi polskie: sezon 2013/2014: transfery: ORLEN Liga (pol.). www.siatka.org. [dostęp 4 grudnia 2014].
 86. Ligi polskie: sezon 2013/2014: ORLEN Liga: runda zasadnicza (pol.). siatka.org. [dostęp 20 maja 2014].
 87. Ligi polskie: sezon 2013/2014: ORLEN Liga: play-off (pol.). siatka.org. [dostęp 20 maja 2014].
 88. Porażka i awans Nafty Piła (pol.). siatka.org. [dostęp 20 maja 2014].
 89. Beef Master Budowlani Łódź (pol.). orlen-liga.pl. [dostęp 10 czerwca 2013].
 90. Skład Budowlanych Łódź 2013/2014 (pol.). www.orlen-liga.pl. [dostęp 20 maja 2014].
 91. a b Niedosyt, niesamowita Popović i tie-breaki – podsumowanie sezonu 2014/2015 Budowlanych Łódź (pol.). sportowefakty.wp.pl. [dostęp 2 sierpnia 2015].
 92. Ligi polskie: sezon 2014/2015: ORLEN Liga: runda zasadnicza (pol.). siatka.org. [dostęp 2 sierpnia 2015].
 93. Puchar Polski: 2014/2015: kobiety: turniej finałowy (pol.). siatka.org. [dostęp 2 sierpnia 2015].
 94. Budowlani Łódź 2014/2015 (pol.). www.orlenliga.pl. [dostęp 2 sierpnia 2015].
 95. a b Ligi polskie>sezon 2015/2016>Orlen Liga > klasyfikacja końcowa (pol.). siatka.org. [dostęp 18 maja 2016].
 96. Ligi polskie: sezon 2014/2015: ORLEN Liga: runda zasadnicza (pol.). siatka.org. [dostęp 18 maja 2016].
 97. Budowlani Łódź – Muszynianka 3:1. Łodzianki zagrają w europejskich pucharach! (pol.). sport.pl. [dostęp 18 maja 2016].
 98. Puchar Polski>2015/2016>kobiety > turniej finałowy (pol.). siatka.org. [dostęp 18 maja 2016].
 99. Budowlani Łódź 2015/2016 (pol.). www.orlenliga.pl. [dostęp 18 maja 2016].
 100. Od dziś: Grot Budowlani Łódź! (pol.). budowlanilodz.pl. [dostęp 20 kwietnia 2017].
 101. Orlen Liga 2016/2017 (pol.). wp.pl. [dostęp 20 kwietnia 2017].
 102. Ligi polskie>sezon 2016/2017>Orlen Liga > play-off (pol.). siatka.org. [dostęp 20 kwietnia 2017].
 103. Puchar Polski>2016/2017>kobiety > turniej finałowy (pol.). siatka.org. [dostęp 20 kwietnia 2017].
 104. Budowlani Łódź 2016/2017 (pol.). www.orlenliga.pl. [dostęp 20 kwietnia 2017].
 105. Grot Budowlani Łódź (pol.). Liga Siatkówki Kobiet. [dostęp 3 maja 2018].
 106. Olga Krzysztofik: Wielkie emocje na starcie sezonu! Superpuchar Polski dla Grot Budowlanych Łódź, zimny prysznic Chemika Police (pol.). WP Sportowe Fakty, 6 października 2017. [dostęp 3 maja 2018].
 107. Ligi polskie>sezon 2017/2018>Liga Kobiet > runda zasadnicza (pol.). Strefa Siatkówki. [dostęp 3 maja 2018].
 108. LSK: Grot Budowlani Łódź z brązowym medalem (pol.). Strefa Siatkówki. [dostęp 3 maja 2018].
 109. Edyta Kowalczyk: Do czterech razy sztuka! Grot Budowlani Łódź z Pucharem Polski (pol.). Przegląd Sportowy, 11 marca 2018. [dostęp 3 maja 2018].
 110. 2018 CEV Volleyball Champions League - Women (ang.). CEV - Confédération Européenne de Volleyball. [dostęp 3 maja 2018].
 111. Grot Budowlani Łódź (pol.). Liga Siatkówki Kobiet. [dostęp 9 maja 2018].
 112. Grot Budowlani Łódź (pol.). Liga Siatkówki Kobiet. [dostęp 27-01-2019].
 113. Anna Bączyńska nową zawodniczką Grot Budowlanych Łódź (pol.). Strefa siatkówki, 28-11-2018. [dostęp 27-01-2019].
 114. Katarzyna Paw: Magdalena Stysiak zawodniczką Budowlanych Łódź! Czy to ostateczny finał awantury? (pol.). Przegląd Sportowy, 30-01-2019. [dostęp 26-02-2019].
 115. Dominika Pawlik: Superpuchar Polski: deja vu po łódzku. Grot Budowlani lepsi od Chemika Police (pol.). WP Sportowe Fakty, 28-10-2018. [dostęp 27-01-2019].
 116. Ligi polskie>sezon 2018/2019>LSK>runda zasadnicza (pol.). Strefa Siatkówki. [dostęp 12 czerwca 2019].
 117. Ligi polskie>sezon 2018/2019>LSK>Play-Off (pol.). Strefa Siatkówki. [dostęp 12 czerwca 2019].
 118. Puchar Polski>2018/2019>kobiety >rundy finałowe (pol.). Strefa Siatkówki. [dostęp 12 czerwca 2019].
 119. 2019 CEV Volleyball Champions League - Women (ang.). CEV - Confédération Européenne de Volleyball. [dostęp 27-01-2019].
 120. Grot Budowlani Łódź (pol.). Liga Siatkówki Kobiet. [dostęp 12 czerwca 2019].
 121. Informacje z Krajowego Rejestru Sądowego (pol.). www.krs-online.com.pl. [dostęp 23 września 2013].
 122. Anna Bączyńska nową zawodniczką Grot Budowlanych Łódź! (pol.). budowlanilodz.pl. [dostęp 28 listopada 2018].
 123. Ligi polskie: sezon 2016/2017: Transfery: Orlen Liga (pol.). www.siatka.org. [dostęp 11 maja 2016].
 124. Ligi polskie: sezon 2015/2016: Transfery: Orlen Liga (pol.). www.siatka.org. [dostęp 11 czerwca 2015].
 125. Ligi polskie: sezon 2014/2015: transfery: ORLEN Liga (pol.). www.siatka.org. [dostęp 16 czerwca 2014].
 126. Courtney Thompson w Volero Zurych chce dorównać swojej idolce (pol.). sportowefakty.wp.pl. [dostęp 5 marca 2014].
 127. Nie chcieli jej w Budowlanych, zagra w Indonezji (pol.). www.sport.pl. [dostęp 5 marca 2014].
 128. Halkbank Gazi Üniversitesi Deniz ve Dos Santos ile güçlendi (tur.). www.voleybolunsesi.com. [dostęp 5 marca 2013].
 129. Karolina Kosek wybrała Azerbejdżan (pol.). www.siatka.org. [dostęp 28 grudnia 2011].
 130. Marta Szymańska trenuje już w Łodzi (pol.). www.siatka.org. [dostęp 27 stycznia 2012].
 131. a b Oskar Kaczmarczyk – przebieg kariery (pol.). www.zaksa.pl. [dostęp 27 stycznia 2012].
 132. Wiesław Popik trenerem Budowlanych Łódź (pol.). www.siatka.org. [dostęp 17 kwietnia 2011].
 133. Adam Grabowski poprowadzi Budowlanych Łódź (pol.). www.siatka.org. [dostęp 13 października 2013].
 134. W Łodzi szukają trenera, Adam Grabowski żegna się z Budowlanymi (pol.). www.siatka.org. [dostęp 1 grudnia 2014].
 135. Łódź Sport Arena (pol.). urbanity.pl. [dostęp 31-10-2018].
 136. Budowlani Łódź: Nowa hala i problemy z libero (pol.). www.siatka.org. [dostęp 17 kwietnia 2011].
 137. Informacje o Atlas Arenie na oficjalnej stronie (pol.). www.atlasarena.pl. [dostęp 3 stycznia 2013].
 138. Atlas Arena w liczbach (pol.). www.atlasarena.pl. [dostęp 3 stycznia 2013].
 139. Europejskie puchary: sezon 2010/2011: Puchar CEV (K): Runda Challenge (pol.). www.siatka.org. [dostęp 11 lutego 2011].
 140. Sponsorzy klubu (pol.). budowlanilodz.pl. [dostęp 5 maja 2015].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Organika Budowlani Łódź" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy