Orlando Bloom


Orlando Bloom w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Orlando Jonathan Blanchard Bloom[1][2] (ur. 13 stycznia 1977 w Canterbury) – brytyjski aktor filmowy, znany z ról Legolasa w trylogii Władca Pierścieni, Willa Turnera w serii Piraci z Karaibów oraz Parysa w Troi.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Wczesne lata | edytuj kod

Urodził się w Canterbury, w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii, jako syn Sonii (de domo Copeland) i Colina. Ma o dwa lata starszą siostrę Samanthę. Imię Orlando otrzymał po XVII-wiecznym kompozytorze Orlando Gibbonsie.

Orlando Bloom

Początkowo uczył się w Canterbury; uczył się języków obcych (biegle posługuje się j. francuskim), zajmował się też fotografią i sztuką oraz jeździł konno. Występował w amatorskim teatrze szkolnym, recytował poezję i wygrywał konkursy podczas tradycyjnego festiwalu w Kent.

W 1993 przeniósł się do Londynu, gdzie podjął przygotowania do zawodu aktorskiego. Był stypendystą British American Drama Academy. Uczył się w Guildhall School of Music and Drama.

Kariera | edytuj kod

Na ekranie zadebiutował rolą w filmie biograficznym Wilde, który przedstawiał historię życia Oscara Wilde’a. Swoją pierwszą dużą rolę zagrał w 2001, wcielając się w postać Legolasa w trylogii Władca Pierścieni; angaż do filmu otrzymał dwa dni po otrzymaniu dyplomu ze szkoły aktorskiej. Pierwotnie starał się o rolę Faramira, ale reżyser filmu (Peter Jackson) obsadził go w roli Legolasa.

Orlando Bloom, 2010 Orlando Bloom w Hamburgu, 2014

Pojawił się też w filmie Helikopter w ogniu. Następnie zagrał w filmie Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły, u boku Johnny’ego Deppa, Geoffreya Rusha i Keiry Knightley. Potem była Troja, Królestwo niebieskie, Elizabethtown, Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka i Przystań. Zagrał też rolę epizodyczną w telewizyjnej serii Extras. Potem zagrał w trzeciej części Piratów z Karaibów i postanowił spróbować swoich sił w teatrze. Od tego czasu gra w sztuce In Celebration Davida Storeya. Podpisał kontrakt na zagranie małej roli w brytyjskim filmie Była sobie dziewczyna, ale zrezygnował na rzecz głównej roli w filmie Red Circle. Zasilił też obsadę serii dwunastu krótkich filmów Zakochany Nowy Jork.

W 2008 był nominowany do Złotej Maliny za rolę w filmie Piraci z Karaibów: Na krańcu świata.

W 2017 wystąpił jako kapitan Will Turner w filmie Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara (Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales)[3]

Życie prywatne | edytuj kod

Jest buddystą, w 2004 został członkiem Soka Gakkai International. Jest ambasadorem dobrej woli UNICEF i członkiem ekologicznej organizacji Global Green.

W latach 2002–2005 spotykał się z amerykańską aktorką Kate Bosworth. W 2007 związał się z australijską modelką Mirandą Kerr, 21 czerwca 2010 zaręczyli się, a 22 lipca 2010 wzięli ślub. W 2013 rozstali się[4]. Ze związku ma syna Flynna (ur. 7 stycznia 2011). Na początku 2016 zaczął spotykać się z amerykańską piosenkarką Katy Perry. W lutym 2019 zaręczyli się[5].

Filmografia | edytuj kod

Filmy fabularne | edytuj kod

Seriale telewizyjne

Przypisy | edytuj kod

  1. Personalidade: Orlando Bloom (Reino Unido) (port.). InterFilmes.com. [dostęp 2018-01-06].
  2. Orlando Bloom (ang.). Listal. [dostęp 2018-01-06].
  3. Katey Rich (2015-08-15): Orlando Bloom Will Return for the Fifth Pirates of the Caribbean Movie (ang.). Vanity Fair. [dostęp 2016-10-03].
  4. Rachel Maresca (2013-11-01): Orlando Bloom speaks out on Miranda Kerr separation: ‘Life sometimes doesn’t work out exactly as we plan’ (ang.). Daily News. [dostęp 2013-12-28].
  5. Katy Perry and Orlando Bloom are engaged! (ang.). People. [dostęp 2019-02-15].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Orlando Bloom" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy