Ormiański kamień krzyżowy–chaczkar w Krakowie


Na mapach: 50°03′39,9″N 19°56′50,8″E/50,061083 19,947444

Chaczkar w Krakowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Ormiański kamień krzyżowy–chaczkar w Krakowie) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chaczkar (ormiański kamień krzyżowy)pomnik znajdujący się w Krakowie, w Dzielnicy I Stare Miasto, przy ul. Kopernika 9 obok kościoła św. Mikołaja.

Pomnik ma formę chaczkaru – ormiańskiej kamiennej płyty wotywnej, upamiętniającej szczególne wydarzenia. Poświęcony jest, jak głosi znajdujący się na nim napis, ormiańskim ofiarom XX-wiecznych wojen i rzezi: ludobójstwa dokonanego na Ormianach w Turcji w 1915 roku, Polakom i Ormianom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów z UPA w dniach 19-21 kwietnia 1944 r. w Kutach oraz innych miejscowościach kresowych, a także księżom ormiańskim prześladowanym w ZSRR.

Na pomniku znajduje się motyw kwitnącego krzyża. Ormianie wierzą bowiem, że po zdjęciu Jezusa, drzewo krzyża zakwitło. Chaczkar został wykonany w Pracowni Kamieniarskiej Stanisława Cekiery z żółtego piaskowca górnokredowego, pochodzącego z okolic Długopola w Kotlinie Kłodzkiej.

Pomnik odsłonięto 17 kwietnia 2004 roku w przededniu 89. rocznicy ludobójstwa dokonanego na około 1,5 mln ludności ormiańskiej w Turcji w 1915 roku.

Zobacz też | edytuj kod

Źródło | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ormiański kamień krzyżowy–chaczkar w Krakowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy