Orzeł Warszawa


Orzeł Warszawa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Klub Sportowy "ORZEŁ" Warszawa Stadion Orła podczas memoriału Kamili Skolimowskiej w 2011 Korty tenisowe Klubu Sportowego "Orzeł" przy ul. Podskarbińskiej Obiekt Klubu Sportowego "Orzeł" przy ul. Podskarbińskiej

Klub Sportowy „Orzeł” Warszawa im. Józefa Piłsudskiego – warszawski klub sportowy założony w 1922 r.

Obiekty klubu są zlokalizowane w okolicach ulic Siennickiej, Dwernickiego, Podskarbińskiej, Mińskiej i na warszawskiej Pradze-Południe. Według systematyki MSI, klub znajduje się na terenie dwóch osiedli - Kamionka (tor kolarski i hala sztuk walki) i Grochowa (administracja, stadion lekkoatletyczny i korty tenisowe).

Opis | edytuj kod

Klub prowadzi zajęcia sekcji: lekkoatletycznych i tenisa. W 2006 r. odbył się generalny remont stadionu lekkoatletycznego (jest to obecnie jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce) z wykonaniem infrastruktury, trybun itd. Do remontu i zagospodarowania pozostają obiekty toru kolarskiego (obecnie w bardzo złym stanie - nie nadaje się do użytku) oraz związane z nimi budynki (w tym sale sportów walki). Ten ostatni obiekt, projektu Macieja Nowickiego, jest od 2018 obecnie wynajmowany przez Kościół Chrześcijański "Słowo Życia"[1].

Właścicielem obiektów jest samorząd terytorialny, który przez lata toczył spór o majątek z klubem. Po zakończeniu sporu obiektem tymczasowo zarządza Zakład Gospodarowania Nieruchomościami[2]. Od 2019 r. na murawie stadionu co wieczór odbywają się treningi futbolu amerykańskiego.

Inne informacje | edytuj kod

19 września 2007 na obiektach KS Orzeł odbył się mityng lekkoatletycznyPedro's Cup“. Na trybunach imprezę oglądało blisko 10 tysięcy widzów, a na stadionie można było m.in. oglądać Jamajczyka Asafę Powella (ówczesnego rekordzistę świata na dystansie 100 m - 9,74 s), który startował w biegu na 100 m. Ustanowiono nagrodę w wysokości 100 tysięcy dolarów, która miała być wypłacona, jeśli podczas zawodów zostanie pokonany lub wyrównany wynik rekordu świata. Rekordu nie odnotowano (zwycięzca - Asafa Powell - uzyskał 10,02 s).

W siedzibie Klubu w gabinecie prezesa zarządu nagrana była większość scen do filmu Miś w reżyserii Stanisława Barei. To tu w tym gabinecie znajdują się oryginalne meble gdańskie z szafą do której trener II klasy Wacław Jarząbek wychwalając cnoty prezesa Tęcza Ochódzkiego wyśpiewał: ... łubu dubu łubu dubu niech nam żyje Prezes naszego klubu ...[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Wyborcza.pl, warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2019-07-18] .
  2. Wyborcza.pl, warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2019-07-18] .
  3. Nowa Strona, www.ksorzel.waw.pl [dostęp 2019-01-20] .


Na podstawie artykułu: "Orzeł Warszawa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy