Os Sertões


Os Sertões w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Os Sertõespowieść autorstwa brazylijskiego pisarza i dziennikarza Euclidesa da Cunha, wydana w 1902 roku.

Książka opowiada o Wojnie w Canudos (1896-1897), która miała miejsce w interiorze stanu Bahia. Euclides da Cunha obserwował te wydarzenia z bliska, jako korespondent dziennika O Estado de S. Paulo. Osada Canudos, wraz z jej przywódcą Antônio Conselheiro, była uważana przez władze państwowe za siedlisko zwolenników monarchii, zagrażających nowopowstałej republice. Dlatego wysłano wojska rządowe w celu likwidacji osady[1].

Os Sertões jest postrzegana jako dzieło literackie, a także naukowe - z dziedziny socjologii, geografii i historii. Można ją również odbierać jako epopeję, opisującą życie w interiorze (sertão), codzienne zmagania mieszkańców z trudnymi warunkami środowiska oraz niezrozumienie ze strony elit.[1]

W 1981 roku temat wojny w Canudos podjął również Mario Vargas Llosa w książce pt. Wojna końca świata[2].

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Książka składa się z trzech części[3]

Ziemia | edytuj kod

W pierwszej części występuje opis gleby, fauny, flory i klimatu panującego w Regionie Północno-Wschodnim Brazylii. Autor zauważył, że nic nie wpływa na tamtejsze warunki życia bardziej niż susza. Zanotował, że wielkie susze w tamtym regionie pojawiają się w cyklach od 9 do 12 lat.

Człowiek | edytuj kod

Euclides da Cunha podkreśla, że to determinizm zdecydował o tym, że człowiek jest wytworem środowiska, rasy i kultury. Autor dokonuje psychoanalizy człowieka z sertão, analizuje jego zwyczaje i wierzenia. Następnie opis skupia się na osobie przywódcy Canudos, charyzmatycznego Antônio Conselheiro i relacji z codziennego życia osady.

Walka | edytuj kod

W tej części szczegółowo opisano Wojnę w Canudos, na którą składały się cztery wyprawy wojska. Trzecia część stanowi studium historiograficzne, podzielone na 34 rozdziały.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b O primeiro livro-reportagem brasileiro? | Observatório da Imprensa, observatoriodaimprensa.com.br [dostęp 2019-01-10] .
  2. A few words about Euclides da Cunha and his masterpiece "Os Sertões" - "Rebellion in the Backlands", www.culturabrasil.org [dostęp 2019-01-10] .
  3. Os Sertões, de Euclides da Cunha, Toda Matéria [dostęp 2019-01-10]  (port. braz.).
Na podstawie artykułu: "Os Sertões" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy