Osadnik Gajówka


Na mapach: 52°00′00″N 18°34′49″E/52,000000 18,580278

Osadnik Gajówka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Osadnik Gajówka (lokalnie: Lazurowe Jezioro) – sztuczny zbiornik wodny zlokalizowany na terenie gminy Przykona, w pobliżu Lasek i Psar oraz drogi krajowej nr 72. Ma powierzchnię 100 ha.

Zbiornik stanowi fragment dawnego wyrobiska KWB Adamów. Został wypełniony wodą i jest wykorzystywany jako składowisko popiołów i żużli przez Elektrownię Adamów, która transportuje je tutaj w formie pulpy. Charakteryzuje się lazurową taflą wody. Z uwagi na silnie zasadowy odczyn wody (pH około 12) i nieustabilizowane, grząskie brzegi, zabroniona jest kąpiel i chodzenie obwodem akwenu. W północnej części, przy lokalnej drodze, utworzono natomiast punkt widokowy (115 m n.p.m.), zapewniający możliwość oglądania panoramy zbiornika. Miąższość składowanych popiołów wynosi około 40 metrów. Odpady mają postać scementowanej skały.

Pomimo zakazu chodzenia brzegiem akwenu i ogrodzonego terenu, są osoby decydujące się na chodzenie grząskim brzegiem narażając się na niebezpieczeństwo. Nieprzestrzeganie tego zakazu doprowadziło do dwukrotnej interwencji straż pożarnej, która wyciągała osoby uwięzione przez grząski grunt[1][2].

Nieco niżej, na wschód, u podnóża hałdy, znajduje się osadnik wód brudnych o powierzchni 8 ha, obecnie zarybiony i popularny wśród wędkarzy. Jeszcze dalej na wschód rozlewa swoje wody Zbiornik Przykona.

Przypisy | edytuj kod

  1. Turek.net.pl, O krok od tragedii nad zbiornikiem Gajówka. Strażacy w akcji na lazurowym..., Turek.net.pl [dostęp 2020-08-29] .
  2. Turek.net.pl, Wideo: Dwóch mężczyzn ugrzęzło w szlamie. Kolejna interwencja strażaków na..., Turek.net.pl [dostęp 2020-08-29] .

Bibliografia | edytuj kod

  • Powiat turecki - mapa turystyczna wraz z treścią merytoryczną, TopMapa, Poznań, 2009, ​ISBN 978-83-7445-058-4
  • Szlak Rowerowy Panorama, tablica punktu dydaktycznego nr 13 - Osadnik Gajówka
Na podstawie artykułu: "Osadnik Gajówka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy