Osiedle Bagienna (Biłgoraj)


Na mapach: 50°32′42″N 22°42′39″E/50,544900 22,710700

Osiedle Bagienna (Biłgoraj) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Biłgoraj na austriackiej mapie topograficznej z XIX w. W miejscu dzisiejszego osiedla Bagienna oznaczone są nieużytki, przez które przebiega droga prowadząca do Lublina.

Osiedle Bagienna – jedna z 12 dzielnic, jednostek administracyjnych, na jakie podzielone jest miasto Biłgoraj.

Dane ogólne | edytuj kod

Osiedle Bagienna znajduje się w północno-zachodniej części miasta. Sąsiaduje z Rożnówką i Osiedlem im. Stefana Batorego (od południa), Śródmieściem i Bojarami (od wschodu).

Wschodnią granicą osiedla Bagienna jest rzeka Biała Łada. Granicę południową wyznacza ciąg ulicy Lubelskiej oraz ulicy Stefana Batorego.

Przez osiedle przebiega droga wojewódzka nr 835, kierująca się w stronę Lublina i nosząca miano alei Jana Pawła II, oraz droga wojewódzka nr 858, stanowiąca ciąg Obwodnicy Północnej i kierująca się w stronę Zamościa. Równoleżnikowo ciągną się tędy również torowiska linii kolejowych nr 65 i 66.

Zabudowa osiedla Bagienna koncentruje się w jego południowo-wschodniej części, najbardziej zbliżonej do centrum miasta. Ma ona charakter wyłącznie jednorodzinny. Niewielka ilość zabudowy znajduje się też w osiedlu Zacisze, leżącym w północno-zachodniej części dzielnicy i nie mającym charakteru jednostki administracyjnej.

Na terenie dzielnicy znajdują się obszary przemysłowe, związane z działalnością branży energetycznej, obszary roślinności nadrzecznej, a także - w przeważającej części - użytki rolne. W granicach administracyjnych osiedla Bagienna leżą dwie nekropolie –- stary cmentarz (tzw. lapidarium) przy ul. Lubelskiej oraz cmentarz komunalny przy ul. Stefana Batorego.

 Główny artykuł: Lapidarium w Biłgoraju.

Organem uchwałodawczym osiedla jako jednostki pomocniczej gminy miejskiej Biłgoraj jest Rada Osiedla. Organ wykonawczy to Zarząd Osiedla[2]. Nazwa osiedla pochodzi od jednej ze znajdujących się w nim ulic.

Informacje historyczne | edytuj kod

W momencie powstania Biłgoraja w drugiej połowie XVI w. obszar dzisiejszego osiedla Bagienna nie spełniał żadnej istotnej funkcji. Był to niezurbanizowany teren, położony po zachodniej stronie miasta, oddzielony od niego Białą Ładą i najprawdopodobniej częściowo zabagniony. Przez Białą Ładę przerzucony był most; droga przez niego przechodząca – dzisiejsza ulica Lubelska – rozwidlała się w kierunkach Lublina i Krzeszowa[3].

Na mapach z drugiej połowy XIX w. obszar oznaczany jest jako teren wciąż niezagospodarowany, z przebiegającymi przez niego drogami: w kierunku wioski Dąbrowica (dzisiejsza ul. Lubelska) i w kierunku Lublina (dzisiejsza ul. Janowska)[4]. Po północnej stronie pierwszej z nich od drugiej połowy XVIII w. funkcjonował cmentarz rzymskokatolicki – obecne lapidarium. Na mapach z okresu międzywojennego (1918-1939) w okolicy wymienionych dróg oznaczone są nieliczne, drobne zabudowania[5].

Zabudowa oraz sieć ulic osiedla Bagienna powstały w latach 70. i 80. XX w. W drugiej połowie lat 70. wybudowano linię kolejową Zwierzyniec-Stalowa Wola, a niedługo później szerokotorową Linię Hutniczo-Siarkową. W latach 80. wytyczono obecną aleję Jana Pawła II, dzięki czemu ulica Janowska – wielowiekowy szlak, kierujący w stronę Lublina – przestała pełnić funkcję drogi wylotowej z miasta. W 2014 r. oddano do użytku Obwodnicę Północną, przeprowadzającą ruch tranzytowy przez północną część osiedla, wzdłuż wspomnianych wyżej linii kolejowych[6].

Osiedle Bagienna jako jednostkę podziału administracyjnego w sensie formalnym powołano do życia Uchwałą Rady Miasta w Biłgoraju z dnia 25 sierpnia 2004 r[7]. Obecny Statut Rady Osiedla obowiązuje od 2008 r[8].

Przypisy | edytuj kod

  1. Pomiar w Geoportalu, 2018-10-23.
  2. Uchwała Rady Miasta w Biłgoraju z dnia 25 sierpnia 2004 r.
  3. Plan miasta w rozdz. Układ przestrzenny miasta, Dzieje Biłgoraja, Markiewicz, Śladkowski, Szczygieł, Lublin 1985.
  4. Biłgoraj na Spezialkarte der osterreichisch-ungarischen Monarchie, K. u. K. Militargeographisches Institut, między 1877 a 1914.
  5. Mapa topograficzna 1:100000, pas 46, słup 35. Wojskowy Instytut Geograficzny, Warszawa 1938.
  6. GADA.pl, Obwodnica północna gotowa - inwestycja uroczyście podsumowana, „bilgorajska.pl” [dostęp 2018-10-23] .
  7. Rady Osiedli - Biłgoraj [dostęp 2018-10-23]  (pol.).
  8. Załącznik Nr 9 do Uchwały Nr XXIII/189/08 Rady Miasta Biłgoraj z dnia 29 lutego 2008 r.
Na podstawie artykułu: "Osiedle Bagienna (Biłgoraj)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy