Osiedle Beskidzkie (Bielsko-Biała)


Na mapach: 49°48′26,5″N 19°01′25,0″E/49,807361 19,023611

Osiedle Beskidzkie (Bielsko-Biała) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Na pierwszym planie zachodnia część os. Beskidzkiego

Osiedle Beskidzkiewielki zespół mieszkaniowy w Bielsku-Białej, w południowej części dzielnicy Aleksandrowice. Powstał w latach 19751980. Zamieszkuje go ok. 8,5 tys. osób.

W obrębie osiedla znajdują się ulice: Andrychowska, Goleszowska, Skoczowska, Sternicza, a otaczają go ulice: Babiogórska, Karpacka, Suska i Wadowicka oraz al. Andersa. Głównymi drogami (o znaczeniu ponaddzielnicowym) są: Babiogórska, Karpacka i dwujezdniowa al. Andersa. Ta ostatnia jest częścią śródmiejskiej obwodnicy zachodniej, a jej skrzyżowanie z ul. Babiogórską ma formę węzła drogowego.

Os. Beskidzkie ma powierzchnię 0,4 km² i składa się z 37 bloków z wielkiej płyty (jedenasto- oraz pięciopiętrowych), należących do Beskidzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Położony w centralnej części Zespół Szkół Ogólnokształcących (ZSO) im. Armii Krajowej, dzieli osiedle na część wschodnią („dolną”) i zachodnią („górną”). Osią zespołu jest droga biegnąca od kładki nad al. Andersa przez ZSO do ul. Wadowickiej, która przynależy do ulic: Sterniczej i Goleszowskiej. Przy niej oraz ul. Babiogórskiej skoncentrowana jest infrastruktura handlowo-usługowa (m.in. supermarkety Stokrotka i Tesco)

Zgodnie z podziałem administracyjnym miasta przyjętym w 2002 r. osiedle wchodzi w skład jednostki pomocniczej gminy o nazwie Osiedle Beskidzkie, które granice pokrywają się z granicami wzm.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Osiedle Beskidzkie (Bielsko-Biała)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy