Osiedle Dąbrowa


Na mapach: 51°43′40,4″N 19°29′53,6″E/51,727900 19,498217

Ulica Śląska w Łodzi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Osiedle Dąbrowa) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ulica Śląska – najdłuższa ulica na osiedlu Dąbrowa w Łodzi - ma 3,25 km długości.

Pierwotnie ulica nazywała się Julianowska. Po pierwszej wojnie światowej, ze względu na włączenie do Łodzi Bałut z kolejną ulicą Julianowską, ulicy nadano nazwę Śląskiej. Później już tylko raz - w czasie okupacji hitlerowskiej ulica nosiła inną nazwę - Grazer Strasse (na cześć austriackiego miasta Graz). Po wojnie przywrócono poprzednią nazwę[1].

W bezpośrednim sąsiedztwie ulicy znajduje się dworzec kolejowy Łódź Chojny. Ulica kończy bieg w okolicach Parku na Młynku.

Przy ulicy Śląskiej położone są dwie pętle (krańcówki) tramwajowe: działająca od 1965 roku, przy skrzyżowaniu z ulicą Kilińskiego oraz otwarta w 1967 roku, przy skrzyżowaniu z ulicą Niższą.

Nazwą "ulica Śląska" nazywa się niekiedy również wybudowaną w 2007 roku aleję Ofiar Terroryzmu 11 Września w Łodzi (łączącą ulicę Tomaszowską z rondem przy montowni komputerów) oraz aleję Cezarego Józefiaka (od montowni komputerów do ulicy Rokicińskiej). Pierwotnie obie powyższe ulice projektowane i prezentowane były pod nazwą "ulica Śląska". Zmiany nazewnictwa ulicy dokonano w przededniu otwarcia wybudowanego odcinka od ul. Tomaszowskiej do montowni komputerów, celem upamiętnienia ofiar zamachu z 11 września 2001 r.

Otoczenie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Łódzkie ulice (Internet Archive) (pol.). [dostęp 2012-03-24].
Na podstawie artykułu: "Osiedle Dąbrowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy