Osiedle Europejskie


Na mapach: 50°00′59,2″N 19°53′29,6″E/50,016444 19,891556

Osiedle Europejskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Osiedle Europejskie – osiedle mieszkaniowe w Dzielnicy VIII Dębniki miasta Krakowa, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Inwestorem osiedla jest międzynarodowa grupa developerska AFI Europe NV. Budowa osiedla rozpoczęła się w 2002 na dawnych terenach użytkowanych rolniczo. Od tego czasu powstało 11 etapów inwestycji.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Osiedle położone jest w dzielnicy Dębniki, w południowej części Ruczaju, przy ul. M. Bobrzyńskiego oraz bocznych ulicach: Czerwone Maki, Lubostroń i dr J. Piltza.

Otoczenie osiedla | edytuj kod

Po drugiej stronie ul. M. Bobrzyńskiego znajduje się pętla tramwajowa Czerwone Maki, otwarta w 2012. Obok niej rozciąga się podstrefa Kraków-Pychowice specjalnej strefy ekonomicznej zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny[1], a w której zlokalizowane są biurowce firm: Motorola, Nokia i Ericpol. Dalej na północ znajduje się Kampus UJ.

W pobliżu osiedla, na wschód od niego, planowane jest powstanie parku Park Ruczaj-Lubostroń[2]. Na tym terenie mieści się Krakowski Klub Jazdy Konnej. Na północ od osiedla, za terenami strefy, rozciągają się łąki wchodzące w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Z osiedla widoczne są tereny zielone po drugiej stronie Wisły: Lasek Wolski i Kopiec Kościuszki.

Na południe od osiedla znajduje się cmentarz komunalny Kobierzyn-Maki Czerwone, powiązany z położonym nieco dalej na południe szpitalem psychiatrycznym w Kobierzynie.

Etapy inwestycji | edytuj kod

Starsza część osiedla z lat 2000. Nowsza część osiedla z lat 2010.

Budowa osiedla została podzielona przez inwestora na etapy. Każdy z nich nosi nazwę jednego ze znanych miast europejskich (głównie stolic). Pierwszy etap – Londyn - powstał w 2002 roku. Kolejne to Paryż, Rzym, Barcelona, Wiedeń, Praga, Ateny, Amsterdam, Lizbona, Bruksela i Kopenhaga. Najnowszym etapem inwestycji jest Reykjavik, którego ukończenie planowane jest na III kwartał 2019 roku.

Architektura | edytuj kod

Osiedle Europejskie ma charakter osiedla zamkniętego. Charakteryzuje się spójną architekturą pięciokondygnacyjnych budynków w stylu neomodernistycznym o dużej gęstości zabudowy. Za projekt odpowiedzialna jest pracownia architektoniczna B2 Studio.

Osiedle, podobnie jak pozostała część Ruczaju, krytykowane jest za niską jakość planowania przestrzennego[3]. Wskazuje się na problemy z miejscami parkingowymi, chodnikami oraz niedobór terenów zielonych [4].

Komunikacja | edytuj kod

W bezpośrednim sąsiedztwie osiedla ulokowana jest pętla autobusowo-tramwajowa komunikacji miejskiej "Czerwone Maki P+R", z której odjeżdżają tramwaje na jednej z tras Krakowskiego Szybkiego Tramwaju w kierunku centrum Krakowa, jak i autobusy miejskie i pozamiejskie. W pobliżu pętli znajduje się parking samochodowy w systemie Parkuj i Jedź.

Przypisy | edytuj kod

  1. Specjalna Strefa Ekonomiczna (pol.). [dostęp 2015-09-26].
  2. Sporządzany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru Park Ruczaj - Lubostroń (pol.). [dostęp 2015-09-26].
  3. Wyborcza.pl, krakow.wyborcza.pl [dostęp 2017-11-25] .
  4. Wyborcza.pl, krakow.wyborcza.pl [dostęp 2017-11-25] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Osiedle Europejskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy