Osiedle Literackie (Poznań)


Osiedle Literackie (Poznań) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Strzeszyn Literacki, zwany też Parkowym – część Strzeszyna (oprócz Starego Strzeszyna, Strzeszyna Greckiego i osiedla wojskowego), znajdującego się w granicach Poznania, położona w północno-zachodnim obszarze miasta. Patronami ulic Strzeszyna Literackiego są pisarze polscy, angielscy, francuscy, niemieccy i rosyjscy.

Spis treści

Granice | edytuj kod

Granice osiedla wytyczają: ulica Biskupińska (na północy), linia kolejowa do Obornik Wielkopolskich wraz z ulicami Gojawiczyńskiej, Miłosza i Tyrmanda (na wschodzie), ulica Gajcego i Wańkowicza (na południu) oraz Wańkowicza i Krajenecka (na zachodzie). Strzeszyn Literacki jest jednostką dość izolowaną od innych części miasta – najbliżej jest stąd na Podolany, które jednak oddziela od Strzeszyna linia kolejowa (tylko jeden przejazd). Do pozostałych części miasta jest po kilka kilometrów.

Architektura | edytuj kod

Koncepcję zabudowy dzielnicy wypracowano w drodze ogłoszonego przez SARP w 1986 konkursu urbanistycznego. Planowano osiedle na 20 tysięcy osób. W konkursie zwyciężyła praca zespołu: Janusz Falkiewicz, Janusz Szymański i Piotr Wicha z Warszawy. Projekt zakładał zabudowę głównie szeregową, wzdłuż centralnej ulicy (ul. Literacka), z segmentowaną zabudową, skupioną wokół lokalnych placyków.

Miejsca kultu | edytuj kod

Strzeszyn Literacki należy do funkcjonującej od 2004 parafii na Strzeszynie Greckim posiadającej kościół św. Ojca Pio (3020 wiernych w 2010) oraz do powstałej w 2014 roku parafii na Starym Strzeszynie. Przy skrzyżowaniu ulicy Puszkina i Wańkowicza znajduje się kapliczka maryjna.

Komunikacja | edytuj kod

Strzeszyn Literacki obsługują autobusy linii 164 i 170 oraz autobusy nocne linii 236 i 246.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Poznań - atlas aglomeracji 1:15.000, wyd. CartoMedia/Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2008, ​ISBN 978-83-7445-018-8
  2. Atlas architektury Poznania, JanuszJ. Pazder (red.), AleksandraA. Dolczewska, Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2008, s. 173, ISBN 978-83-7503-058-7, OCLC 316600366 .
  3. http://www.rostrzeszyn.pl/news.php - strona Rady Osiedla
  4. http://bip.city.poznan.pl/bip/public/bip/uchwaly.html?co=print&uc_id_uchwaly=7921 – powołanie Osiedla Strzeszyn
  5. http://bip.city.poznan.pl/bip/public/bip/uchwaly.html?co=print&uc_id_uchwaly=10817 – statut Osiedla Strzeszyn
  6. http://www.pio.archpoznan.org.pl/ - strona parafii św. Ojca Pio
Na podstawie artykułu: "Osiedle Literackie (Poznań)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy