Osiedle Ruch (Chorzów)


Na mapach: 50°16′58,9″N 18°56′39,3″E/50,283028 18,944250

Osiedle Ruch (Chorzów) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Osiedle Ruch w Chorzowieosiedle położone w Chorzowie, w dzielnicy Centrum, pomiędzy ul. Henryka Dąbrowskiego, ul. Hajducką, aleją Bojowników o Wolność i Demokrację a Drogową Trasą Średnicową. Osiedle swoją nazwę zawdzięcza bliskości stadionu Ruchu Chorzów[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Osiedle willowe zostało wybudowane w latach 30. XX wieku[1], na terenach położonych na północ od obiektów sportowych Klubu Sportowego Ruch i na zachód od dzielnicy Klimzowiec. Zamieszkane było przez klasę średnią[1].

Układ osiedla | edytuj kod

Osiedle składa się z 60 willi, wniesionych w latach 1938–1939 według projektów miejscowych projektantów[1], m.in. przy ulicach: Wesołej, Szczęśliwej, Przyjemnej, Jasnej[1]. W centralnej części osiedla znajdują się sklepy, przedszkole i ośrodek wychowawczo-rehabilitacyjny.

Układ ulic na osiedlu składa się z czterech jednokierunkowych i jednej dwukierunkowej ulicy w układzie północ-południe, oraz trzech przecinających je dwukierunkowych ulic w układzie wschód-zachód. Pierwotny układ osiedla został zmieniony poprzez wybudowanie w południowej części, w miejscu ul. Cichej i budynków przy niej usytuowanych, Drogowej Trasy Średnicowej i dróg rowerowych.

Religia | edytuj kod

Zbór Kościoła Wolnych Chrześcijan przy ul. Wesołej 4 (2019)

Większość mieszkańców osiedla należy do parafii Ducha Świętego w Chorzowie; przy ul. Wesołej 4 znajduje się Zbór Kościoła Wolnych Chrześcijan[2].

Komunikacja | edytuj kod

Przez osiedle nie przebiegają linie komunikacyjne. Do osiedla można dostać się z północy i zachodu tramwajem, natomiast od wschodu autobusami kursującymi po ul. gen. H. Dąbrowskiego.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Tomasz Malkowski: Dewastacja zabytkowej dzielnicy willowej. W: wyborcza.pl Katowice [on-line]. Agora SA, 2007-09-02. [dostęp 2019-04-10].
  2. Kontakt. Kościół Wolnych Chrześcijan. Zbór w Chorzowie. [dostęp 2019-04-10].
Na podstawie artykułu: "Osiedle Ruch (Chorzów)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy