Osiedle Uniwersyteckie – campus (Toruń)


Na mapach: 53°01′10,8″N 18°34′20,4″E/53,019667 18,572333

Miasteczko Akademickie w Toruniu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Osiedle Uniwersyteckie – campus (Toruń)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Plan Miasteczka Akademickiego Zabytkowa Aula Uniwersytecka Zabytkowy gmach Biblioteki Głównej Centrum Sportowe

Miasteczko Uniwersyteckie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – zabytkowe osiedle akademickie UMK w Toruniu.

Zespół architektoniczno-urbanistyczny miasteczka uniwersyteckiego w Toruniu jest jednym z najwybitniejszych przykładów architektury doby modernizmu w Polsce[1].

Spis treści

Lokalizacja | edytuj kod

Miasteczko Akademickie znajduje się w zachodniej części miasta, w dzielnicy Bielany[2]. Jest ograniczone od północy - tzw. laskiem bielański, od wschodu – ul. św. Józefa, od południa – ul. Gagarina, zaś od zachodu – ul. Szosa Okrężna.

Ulice | edytuj kod

Do głównych ulic przecinających lub stanowiących granice osiedla zaliczyć należy: Gagarina, Klemensa, Okrężną, Olszewskiego św. Józefa, Śniadeckich oraz Wileńską.

Historia | edytuj kod

W okresie międzywojennym osiedle stanowiło tereny wojskowe, tartaczne, częściowo przemysłowe i łąki. Tędy przebiegały tory kolejowe do Przysieki i Czarnowa oraz dworca Toruń Zachodni (dworzec znajdował się w okolicach obecnego studenckiego klubu "Od Nowa", tory przebiegały wzdłuż obecnych ulic Gagarina i św. Józefa). Osiedle miało charakter peryferyjny.

Dzięki staraniom władz UMK na początku lat 60. XX w. podjęto decyzję o budowie w Toruniu miasteczka uniwersyteckiego na Bielanach. Budowa miasteczka uniwersyteckiego została włączona przez rząd do programu obchodów 500-lecia rocznicy urodzin słynnego astronoma i patrona UczelniMikołaja Kopernika, a opracowana w Pracowni Urbanistyczno-Architektonicznej S-77 pod kierunkiem doc. dr. Ryszarda Karłowicza. Teren miasteczka zajmuje ok. 82 ha. Położone jest ono na osiedlu Bielany w północno-zachodniej części miasta. Projekt przewidywał rozbudowę Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w formie jednorodnie ukształtowanego miasteczka z wyraźnym podziałem funkcjonalnym na część dydaktyczną (wydziały), usługowo-socjalną (akademiki, kluby studenckie) i centralną (rektorat, aula i biblioteka) i taki układ przestrzenny zachowany został do dnia dzisiejszego. Uroczyste otwarcie kampusu nastąpiło 2 października 1973 roku. Od lat 90. XX w. do dziś miasteczko akademickie jest rozbudowywane, a od czerwca 2014 roku połączono je z centrum linią tramwajową[3][4][5].

W 2018 roku miasteczko uniwersyteckie znalazło się w zestawieniu stu najważniejszych budynków stulecia, przygotowanym przez miesięcznik „Architektura Murator” z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości[6].

31 maja 2019 roku Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Toruniu wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania Miasteczka Akademickiego do rejestru zabytków. Wpisu tego dokonano 20 stycznia 2020 roku[7][8].

Wydziały i instytuty na terenie kampusu | edytuj kod

Spośród wszystkich 16 wydziałów uczelni swoją siedzibę na terenie kampusu mają[9][10]:

Inne instytucje | edytuj kod

Na terenie miasteczka uniwersyteckiego znajduje się jeszcze:

Pomniki | edytuj kod

Dom Studencki nr 3 przy ul. Moniuszki

Pomniki na terenie miasteczka:

Inne kampusy w Toruniu | edytuj kod

Dom Studencki WSKSiM

W Toruniu oprócz Miasteczko Akademickie na Bielanach istnieją jeszcze:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Andrzej K. Olszewski: Dzieje sztuki polskiej 1890–1980 w zarysie. Warszawa: Wydawnictwo „Interpress”, 1988, s. 145. ISBN 83-223-2124-4.
  2. Strona Uniwersytetu (pol.). umk.pl.
  3. SzymonS. Spandowski SzymonS., Miasteczko uniwersyteckie UMK w przeszłości [ZDJĘCIA], „nowosci.com.pl” [dostęp 2018-06-05]  (pol.).
  4. Miasteczko akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - Atrakcje Torunia - Przewodnik po Toruniu | Toruń Tour Toruński Portal Turystyczny, „Toruński Portal Turystyczny” [dostęp 2018-06-05]  (pol.).
  5. Oto najważniejsze wydarzenia w 70-letniej historii UMK [WYNIKI PLEBISCYTU], „Torun.Wyborcza.pl” [dostęp 2018-06-05]  (pol.).
  6. Wiadomości - Uniwersytet Mikołaja Kopernika, www.umk.pl [dostęp 2018-12-12] .
  7. SzymonS. Spandowski SzymonS., Toruń. Miasteczko uniwersyteckie trafi do rejestru zabytków [ZDJĘCIA], „nowosci.com.pl” [dostęp 2018-06-04]  (pol.).
  8. Wiadomości - Głos Uczelni - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, glos.umk.pl [dostęp 2020-02-15]  (pol.).
  9. Jak powstawał campus UMK (pol.). gazeta.pl. [dostęp 2012-08-08].
  10. Strona Uniwersytetu (pol.). umk.pl.
Na podstawie artykułu: "Osiedle Uniwersyteckie – campus (Toruń)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy