Osiedle Zgody


Na mapach: 50°04′35″N 20°02′06″E/50,076389 20,035000

Osiedle Zgody w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Osiedle Zgody (do roku 1958 osiedle C-32) – osiedle Krakowa wchodzące w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy.

Otaczają je następujące osiedla:

Na osiedlu znajduje się piętnaście budynków.

W blokach, które znajdują się na obrzeżach osiedla, znajdują się różnego rodzaju sklepy. I tak możemy wyróżnić sklep papierniczo-biurowy, dywanowy, kosmetyczny, zoologiczny, fryzjera, masarnie, sklep odzieżowy, spożywczy. Na zewnątrz osiedla, od strony wschodniej jest umiejscowiony duży sklep z artykułami dziecięcymi. Wewnątrz osiedla, wśród budynków znajdują się place zabaw dla dzieci oraz 3 boiska, park i nieczynna obecnie fontanna.

Pośrodku osiedla znajduje się budynek dawnej Komendy Dzielnicowej MO w Nowej Hucie, obecnie mieści się w nim Komisariat Policji VIII-Kraków Nowa Huta oraz Wydział Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji.

Od strony zachodniej znajduje się budynek Państwowej Straży Pożarnej a w nim remiza straży oraz Szkoła Aspirantów PSP. Obok znajduje się budynek dawnej nowohuckej Dzielnicowej Rady Narodowej obecnie mieszczący biura Urzędu Miasta Krakowa.

Po wschodniej stronie osiedla, w bloku powszechnie zwanym Świat Dziecka od istniejącego w nim kiedyś sklepu z artykułami dziecięcymi oraz znajdującego się nad wejściem neonu, znajdują się dwie filie (nr 4 i nr 5) Nowohuckiej Biblioteki Publicznej. Na osiedlu ma siedzibę amatorski klub piłkarski OKS Zgodzianka.

Bibliografia | edytuj kod

  • Ryszard Dzieszyński, Jan L. Franczyk Encyklopedia Nowej Huty, Wydawnictwo Towarzystwa Słowaków w Polsce 2006, ​ISBN 83-74-90060-1
Na podstawie artykułu: "Osiedle Zgody" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy