Osieki (powiat koszaliński)


Na mapach: 54°17′04″N 16°13′06″E/54,284444 16,218333

Osieki (powiat koszaliński) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Staw w parku przy Dworze w Osiekach

Osieki (niem. Wusseken) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Sianów.

Według danych z 30 czerwca 2003 r. wieś miała 438 mieszkańców[1].

Spis treści

Kościół | edytuj kod

Najbardziej zauważalnym zabudowaniem w Osiekach jest wysoka wieża, która stanowi część ceglanego gotyckego kościółka z XIV wieku. Jest to kościół parafialny pw. św. Antoniego Padewskiego[2]. Został on założony na planie prostokąta z wyodrębnionym prezbiterium, które jest zamknięte poligonalnie. Wysoka wieża umieszczona jest w stronie zachodniej. Wewnątrz możemy zobaczyć następujące dzieła sztuki i architektury sakralnej:

W XV wieku kościół słynął jako pielgrzymkowy. Ściągał licznych pielgrzymów do mającej tu znajdować się Krwawiącej Hostii.

Dwór | edytuj kod

Przy ulicy Parkowej znajduje się dwór Hildebrandów, który wraz z dziewiętnastowiecznym parkiem założonym w stylu angielskim został wpisany do rejestru zabytków. Został wybudowany w 1924 roku przez Karla Roberta Hildebranda, wnuka Johanna Friedricha Hildebrandta, który w 1. połowie XIX wieku zakupił Osieki wraz z Rzepkowem i Kleszczami. Architektem osieckiego dworu był Schucht ze Szczecina. Budynek ma konstrukcję ryglową, a swoją formą nawiązuje do wiejskiego budownictwa na Pomorzu.

Ród Hildebrandtów zarządzał ziemiami osieckimi do 1945 roku. Wtedy to, w marcu, Karl i jego żona postanowili opuścić dom w ucieczce przed frontem wojennym. Zostali jednak zatrzymani przez Armię Czerwoną. Zmarli po długiej wędrówce, pod Tychowem[3].

W latach 1963-1981 dwór w Osiekach był miejscem międzynarodowych plenerów – spotkań artystów awangardowych i teoretyków sztuki.

Dwór w Osiekach

Zabytki | edytuj kod

  • gotycki kościół parafialny z XIV wieku pw. św. Antoniego Padewskiego.
  • dwór Hildenbrandtów z I poł. XX wieku

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Waloryzacja przyrodnicza gminy Sianów (operat generalny). Szczecin: Biuro Konserwacji Przyrody w Szczecinie, 2004, s. 7. za źródłem Urząd Gminy i Miasta w Sianowie
  2. [1] Kościół parafialny pw. św. Antoniego Padewskiego
  3. Historia dworku na stronie hotelu Dworek Osiecki.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Osieki (powiat koszaliński)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy