Oskar Erbslöh


Oskar Erbslöh w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oskar Erbslöh (ur. 21 kwietnia 1879 w Elberfeld, zm. 13 lipca 1910 w Pattscheid) – niemiecki pilot, zwycięzca II edycji zawodów o Puchar Gordona Bennetta.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Elberfeld, które od 1929 roku jest częścią Wuppertal. Jego rodzice Carla Emila Erbslöha i Marie Erbslöh z domu Friederichs mieli trójkę dzieci,a Oskar był najmłodszy. Ojciec był właścicielem fabryki tekstyliów w Elberfeld, którą miał przejąć najstarszy syn Emil. Po jego śmierci Oskar, który doświadczenie zawodowe zdobywał w Ameryce Północnej w 1905 roku dołączył do ojca. Nigdy się nie ożenił[1].

Sterowiec Erbslöh.

18 marca 1905 roku odbył pierwszy lot balonem z Paulem Meckelem z Solingen do Münster. Kolejne loty odbywał z Ernstem Milarchem w 1906 roku. W tym samym roku 30 września wystartował w zawodach o Puchar Gordona Bennetta razem z Hugo von Abercronem na balonie Düsseldorf. Zawody ukończyli na dziewiątym miejscu. W następnym roku wziął udział w kilku zawodach balonowych, ale najważniejszy był start w II Pucharze Gordon Bennetta w Saint Louis, gdzie wystartował na balonie Pommern razem z amerykańskim meteorologiem Henry Claytonem i wygrał. Dzięki jego zwycięstwu kolejne zawody odbyły się w Berlinie, ale Erbslöh startujący na balonie Berlin z Josefem Stickerem zajął dziewiąte miejsce. W 1909 roku przelatuje balonem nad Alpami z St. Moritz do Włoch[1].

Sterowce | edytuj kod

W grudniu 1908 roku w Düsseldorfie powstaje firma Rheinisch-Westfälische Motorluftschiff-Gesellschaft eV, która ma zajmować się budową sterowców. Erbslöh zostaje jej prezesem, a Paul Meckel kierował działem technicznym. W 1909 w Leichlingen rozpoczęto budowę pierwszej w Niemczech hali dla sterowców, która zostaje ukończona 9 listopada. Równocześnie trwają prace nad budową sterowca według projektu Erbslöha. Otrzymuje on nazwę Erbslöh i już w grudniu 1909 roku rusza w pierwszą podróż, która niestety kończy się uszkodzeniem. Po poprawkach w następnym roku sterowiec odbył kilka lotów próbnych[1]. 13 lipca 1910 roku konstruktor oraz Max Otto Toelle, Hans Leo Höpp, Rudolf Kranz i Josephem Spicks odbyli lot testowy podczas którego nastąpił wybuch wodoru. Wszyscy uczestnicy lotu zginęli. Wypadek miał miejsce w Pattscheid. Miejscowość ta dziś jest dzielnicą Leverkusen[2].

Upamiętnienie | edytuj kod

  • ulice w Wuppertal, Langenfeld i Solingen nazwano imieniem Oskara Erbslöha[3].
  • w 1911 roku w Leichlingen ustawiono kamień pamiątkowy na którym umieszczono tekst „13.Juli 1910 Himmelan ging euer Flug, wie ein Aar der Sonne entgegen. Doch ein widriges Geschick stürzte euch jählings herab.[4][5]

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Oskar Erbslöh, www.rheinische-geschichte.lvr.de [dostęp 2020-04-14]  (niem.).
  2. Luftschiff Erbslöh - Erbslöh explodierte im Morgennebel, www.erbsloeh.org [dostęp 2020-04-14] .
  3. BerndB. Bussang BerndB., Leichlinger Luftfahrtpionier Oskar Erbslöh: Traum vom Fliegen zerschellt auf einer Wiese, RP ONLINE [dostęp 2020-04-14]  (niem.).
  4. Von HANSWERNERV.H. MEKUS Von HANSWERNERV.H., Oscar Erbslöh und die Ballonhalle in Balken [dostęp 2020-04-19] .
  5. BerndB. Bussang BerndB., Leichlinger Luftfahrtpionier Oskar Erbslöh: Traum vom Fliegen zerschellt auf einer Wiese, RP ONLINE [dostęp 2020-04-19]  (niem.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Oskar Erbslöh" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy