Otto Furrer


Otto Furrer w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Otto Furrer (ur. 19 października 1903 w Zermatt, zm. 26 lipca 1951 na Matterhornie) – szwajcarski narciarz alpejski, klasyczny i biathlonista, pięciokrotny medalista mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

W 1928 roku Furrer wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Sankt Moritz. W biegu na 18 km zajął 21. miejsce[1], a w patrolu wojskowym, który był dyscypliną pokazową, zajął trzecie miejsce[2].

Trzy lata później, na mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim w Mürren wywalczył srebrny medal w zjeździe. W zawodach tych rozdzielił na podium dwóch rodaków: Waltera Pragera i Fritza Steuriego[3]. Najlepsze wyniki osiągnął podczas mistrzostw świata w Cortina d’Ampezzo w 1932 roku, gdzie zdobył trzy medale. Najpierw zajął trzecie miejsce w zjeździe, przegrywając tylko z Austriakiem Gustavem Lantschnerem i kolejnym Szwajcarem, Davidem Zoggiem[4]. Następnie był drugi w slalomie, plasując się między Friedlem Däuberem z Niemiec i Austriakiem Hansem Hauserem[5]. Wyniki te pozwoliły mu zwyciężyć w kombinacji alpejskiej, przed Hauserem i Lantschnerem[6]. Ostatni medal zdobył na mistrzostwach świata w Innsbrucku w 1933 roku, gdzie zajął trzecie miejsce w kombinacji. Na tych samych mistrzostwach był piąty w zjeździe i czwarty w slalomie, gdzie walkę o medal przegrał ze Steurim o 0,4 sekundy[7]. Startował także w mistrzostwach świata w Mürren w 1935 roku, gdzie jego najlepszym wynikiem było szóste miejsce w slalomie[8].

W latach 1931 (Mürren), 1932 (Sankt Anton am Arlberg) i 1934 (Mürren) wygrywał rywalizację w slalomie, zjeździe i kombinacji w ramach zawodów Arlberg-Kandahar[9]. Wygrał także zawody Parsenn-Derby w Davos w 1933 roku[10].

Uprawiał także skialpinizm oraz alpinizm, był również przewodnikiem górskim. Furrer był współzałożycielem ośrodka narciarskiego w rodzinnym Zermatt. Ponadto stworzył szkołę narciarską, której był dyrektorem od 1935 roku do śmierci.

Zginął 26 lipca 1951 r. kiedy podczas zejścia z Matterhornu pękła lina, co spowodowało upadek i śmierć na miejscu[11].

Osiągnięcia w narciarstwie alpejskim | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Osiągnięcia w biegach narciarskim | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Sports-Reference.com: Cross Country Skiing at the 1928 Sankt Moritz Winter Games: Men's 18 kilometres (ang.)
 2. Sports around the World: History, Culture, and Practice. Olympic Medalists - Winter Olympics: Military patrol, str. 259 (ang.)
 3. FIS World Ski Championships - Men's FIS World Ski Championships OFFICIAL RESULTS (ang.)
 4. FIS World Ski Championships - Men's FIS World Ski Championships OFFICIAL RESULTS (ang.)
 5. FIS World Ski Championships - Men's FIS World Ski Championships OFFICIAL RESULTS (ang.)
 6. FIS World Ski Championships - Men's FIS World Ski Championships OFFICIAL RESULTS (ang.)
 7. Der Schneehase. Jahrbuch des Schweizerischen Akademischen Ski-Clubs SAS: Die FIS-Rennen in Innsbruck, str. 388-389 (niem.)
 8. Der Schneehase. Jahrbuch des Schweizerischen Akademischen Ski-Clubs SAS: FIS-Reportage aus Mürren, str. 238-241 (niem.)
 9. Historischen Lexikon der Schweiz: Furrer, Otto (niem.)
 10. scdavos.ch: PARSENN-DERBY SIEGER UND SIEGERINNEN (niem.)
 11. LIFE: Alpine Tragedy, str. 15, 17 września 1951 (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Otto Furrer" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy