Otto Günsche


Otto Günsche w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Otto Günsche (ur. 24 września 1917 w Jenie, zm. 2 października 2003 w Lohmar) – oficer SS w stopniu sturmbannführera, członek Leibstandarte Adolf Hitler, w późniejszym okresie osobisty adiutant Adolfa Hitlera (aż do jego śmierci).

Günsche przeżył zamach na życie Hitlera, który miał miejsce 20 lipca 1944 w kwaterze wodza w Wilczym Szańcu.

Gdy upadek III Rzeszy był już przesądzony, Hitler prosił Günschego, by ten zapewnił go, że jego zwłoki zostaną spalone po śmierci. Günsche spełnił swoją obietnicę, a kilka godzin później opuścił berliński bunkier Führera. Miało to miejsce 30 kwietnia 1945. Niebawem został zatrzymany przez radzieckich żołnierzy otaczających miasto.

Został skazany i zamknięty w więzieniu w Budziszynie, skąd zwolniono go w roku 1956. Zmarł na skutek choroby serca w swoim domu w Lohmar w roku 2003. Pozostawił troje dzieci.

Postać Günschego została sportretowana w filmie z 2004 roku Upadek (Der Untergang), opowiadającym o ostatnich dniach życia Hitlera. W jego rolę wcielił się niemiecki aktor Götz Otto.

Odznaczenia | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • James P. O’Donnell, The Bunker
  • Eberle, Hendrik and Matthias Uhl, eds. „The Hitler Book: The Secret Dossier Prepared for Stalin from the Interrogations of Hitler's Personal Aides”.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Otto Günsche" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy