Otto I (hrabia Geldrii)


Otto I (hrabia Geldrii) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Otto I (zm. w 1207 r.) – hrabia Geldrii i Zutphen od 1182 r.

Życiorys | edytuj kod

Otto był drugim synem hrabiego Geldrii Henryka I i Agnieszki, córki Ludwika II, hrabiego Arnsteinu. Starszy brat Gerard zmarł przed śmiercią ojca, dzięki czemu Otto w 1182 r. odziedziczył hrabstwa Geldrii i Zutphen. Pierwsze lata jego rządów zdominował konflikt z biskupami Utrechtu, w którym uczestniczyli też inni sąsiedzi Geldrii. Przerwany został ogłoszeniem III wyprawy krzyżowej, w której Otto wziął udział.

W 1190 r. Otto wrócił do ojczyzny. Nadał prawa miejskie Zutphen, jako pierwszemu miastu w swoim hrabstwie i jednemu z pierwszych w Niderlandach. Na powrót rozgorzał konflikt z biskupami Utrechtu, a także Brabancją, który zakończony został dopiero w 1202 r. mediacją króla Niemiec Ottona IV z Brunszwiku; Otto, który wcześniej poparł w zmaganiach o tron niemiecki Hohenstaufów, musiał przyjąć jej warunki, ponieważ znajdował się w niewoli księcia Brabancji Henryka I. Aktywnie uczestniczył w konflikcie o sukcesję w hrabstwie Holandii.

Został pochowany w kościele klasztornym w Kamp.

Rodzina | edytuj kod

Otto w 1185 r. poślubił Ryszardę, córkę księcia Bawarii Ottona I Wittelsbacha. Otto i Ryszarda mieli co najmniej ośmioro dzieci:

Ryszarda po śmierci Ottona wstąpiła do klasztoru w Roermond, gdzie zmarła w 1231 r. jako ksieni.

Bibliografia | edytuj kod

Władcy Geldrii

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Otto I (hrabia Geldrii)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy