Otylia Kokocińska


Otylia Kokocińska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Otylia Kokocińska z domu Kubiak (ur. 20 maja 1923 w Łęczycy) – polska nauczycielka i regionalna działaczka społeczna, posłanka na Sejm PRL V kadencji (1969–1972), przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej (od 1996).

Życiorys | edytuj kod

Podczas wojny obronnej Polski była sanitariuszką w szpitalu polowym. W czasie okupacji niemieckiej zaangażowana w tajne nauczanie na terenie powiatu łęczyckiego. Po zakończeniu działań wojennych organizowała Komisariat Powiatowy Milicji Obywatelskiej, w którym pracowała do 1947, następnie zatrudniona jako nauczycielka w Łęczycy (w 1961 uzyskała dyplom magistra pedagogiki). W 1963 została szefową Ośrodka Metodycznego i Powiatowego Ogniska Języka Polskiego w Łęczycy (do 1975). Działała we Froncie Jedności Narodu oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W 1969 wybrana posłanką na Sejm V kadencji z ramienia SD (członek od 1962). Pracowała w Komisji Oświaty i Nauki. Po odejściu z Sejmu wykonywała m.in. mandat radnej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi[1].

Obecnie jest prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej, w którym działa od 1968. Należy do Komisji Do Spraw Ratowania Grobów Historycznych i Zasłużonych Łęczycan na cmentarzu rzymskokatolickim w Łęczycy. Pod jej redakcją ukazała się monografia historyczna "Historia grobami pisana: cmentarz parafii św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy"[2]. Posiada honorowe obywatelstwo miasta Łęczycy.

Odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Przypisy | edytuj kod

  1. Mieczysław Bandurka, Andrzej Felchner, Bożena Krzemińska, Stronnictwo Demokratyczne w województwie łódzkim w latach 1937-1975, Wydawnictwo "Epoka", Warszawa 1981, s. 172
  2. Informacja w Katalogu Biblioteki Narodowej

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Otylia Kokocińska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy