Ouyi Zhixu


Ouyi Zhixu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ouyi Zhixu (chiń. 蕅益智旭, pinyin Ǒuyì Zhìxù ; ur. 1599, zm. 1655) – chiński mistrz chan okresu odrodzenia buddyzmu w XVII w. i 13 patriarcha Szkoły Czystej Krainy.

Spis treści

Biografia | edytuj kod

Pochodził z Suzhou w prowincji Jiangsu.

W swojej młodości, od 12 roku życia, studiował konfucjanizm i całkowicie lekceważył buddyzm. Napisał nawet kilkadziesiąt esejów antybuddyjskich. Jednak w wieku 17 lat, po przeczytaniu pism Yunqiego Zhuhonga zmienił całkowicie swoje nastawienie i spalił swoje poprzednie eseje[1].

Według jego autobiografii przeżył swoje pierwsze "wielkie przebudzenie" w wieku 19 lat, gdy w czasie studiowania Dialogów konfucjańskich (chiń. Lunyu) natrafił na fragment, że "cały świat podda się życzliwości", gdy ludzie powściągną się i powrócą do rytuałów[2].

W tym samym roku zmarł jego ojciec i Zhixu całkowicie poświęcił się buddyzmowi. Studiował sutry oraz praktykował intonowanie imienia buddy (nianfo).

W wieku 24 lat udał się do klasztoru, w którym został zaordynowany. Jego nauczycielem został mistrz chan Xueling, uczeń Hanshana Deqinga. W tym okresie całkowicie poświęcił się studiowaniu nauk jogaczary (chiń. faxiang) i doświadczył kolejnego "wielkiego przebudzenia" podczas medytacji chan[3].

Gdy miał 27 lat zmarła jego matka i Zhixu całkowicie oddał się medytacji chan. Jednak w czasie ciężkiej choroby zaczął praktykować nauki Czystej Krainy[4].

Po minięciu trzydziestki poświęcił się studiowaniu tekstów szkoły tiantai, której nauki pragnął zespolić z innymi doktrynami buddyjskimi. Zaczął pisać komentarze i eseje związane z sutrami buddyjskimi jak i klasyczną konfucjańską Księgą zmian Zhouyiego[5].

Pod koniec XVI w. jezuiccy misjonarze Michele Ruggieri (1543-1607) i Matteo Ricci (1552-1610) przybyli do Chin z zamiarem "dopełnienia konfucjanizmu i zastąpienia buddyzmu" przez chrześcijaństwo. Zhixu dołączył do innych mistrzów buddyjskich atakujących tę religię i napisał tekst Pixie ji (Zebrane eseje obalające inną wiarę). Zaatakował chrześcijaństwo zwłaszcza za teodyceę; jak to jest możliwe, że miłosierny i wszechmogący bóg dopuszcza do pojawienia się zła w świecie. Zhixu bronił stanowiska, że zło i dobro pochodzą od istot ludzkich i są albo rozwijane, albo przezwyciężane dzięki odpowiedniej osobistej praktyce[6].

W wieku 56 lat przeszedł kolejną poważną chorobę, po której prawie całkowicie poświęcił się praktykom Czystej Krainy. W przeciwieństwie do japońskich nauczycieli związanych z Czystą Krainą, takich jak Hōnen czy Shinran, którzy całkowicie poddawali się "cudzej sile" (chiń. tali) buddy Amitabhy, jak większość chińskich nauczycieli buddyjskich bronił symbiotycznego połączenia "cudzej siły" Amitabhy z "własną siłą" (chiń. jili) chanu. Takie jego stanowisko jest widoczne w jednakowym traktowaniu przez niego trzech praktyk: medytacji (chan), doktryny (jiao) i wskazań (lü).

Spuścizna | edytuj kod

Pozostawił po sobie sześćdziesiąt dwie prace w 230 zwojach. Były to traktaty i komentarze na temat nauk i tekstów chan, tiantai, jogaczary, Czystej Krainy i innych.

 • Emituojing yaojie (Zasadnicze wyjaśnienia do Amitābha-sūtry)
 • Jingtu shiyao (Dziesięć istotnych [rzeczy] o Czystej Krainie)
 • Pìxiè jí (闢邪集; Zebrane eseje obalające inną wiarę)
 • Zhouyi chanjie (Chanisty objaśnienie "Księgi zmian")
 • Babu daoren zhuan (八不道人傳; Biografia człowieka Drogi imieniem "Osiem nie")
 • Xuan fopu (Wykres do wybrania Stanu Buddy)
 • Fojiao chuban she (佛教出版社; dzieła zebrane) znane także pod tytułem
 • Yiming Ouyi dashi jingxun luelu (一名蕅益大師警訓畧錄)

Linia przekazu Dharmy | edytuj kod

 • Hueling (bd)
 • Ouyi Zhixu (1599-1655)
 • Mengcan (bd)

Przypisy | edytuj kod

 1. 蕅益智旭 Ouyi Zhixu (1599–1655), terebess.hu [dostęp 2018-05-29] .
 2. 蕅益智旭 Ouyi Zhixu (1599–1655), terebess.hu [dostęp 2018-05-29] .
 3. 蕅益智旭 Ouyi Zhixu (1599–1655), terebess.hu [dostęp 2018-05-29] .
 4. 蕅益智旭 Ouyi Zhixu (1599–1655), terebess.hu [dostęp 2018-05-29] .
 5. 蕅益智旭 Ouyi Zhixu (1599–1655), terebess.hu [dostęp 2018-05-29] .
 6. 蕅益智旭 Ouyi Zhixu (1599–1655), terebess.hu [dostęp 2018-05-29] .

Bibliografia, źródła | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ouyi Zhixu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy