Owczarek szkocki krótkowłosy


Owczarek szkocki krótkowłosy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Owczarek szkocki krótkowłosy, collie krótkowłosy – jedna z ras psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Typ wilkowaty[1]. Nie podlega próbom pracy[2].

Pochodzi od trójkolorowego szczeniaka, który urodził się w 1873 roku[3]. Jego przodkami były greyhoundy[3]. Rasa rzadko występująca poza Wielką Brytanią.

Pies tej rasy powinien mieć takie same wymiary i maść jak owczarek szkocki długowłosy. Jedyną różnicą jest krótka sierść. Jest ona szorstka i podobnie jak u collie długowłosego wyróżnia się trzy barwy:

  • śniada – kolor szaty od jasnozłotego do mahoniowego, grzywa biała, oczy brązowe;
  • tricolor (czarne) – szata czarna z białą grzywą, podpalane plamy na pysku, klatce piersiowej i brzuchu, oczy brązowe;
  • blue-merle – marmurkowy – szata srebrno-niebieska o przenikającym się rysunku, na pysku i łapach występuje podpalanie, oczy niebieskie (dopuszczane tylko u psów tego koloru) lub brązowe.

Collie krótkowłosy żyje przeważnie 12–14 lat[3].

Collie krótkowłose, wbrew świadczącym o tym pozorom, potrzebują więcej pielęgnacji niż collie długowłose: ich sierść, w przeciwieństwie do tych drugich, nie zbiera się w "kępy", jest więc o wiele trudniej usunąć ją z dywanu, mebli czy odzieży.

Rasa ta w założeniu miała być lepiej przystosowana do zaganiania bydła, podczas gdy owczarek długowłosy specjalizował się w roli psa owczarskiego. W praktyce obie odmiany nie wykazują różnic w temperamencie, czy zachowaniu[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Rino Falappi: Czworonożni przyjaciele: rasy, pielęgnacja i hodowla psów. s. 49.
  2. Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. s. 63.
  3. a b c Bruce Fogle: Wielka encyklopedia : Psy. Warszawa: MUZA SA, 1996. ISBN 83-7079-672-9.
  4. Harold Sundstrom, Mary Sundstrom: Collies: How to Take Care of Them and to Understand Them). s. 5-6.

Bibliografia | edytuj kod

  • Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. Warszawa: Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012. ISBN 978-83-7705-179-5.
  • Rino Falappi: Czworonożni przyjaciele: rasy, pielęgnacja i hodowla psów. Warszawa: Dom Wydawniczy "Bellona", 2001. ISBN 83-11-09354-7.
Na podstawie artykułu: "Owczarek szkocki krótkowłosy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy