Owl City


Owl City w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 23 sie 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Owl City – amerykański synthpopowo-elektroniczny projekt muzyczny założony w 2007 roku w Owatonnie przez Adama Younga, muzyka, wokalistę, multiinstrumentalistę i twórcę innych muzycznych projektów (m.in. Sky Sailing, Port Blue).

Adam Young zaczął tworzyć muzykę w piwnicy rodziców, co było spowodowane kłopotami z bezsennością. Za inspirację uznaje europejskie disco oraz muzykę elektroniczną. Po wydaniu dwóch niezależnych albumów (Of June i Maybe I’m Dreaming) Owl City podpisało kontrakt z dużą wytwórnią, a płyta Ocean Eyes przyniosła Youngowi popularność. Album w kwietniu 2010 roku pokrył się platyną w Stanach Zjednoczonych. Singel Fireflies pokrył się poczwórną platyną i przez dwa tygodnie pozostawał na szczycie Billboard Hot 100.

W 2011 roku Owl City wydało trzeci studyjny album All Things Bright and Beautiful, który poprzedził płytę The Midsummer Station (sierpień 2012) i minialbum The Midsummer Station – Acoustic EP (lipiec 2013).

Piosenki Owl City pojawiły się w filmach animowanych: Legendy sowiego królestwa: Strażnicy Ga’Hoole, Ralph Demolka, Krudowie i Smerfy 2. Największe sukcesy Owl City uzyskało poprzez współpracę z Carly Rae Jepsen i po nagraniu piosenki When can I see you again? do filmu Ralph Demolka.

Owl City wyróżnione zostało w zestawieniu BBC Sound jako jedna z piętnastu nadziei muzycznych 2010 roku[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Of June i Maybe I’m Dreaming (2007–2008) | edytuj kod

Adam Young, korzystając z serwisu Myspace, zamieszczał w Internecie piosenki, które skomponował w piwnicy rodziców. Uzyskał w ten sposób liczną grupę fanów zainteresowanych jego muzyką, z którymi utrzymywał kontakt za pomocą e-maili oraz bloga.

W 2007 roku jako Owl City – wydał EP zatytułowane Of June (15. miejsce na Billboard Electronic Albums), a w 2008 ukazał się album Maybe I’m Dreaming (13. miejsce na Billboard Electronic Albums)[2]. Pierwsze dwie płyty były wydawnictwami niezależnymi. W lutym 2009 roku poinformowano, że Owl City podpisało kontrakt z wytwórnią Universal Republic[3].

Ocean Eyes (2009–2010) | edytuj kod

Trzeci album Owl City, Ocean Eyes, miał premierę w iTunes 14 lipca 2009 roku i zadebiutował na 27. miejscu Billboard 200. Z tego albumu pochodzą trzy single: Umbrella Beach, Vanilla Twilight i Fireflies.

Podczas koncertów na scenie Youngowi towarzyszyli: Breanne Duren (wokal poboczny/instrumenty klawiszowe), Matthew Decker (perkusja), Laura Musten (skrzypce) oraz Hannah Schroeder (wiolonczela). W 2010 roku Owl City wraz z kanadyjską wokalistką Lights odbyło trasę koncertową, obejmującą Stany Zjednoczone, Australię, Azję i Europę[4][5].

Z Owl City występował kilkakrotnie wokalista Relient K, Matthew Thiessen, który także pojawił się w części piosenek z Ocean Eyes, w tym w Fireflies, gdzie stanowił poboczny wokal. Z kolei Young był producentem utworu Terminals dla Relient K. Thiessen przyznał, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż Young będzie w przyszłości producentem jego projektu muzycznego Goodbye Dubai[6].

Owl City podczas koncertu w 9:30 Club w Waszyngtonie (listopad 2011)

Fireflies był początkowo darmowo dostępny za pośrednictwem gry na iPoda i iPhone’a Tap Tap Revenge 3. Jeszcze przed oficjalnym wydaniem albumu oraz samego singla Steve Hoover został wybrany na reżysera teledysku Fireflies. Oficjalna premiera wideoklipu miała odbyć się na Myspace, jednak kilka godzin wcześniej teledysk przeciekł do Internetu i został zamieszczony na Dailymotion oraz YouTube[7]. Singel stał się hitem w Stanach Zjednoczonych i przez dwa tygodnie pozostawał na szczycie Billboard Hot 100[8]. Piosenka Sunburn znalazła się na ścieżce dźwiękowej serialu telewizyjnego 90210, a utwór The Technicolor Phase – na ścieżce dźwiękowej filmu Alicja w Krainie Czarów Tima Burtona.

W 2010 roku Young ujawnił swój kolejny projekt muzyczny – Sky Sailing – który założył w 2006 roku, zanim zaczął tworzyć jako Owl City. Pierwszy album Sky Sailing, An Airplane Carring Me To Bed, ukazał się 13 lipca 2010 roku na iTunes.

We wrześniu 2010 utwór To the Sky znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Legendy sowiego królestwa: Strażnicy Ga’Hoole. W październiku na swojej stronie internetowej Young zamieścił cover piosenki praise & worship In Christ Alone, a w listopadzie ukazał się świąteczny utwór Peppermint Winter.

All Things Bright and Beautiful (2010–2011) | edytuj kod

W lutym 2011 roku ogłoszono tytuł kolejnej płyty Owl City – All Things Bright and Beautiful. Album, na którym znalazły się single: Alligator Sky (feat. Shawn Christopher), Galaxies i Deer in the Headlights ukazał się 14 czerwca 2011.

W tym samym roku, podczas występu Owl City w Club Nokia w Los Angeles, powstał film zawierający nagranie z koncertu oraz wywiad z Youngiem.

The Midsummer Station (2011–2012) | edytuj kod

W sierpniu 2012 ukazał się kolejny album Owl City – The Midsummer Station – zawierający m.in. piosenki: Shooting Star, Dementia – nagraną razem z Markiem Hoppusem (Blink-182) – i Good Time – powstałą przy współpracy z Carly Rae Jepsen. W tym samym miesiącu Young opublikował dwa nowe utwory, Beautiful Mistery i Paper Tigers. W październiku ukazał się singiel When Can I See You Again? do filmu Ralph Demolka.

The Midsummer Station – Acoustic EP (2013) | edytuj kod

W grudniu 2012 roku Young rozpoczął pracę nad piątym albumem studyjnym.

4 marca 2013 ukazał się singiel Shine Your Way, powstały przy współpracy z malezyjską piosenkarką Yuną, który został włączony do ścieżki dźwiękowej filmu Krudowie. Piosenka Owl City, Wonderfilled, znalazła się w maju 2013 w reklamie ciastek Oreo, a w czerwcu kolejny singiel, Live It Up, zamieszczono na ścieżce dźwiękowej filmu Smerfy 2. 30 lipca 2013 ukazał się minialbum The Midsummer Station – Acoustic, na którym znalazły się akustyczne wersje Good Time, Shooting Star, Gold oraz dwa niepublikowane wcześniej utwory: I Hope You Think Of Me oraz Hey Anna. 8 kwietnia 2014 roku pojawił się nowy utwór Beautiful Times (powstały przy współpracy z Lindsey Stirling), zapowiadający kolejną płytę.

Ultraviolet EP (2014) | edytuj kod

27 czerwca 2014 roku wydano minialbum Ultaviolet zawierający cztery premierowe piosenki (Beautiful Times, Up All Night, This Isn’t The End, Wolf Bite).

Mobile Orchestra (2015) | edytuj kod

10 lipca 2015 został zaprezentowany album Mobile Orchestra. Zawiera on dziesięć piosenek – Verge, I Found Love, Thunderstruck, My Everything, Unbelievable, Bird With a Broken Wing, Back Home, Can’t Live Without You, You’re Not Alone i This Isn’t The End.

Cinematic (2018) | edytuj kod

1 czerwca 2018 roku wydano album pod tytułem Cinematic, który był inspirowany ważnymi wydarzeniami z życia autora. W piosenkach został zawarty nowy styl, nawiązujący do korzeni projektu, jednocześnie skierowany bardziej w stronę rocka. Adam Young stworzył Cinematic podążając na mottem – jak oznajmił 30 października 2017 w serwisie YouTube[9]life is like a movie (życie jest jak film). Filmowy styl albumu objawia się nie tylko w brzmieniu, ale również okładce, która przedstawia wspomnienia muzyka.

Jest to pierwszy dotychczas album Owl City, który został wydany niezależnie, bez wsparcia wytwórni płytowej. Skutkiem jest brak wydania fizycznego – Cinematic można zakupić jedynie przez internet, w wydaniu cyfrowym.

Lista utworów (wersja z SoundCloud):

 1. Fiji Water
 2. The 5th of July
 3. All My Friends
 4. House Wren
 5. Not All Heroes Wear Capes
 6. Montana
 7. Lucid Dream
 8. Always
 9. Cloud Nine
 10. Winners Never Quit
 11. Madeline Island
 12. Be Brave
 13. New York City
 14. Firebird
 15. Cinematic
 16. All My Friends (Alt Version)
 17. Montana (Alt Version)
 18. Firebird (Alt Version)

Wpływy i inspiracje muzyczne | edytuj kod

Young wymienia Imogen Heap, Relient K, Boards of Canada i Armina van Buurena jako artystów, którzy mają wpływ na jego twórczość[10].

Dyskografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Dyskografia Owl City.

Przypisy | edytuj kod

 1. BBC Sound of 2010.
 2. Owl City > Charts & Awards > Billboard Albums.
 3. Owl City signs to Universal Republic.
 4. Winter 2010 US Announced, plus debuts in Asia, Australia and Europe.
 5. Winter 2010 Tour Pre-sale Has Begun!
 6. Interview: Relient K | Indie Vision Music, indievisionmusic.com [dostęp 2017-11-25]  (ang.).
 7. Info On MySpace premier of Fireflies Music Video off of an Owl City Fan Website.
 8. Owl City’s „Fireflies” Lands at No. 1 on Hot 100.
 9. Owl City – Cinematic (Album Announcement). Owl City 2017-10-30. [dostęp 2018-07-09].
 10. MySpace: Owl City.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Owl City" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy