Oznaka Szefa Kompanii


Oznaka Szefa Kompanii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oznaka Szefa Kompanii – jedna z oznak wyróżniających, obowiązujących w Siłach Zbrojnych PRL. Wprowadzona została na mocy Zarządzenia Ministra Obrony Narodowej nr 4/MON z dnia 17 stycznia 1974 r. dla uznania „trudnej i odpowiedzialnej pracy szefa kompanii (baterii, eskadry, bosmana okrętowego i szefa działu okrętowego), jak również podkreślenia wagi wykonywanych przez niego obowiązków o charakterze wychowawczo – szkoleniowym i w działalności gospodarczej”[1].

Spis treści

Opis oznaki | edytuj kod

Oznaka była czterostopniowa – nadawana w kolejności od czwartego stopnia (z chwilą objęcia obowiązków szefa kompanii), przez trzeci stopień (po 2 latach „wzorowego pełnienia obowiązków szefa kompanii”), drugi stopień (po 5 latach) do pierwszego stopnia (po 10 latach).

Miała ona kształt tarczy – nieregularnego siedmioboku wykonanego z sukna w kolorze khaki (wojska lądowe), bordowym (wojska powietrznodesantowe), chabrowym (wojska lotnicze, OPK i obrony wybrzeża) oraz ciemnogranatowym (Marynarka Wojenna) z umieszczonym w górnej części tarczy napisem „SZEF” i krokiewkami w liczbie od 1 (4. stopień) do 4 (1. stopień) pod nim. Napis i krokiewki wykonane były z tworzywa sztucznego w kolorze srebrnym lub złotym (dla Marynarki Wojennej).

Oznaki szefa kompanii noszono na prawym rękawie kurtki galowej, wyjściowej i służbowej, a także kurtki drelichowej i polowej oraz płaszcza sukiennego na wysokości 11 – 12 cm poniżej wszycia rękawa (na kurtkach drelichowych i polowych w wojskach powietrznodesantowych i obrony wybrzeża – poniżej kieszeni na rękawie)[2].

Wizerunek oznaki | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Mieczysław Wełna: Odznaki i oznaki Ludowego Wojska Polskiego; katalog. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1989, s. 92.
  2. Zarządzenie Ministra Obrony Narodowej nr 4/MON z dnia 17 stycznia 1974 r. w sprawie wprowadzenia oznaki szefa kompanii..

Bibliografia | edytuj kod

  • Mieczysław Wełna: Odznaki i oznaki Ludowego Wojska Polskiego; katalog. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1989. ISBN 83-04-02954-5.
  • Zarządzenie Ministra Obrony Narodowej nr 4/MON z dnia 17 stycznia 1974 r. w sprawie wprowadzenia oznaki szefa kompanii.
Na podstawie artykułu: "Oznaka Szefa Kompanii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy