Ozyriak


Ozyriak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Filary ozyriackie z przedsionka świątyni Ramzesa III w Karnaku (XII wiek p.n.e.)

Ozyriak (filar ozyriacki) – w starożytnym Egipcie kształtowana podpora architektoniczna, będąca odzwierciedleniem kultu ozyriackiego w budownictwie.

Stosowany od epoki Średniego Państwa kamienny filar posągowy w postaci mumii wyobrażającej Ozyrysa z twarzą aktualnie panującego władcy. Wytwarzany według jednego wzoru i stosowany najczęściej szeregowo, stanowił element monumentalnej dekoracji architektonicznej w świątyniach[1].

Rzadziej stosowany w okresie XVIII dynastii, szczególną popularność osiągnął w czasach Nowego Państwa, zanikając w Epoce Późnej[2].

Tradycyjnie interpretowany jako wizerunek króla w postaci jednego z głównych bogów starożytnego Egiptu. Według nowszych teorii – jako symboliczny wizerunek władcy, być może nawiązujący do trzech postaci boga słońca Re[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. François Daumas: Od Narmera do Kleopatry. Cywilizacja starożytnego Egiptu. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1973, s. 463; por. s. 395.
  2. Guy Rachet: Słownik cywilizacji egipskiej. Katowice: Wydawnictwo „Książnica”, 2006, s. 115.
  3. Słownik terminologiczny sztuk pięknych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006.
Na podstawie artykułu: "Ozyriak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy