P'an'gyo


P'an'gyo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

P'an'gyo (kor. 판교군, P'an'gyo-gun) – powiat w Korei Północnej, w prowincji Kangwŏn. W 2008 roku liczył 47 031 mieszkańców[2]. Graniczy z powiatami Sinp'yŏng i Koksan (prowincja Hwanghae Północne) od zachodu, Pŏptong od północy, Sep'o od wschodu, P'yŏnggang od południowego wschodu, Ich'ŏn od południa oraz Sin'gye (prowincja Hwanghae Północne) od południowego zachodu. Przez powiat przebiega 141-kilometrowa linia kolejowa Ch'ŏngnyŏn Ich'ŏn, łącząca Sep'o i powiat P'yŏngsan (prowincja Hwanghae Północne). 88% terytorium powiatu stanowią lasy.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przed wyzwoleniem Korei spod okupacji japońskiej tereny należące do powiatu wchodziły w skład powiatu Ich'ŏn. W obecnej formie powstał w wyniku gruntownej reformy podziału administracyjnego w grudniu 1952 roku. W jego skład weszły wówczas tereny należące wcześniej do miejscowości Rag'yang, Pangjang, P'angyo, Sannae (4 wsie), Ryongp'o (5 wsi – wszystkie należały do powiatu Ich'ŏn), Tongch'on (2 wsie – powiat Koksan). Powiat P'an'gyo składał się wówczas z jednego miasteczka (P'angyo-ŭp) i 19 wsi (kor. ri).

Gospodarka | edytuj kod

Pomimo bardzo trudnych warunków upraw z uwagi na ukształtowanie terenu i słabą jakość gleb, lokalna gospodarka oparta jest na rolnictwie. Na terenie powiatu znajdują się uprawy kukurydzy, ziemniaków, soi, pszenicy i jęczmienia. Istotną rolę w lokalnym rolnictwie odgrywają także miejscowe sady oraz hodowla żywego inwentarza. Ponadto znaczenie dla gospodarki regionu ma górnictwo. Na terenie powiatu znajdują się złoża miedzi oraz niklu.

Podział administracyjny powiatu | edytuj kod

W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].
  2. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].

Bibliografia | edytuj kod

  • 강원도 판교군 (kor.), 북한지역정보넷 (North Korean Human Geography – CyberNK.net), [dostęp: 10 października 2012].
  • 판교군(板橋郡) PANGYOGUN (kor.), 중앙일보 (Joongang Daily – NK.joins.com), [dostęp: 10 października 2012].
Na podstawie artykułu: "P'an'gyo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy