Pål Gunnar Mikkelsplass


Pål Gunnar Mikkelsplass w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pål Gunnar Mikkelsplass (ur. 29 kwietnia 1961 w Bromma) – norweski biegacz narciarski, srebrny medalista olimpijski i czterokrotny medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Startował na igrzyskach olimpijskich w Sarajewie, gdzie w swoim najlepszym starcie, na dystansie 30 km techniką klasyczną, zajął 12 miejsce. Na igrzyskach olimpijskich w Calgary osiągnął swój największy sukces olimpijski zdobywając srebrny medal w biegu na 15 km stylem klasycznym. Lepszy od Norwega okazał się tylko reprezentant ZSRR Michaił Diewiatjarow. Zajął także 6 miejsce w sztafecie oraz biegu na 30 km techniką klasyczną oraz 9 miejsce w biegu na 50 km techniką dowolną. Na późniejszych igrzyskach już nie startował.

W 1982 r. zadebiutował na mistrzostwach świata biorąc udział w mistrzostwach w Oslo. Wraz z Larsem Erikiem Eriksenem, Ove Aunlim i Oddvarem Brå zdobył tam złoty medal w sztafecie 4x10 km. Jego najlepszym wynikiem na tych mistrzostwach było 10 miejsce w biegu na 15 km techniką dowolną. Na mistrzostwach świata w Seefeld Norwegowie w składzie Arild Monsen, Pål Gunnar Mikkelsplass, Tor Håkon Holte i Ove Aunli zdobyli drugi z rzędu złoty medal w sztafecie. W indywidualnych startach Mikkelsplass plasował się poza czołową dziesiątką. Lepiej zaprezentował się na mistrzostwach świata w Oberstdorfie, gdzie zajął między innymi 4 miejsce w biegu na 15 km techniką klasyczną. Na tych samych mistrzostwach sztafeta norweska z Mikkelsplassem w składzie wywalczyła brązowy medal. Dwa lata później, podczas mistrzostw świata w Lahti zdobył kolejny medal. Wywalczył tam srebrny medal na dystansie 15 km stylem klasycznym, szybszy był jedynie Harri Kirvesniemi z Finlandii. Startował także na mistrzostwach świata w Val di Fiemme w 1991 r. Nie odniósł tam jednak sukcesu, zajmując jedynie 12 miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną.

Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 1987/1988, kiedy to zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Łącznie 19 razy stawał na podium zawodów Pucharu Świata, w tym 3 razy zwyciężał. W 1997 r. postanowił zakończyć karierę.

Podczas mistrzostw świata juniorów w Mont-Sainte-Anne w 1979 roku zajął jedenaste miejsce w biegu na 15 km oraz trzecie w sztafecie[1]. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Örnsköldsvik był siódmy na dystansie 15 km, a w sztafecie ponownie zdobył brązowy medal[2]. Ponadto podczas mistrzostw świata juniorów w Schonach w 1981 roku zwyciężył w sztafecie, a w biegu na 15 km był czwarty[3].

Jego żoną od 1994 r. jest trzykrotna medalistka olimpijska i trzykrotna medalistka mistrzostw świata Marit Mikkelsplass. Także jego szwagierka Hildegunn Fossen uprawiała biegi narciarskie.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa świata juniorów | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Zwycięstwa w zawodach | edytuj kod

Miejsca na podium | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. cccski.com: Oficjalne wyniki biegów na MŚJ 1979 (ang.)
 2. cccski.com: Oficjalne wyniki biegów na MŚJ 1980 (ang.)
 3. cccski.com: Oficjalne wyniki biegów na MŚJ 1981 (ang.)
 4. Skład drużyny: Pål Gunnar Mikkelsplass, Oddvar Brå, Vegard Ulvang, Terje Langli
 5. Skład drużyny: Lars Erik Eriksen, Ove Aunli, Pål Gunnar Mikkelsplass, Oddvar Brå
 6. Skład drużyny: Arild Monsen, Pål Gunnar Mikkelsplass, Tor Håkon Holte, Ove Aunli
 7. Skład drużyny: Ove Aunli, Vegard Ulvang, Pål Gunnar Mikkelsplass, Terje Langli
 8. Skład drużyny: Arild Monsen, Pål Gunnar Mikkelsplass, Terje Langli, Vegard Ulvang
 9. Skład drużyny: Pål Gunnar Mikkelsplass, Hans Erik Tofte, Martin Hole
 10. Skład drużyny: Arne Vidar Olsen, Hans Erik Tofte, Pål Gunnar Mikkelsplass
 11. Skład drużyny: Reidar Bjørkli, Arild Monsen, Pål Gunnar Mikkelsplass

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Pål Gunnar Mikkelsplass" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy