Père-Lachaise


Na mapach: 48°51′36″N 2°23′45″E/48,860000 2,395833

Père-Lachaise w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Widok ogólny cmentarza Grób Balzaca Grób Fryderyka Chopina

Père-Lachaise (fr. Cimetière du Père-Lachaise) – największy i najsławniejszy cmentarz paryski, założony w 1804 roku w ogrodach przylegających do willi Mont-Louis, podarowanej przez Ludwika XIV swojemu spowiednikowi, Père Lachaise (ojcu Lachaise), francuskiemu jezuicie, François de Lachaise.

Spis treści

Pochowani na cmentarzu Père-Lachaise | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Pochowani na Cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu. Grobowiec Jana Komarzewskiego na Cmentarzu Père-Lachaise. Zdjęcie Jerzego Szczepańskiego Grobowiec Klementyny Hoffmanowej

Polacy pochowani na cmentarzu Père-Lachaise | edytuj kod

Na cmentarzu znajduje się ponad 60 grobów Polaków oraz jeden grób zbiorowy[1]. Na cmentarzu tym leżą m.in.:

Ponadto znani Francuzi pochodzenia polskiego, jak: Aleksander Walewski, Ludwik Wołowski, czy Jean Albert comte de Pawenza Woroniez.

Mapa polskich grobow na cmentarzu Père-Lachaise

Większość polskich grobów na Cmentarzu Pere-Lachaise już nie istnieje.

Na Cmentarzu Père-Lachaise spoczywają także ci, którzy zmarli przed otwarciem cmentarza: Jean de La Fontaine i Molier, ich prochy kazał tu przenieść Napoleon Bonaparte w celu swego rodzaju "promocji" cmentarza. Do najstarszych zidentyfikowanych grobów należą: Piotra Abelarda i jego ukochanej Heloizy (XII wiek) przeniesione w 1817 roku. Ściana Komunardów (północno-wschodnia część cmentarza) upamiętnia 147 rozstrzelanych uczestników Komuny Paryskiej.

Na cmentarzu leży obecnie ok. miliona osób, a na jego powierzchni znajduje się około 100 tysięcy grobów, w tym prochy wielu Polaków.

Uwagi | edytuj kod

  1. W 1875 r. szczątki Belliniego przeniesiono do grobowca w katedrze św. Agaty w rodzinnej Katanii, pozostawiając na Cmentarzu Père-Lachaise mauzoleum.
  2. Po kradzieży prochów Callas i ich odzyskaniu, wiosną 1979 roku zostały one — zgodnie z jej życzeniem — rozsypane nad Morzem Egejskim.

Przypisy | edytuj kod

  1. Marian Kałuski. Francja" Polacy w Paryżu. „pro POLONICUM – Polnijne pismo patriotyczne o polskich znakach pamięci na Obczyźnie”. 5, s. 44, luty 2007. ISSN 16617061

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (cmentarz):
Na podstawie artykułu: "Père-Lachaise" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy