Pépé le Moko


Pépé le Moko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pépé le Moko – francuski film kryminalny z 1937 roku w reżyserii Juliena Duviviera. Głównym bohaterem filmu jest tytułowy kryminalista (Jean Gabin), który ukrywa się w Algierze przed policją z metropolii. Gangstera dręczy jednak tęsknota za ojczyzną, a także miłość do poznanej w Algierze tancerki kabaretowej Gaby (Mireille Balin). Polujący na Pépé inspektor Slimane (Lucas Gridoux), wykorzystując tęsknotę kryminalisty do ojczyzny, zastawia na niego pułapkę.

Pépé le Moko został zrealizowany w duchu nurtu określanego mianem czarnego realizmu poetyckiego, którego tragiczni bohaterzy, dotknięci poczuciem beznadziei, zrządzeniem złego losu padają w objęcia śmierci[1]. Autorzy zdjęć do filmu, Marc Fossard oraz Jules Kruger, byli szczególnie przywiązani do poetyki ekspresjonizmu. Używając odpowiedniego oświetlenia, wyróżnili postać graną przez Gabina na tle otoczenia[2]. Współcześnie film Duviviera uznawany jest za zapowiedź amerykańskiego kina noir, tym bardziej, że już w 1938 roku John Cromwell nakręcił jego amerykański remake pod tytułem Algiers[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Garrity 1992 ↓, s. 623.
  2. a b Vincendeau 2016 ↓.

Bibliografia | edytuj kod

  • Henry A.H.A. Garrity Henry A.H.A., Narrative Space in Julien Duvivier's Pépé-le-Moko, „The French Review”, 65 (4), 1992, s. 623-628 .
  • GinetteG. Vincendeau GinetteG., How the French birthed film noir, „Sight & Sound”, British Film Institute, 15 listopada 2016 .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Pépé le Moko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy