Péter Baczakó


Péter Baczakó w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Péter Baczakó (ur. 27 września 1951 w Ercsi, zm. 1 kwietnia 2008 w Budapeszcie) – węgierski sztangista, dwukrotny medalista olimpijski i czterokrotny medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Startował w wadze lekkociężkiej (do 82,5 kilogramów) oraz półciężkiej (do 90 kilogramów). Pierwszy sukces w karierze osiągnął w 1976 roku, kiedy podczas igrzysk olimpijskich w Montrealu zdobył brązowy medal w wadze lekkociężkiej. W zawodach tych wyprzedzili go jedynie Waleryj Szaryj z ZSRR i Bułgar Trendafił Stojczew. Węgier wywalczył tym samym brązowy medal mistrzostw świata[a]. Następnie zajmował drugie miejsce na mistrzostwach świata w Stuttgarcie 1977 roku i rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Gettysburgu. Od 1979 roku startował w wadze półciężkiej, w której zdobył złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Moskwie. Z wynikiem 377,5 kg wyprzedził tam Bułgara Rumena Aleksandrowa i Franka Mantka z NRD. Ponadto zdobywał srebrne medale na mistrzostwach Europy w Berlinie Wschodnim w 1976 roku, mistrzostwach Europy w Stuttgarcie w 1977 roku (waga lekkociężka) i mistrzostwach Europy w Warnie w 1979 roku (waga półciężka)[1].

Karierę spędził w budapeszteńskim BKV-Elore, po jej zakończeniu pracował w tym klubie jako trener. Zmarł na raka, pod koniec życia poruszał się na wózku inwalidzkim.

Osiągnięcia | edytuj kod

Starty olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. W latach 1964–1984 wyniki igrzysk olimpijskich były jednocześnie wynikami mistrzostw świata.

Przypisy | edytuj kod

  1. Profil na Chidlovski.net (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Péter Baczakó" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy