Półwiosek Stary


Na mapach: 52°21′28″N 18°18′21″E/52,357778 18,305833

Półwiosek Stary w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Półwiosek Stary (do 2012 Stary Półwiosek) – wieś w Polsce położona we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie konińskim, w gminie Ślesin nad wschodnim brzegiem Jeziora Mikorzyńskiego. Wieś jest siedzibą sołectwa Półwiosek Stary.

Spis treści

Turystyka | edytuj kod

Miejscowość o walorach turystycznych, położona na wschodnim brzegu Jeziora Mikorzyńskiego, możliwość uprawiania sportów wodnych takich jak: narty wodne, wakeboard, żeglarstwo, kajakarstwo, nurkowanie i wędkowanie. Miejsce aktywnego wypoczynku letniego.

Na terenie miejscowości znajduje się ośrodek wczasowo-wypoczynkowy z bazą noclegową, restauracją i wypożyczalnią sprzętu wodnego, gospodarstwo agroturystyczne oraz Harcerski Ośrodek Wodny Hufca ZHP w Zduńskiej Woli.

Historia | edytuj kod

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego.

Do końca II wojny światowej miejscowość zamieszkiwało wielu Niemców i Żydów, później wysiedlonych.

W 2012 r. zmieniono urzędowo nazwę miejscowości ze Stary Półwiosek na Półwiosek Stary[1].

Zabytki | edytuj kod

Cmentarz ewangelicko-augsburski z 1883 r. Założony został dla dokonania pochówku zmarłej 5 lutego Fanny Hess – rezydentki dworu w Wąsoszach, która dożywotnio zarządzała folwarkiem w Półwiosku Starym. W okresie międzywojennym dokonywano tam pochówku okolicznej ludności wyznania ewangelickiego. We wrześniu 1939 r. pochowano tutaj załogę zestrzelonego samolotu niemieckiego.

Dane geograficzne | edytuj kod

Obszar znajduje się w południowo-wschodniej części Pojezierza Gnieźnieńskiego, gdzie rynna goplańska oddziela to pojezierze od Pojezierza Kujawskiego. Formy terenu związane są z poznańska fazą zlodowacenia wiślanego, o czym świadczy obecność na zachód od tego terenu pasma wzgórz. Wschodnią część Pojezierza Gnieźnieńskiego nazywa się czasem Pojezierzem Mogileńskim. Rzeźba ukształtowała się 7-8 tysięcy lat temu. Miejscowość położona w obrębie skupiska (ciągu) dużych jezior rynnowych stanowiących ślady cyrkulacji wód w podłożu lodowca, nad Jeziorem Mikorzyńskim (2,5 km² powierzchni, głębokość 38,0 m). Od lat 50. jezioro to jest częścią 32-kilometrowego kanału Ślesińskiego.

Wokół jeziora dominują rozległe równinne lub miejscami lekko faliste obszary moreny dennej. Na powierzchni zalega glina morenowa, a na niej gleby brunatnoziemy klasy II – III. Obszar położony jest na terasach piaszczystych i piaskach sandrowych, na których rośnie dość wąski pas lasu wzdłuż brzegów jeziora.

Pobliski kompleks przemysłowy Konina (kopalnie, odkrywki, hałdy) spowodował obniżenie wód gruntowych.

Komunikacja | edytuj kod

Przez miejscowość przebiega fragment systemu gminnych dróg rowerowych ze Ślesina do Wąsosz. Najtańszy dojazd z Konina umożliwia linia autobusowa PKS relacji Konin - Kępa.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 27 grudnia 2011 r. (Dz.U. z 2011 r. nr 291, poz. 1711)
Na podstawie artykułu: "Półwiosek Stary" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy