Półwysep Arabski


Półwysep Arabski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zdjęcie satelitarne Półwyspu Arabskiego Półwysep Arabski według dwóch definicji: politycznej (ciemny żółty) i geograficznej (jasny i ciemny żółty)

Półwysep Arabski (arab. جزيرة العرب Dżazirat al-Arab, dosłownie „wyspa Arabów”) – półwysep w Azji Południowo-Zachodniej, położony między Morzem Czerwonym, Morzem Arabskim i Zatoką Perską. Zajmuje powierzchnię 2,78 mln km², jest tym samym największym półwyspem świata.

Stanowi środkową, zasadniczą część płyty arabskiej. Składa się z tarczy arabskiej i monokliny arabskiej. Od Afryki oddzielony jest ryftem Morza Czerwonego. Blisko 95% jego obszaru to piaszczyste i kamieniste pustynie i półpustynieAr-Rab al-Chali, Wielki Nefud i Mały Nefud. Brak stałych rzek, występują natomiast rzeki epizodyczne oraz rozgałęzienia rzek okresowych. Występują niezwykle bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Poza przemysłem naftowym ludność zajmuje się także koczowniczą hodowlą, a w oazach uprawą palmy daktylowej, cytrusów, zbóż i kawy.

Na Półwyspie Arabskim leżą następujące państwa:

Największe miasta:

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • E. Stupnicka: Zarys geologii regionalnej świata, Wyd. Geologiczne, Warszawa 1978

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (półwysep):
Na podstawie artykułu: "Półwysep Arabski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy